$
משפט

פרשת הבנק המחתרתי: 5.5 שנות מאסר לדורון אלעד

לפי הכרעת הדין אלעד הפעיל ביחד עם מנחם מגן עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים. שופטת המחוזי טלי חימוביץ' גזרה עליו בנוסף קנס בסך 750 אלף שקל וחילוט בגובה 8 מיליון שקל

תומר גנון 17:3408.10.18
שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, טלי חימוביץ', גזרה היום עונש של 5.5 שנות מאסר, קנס בסך 750 אלף שקל וחילוט בגובה 8 מיליון שקל על דורון אלעד. אלעד הורשע בגין מעורבותו בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים, בעבירות על חוק איסור הלבנת הון, עבירות מס ועבירות שיבוש והשמדת ראיות.

 

על פי הודעת משרד המשפטים, מדובר בפרשה מסועפת ורחבת היקף בה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת גן.

 

לפי הכרעת הדין, אלעד הפעיל יחד עם מנחם מגן עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים, בין השנים 2011-2005. השניים נתנו שירותי מטבע למאות לקוחות וסיפקו חשבוניות כוזבות בהיקף של מעל למיליארד שקלים, תוך הסתרת פעולותיהם מרשויות המס ומהרשות לאיסור הלבנת הון.

 

 

מתחם הבורסה ליהלומים ברמת גן מתחם הבורסה ליהלומים ברמת גן צילום: אוראל כהן

 

בנוסף העמידו השניים נכסים פיננסים בחו"ל ליהלומנים ואנשים אחרים, ניכו צ'קים והמירו מטבע בהיקפים ניכרים ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. כמו כן, פעלו לקבלה ולהוצאה של חשבוניות פיקטיביות עבור לקוחותיהם היהלומנים. הנאשם ומגן גם דאגו לשבש את החקירה על ידי הסתרת תיעוד פעילותם העבריינית במקומות מסתור ועל ידי השמדתו. אלעד אף התחמק מתשלום מס הכנסה ומס ערך מוסף שנבע מהכנסותיו מפעילותו.

 

במסגרת הפרשה הורשע שותפו של אלעד מנחם מגן במסגרת הסדר טיעון ונגזרו עליו 4 שנות מאסר, קנס בסך 125 אלף שקלים וחילוט רכוש בהיקף של מיליוני שקלים. מעורב בולט נוסף בפרשה, מאיר אוחנה, הורשע ונגזרו עליו 7.5 שנות מאסר, קנס של מיליון שקלים וחילוט רכוש בהיקף של מיליוני שקלים.

 

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר כי: "אלעד פעל כחוליה מרכזית בפעילות עבריינית שיטתית שבוצעה תחת מסווה של עסק למסחר ביהלומים בבורסה ליהלומים ברמת גן. במשך 7 שנים אפשרה פעילותו מסכת ענפה של הוצאת וקבלת חשבוניות כוזבות, ניכיון צ'קים, העמדת נכסים והמרת מטבע בסכומי עתק והכל ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון. כל זאת כאשר אלעד גורף לכיסו רווחים בסך מיליוני שקלים מבלי לשלם עליהם מיסים כחוק. אלעד אף השמיד ראיות ופעל לשיבוש חקירה עתידית של רשויות האכיפה. פעילותו, שנעשתה בתחכום רב על מנת להעשיר את כיסו הפרטי על חשבון הציבור כולו, סייעה להוציא כספים מחוץ לישראל וסיכלה את משטר הדיווחים העומד בליבו של חוק איסור הלבנת הון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x