$
בארץ

מהומות בגבול עזה: שלושה פלסטינים נהרגו, צה"ל תקף עמדות חמאס

כ-20 אלף פלסטינים התפרעו בכמה מוקדים. הם הבעירו צמיגים והשליכו מטענים לעבר חיילים - שהשיבו בירי לפיזור הפגנות. צה"ל תקף שתי עמדות חמאס. לפי הפלסטינים, בין ההרוגים נער בן 12. עשן כבד היתמר מעל כרם שלום; כבישים נחסמו. אין הנחיות מיוחדות לתושבים

ynet 19:5205.10.18

כ-20 אלף פלסטינים הפגינו הערב (יום ו') בגבול רצועת עזה. הם הבעירו צמיגים והשליכו מטענים לעבר חיילי צה"ל - שהשיבו בירי לפיזור הפגנות. לראשונה נעשה שימוש בכדורי ספוג נגד מתפרעים פלסטינים ברצועת עזה. בכרם שלום הסתגרו התושבים בבתים בשל העשן הכבד שאופף את האזור. כמו כן, כבישים הסמוכים לגבול בלפחות ארבעה אזורים נחסמו. במקביל, כוחות כיבוי רבים נכנסו לכוננות ונערכו להתמודדות עם עשן השריפות. לא היו הנחיות מיוחדות לתושבי עוטף עזה. הפלסטינים דיווחו על שלושה הרוגים - נער בן 12 ושני צעירים בני 24 ו-28; אין נפגעים בקרב חיילי צה"ל.

 

 

 

מצה"ל נמסר כי "כלי טיס ביצעו שתי תקיפות בצפון רצועת עזה בתגובה למספר רימונים ומטענים שהושלכו לעבר לוחמי צה"ל במהלך הפרות הסדר האלימות לאורך גדר המערכת. בנוסף, כוחות צה"ל זיהו עשרה חשודים שחצו את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל, זרקו רימונים בסמוך לגדר וחזרו מיד לשטח הרצועה. אין נפגעים לכוחותינו".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנפגש עם שר החוץ של גרמניה הייקו מאס, הבהיר כי "ישראל תפעל בתקיפות מול עזה על כל פעולה נגד תושבי הדרום וישראל". מוקדם יותר היום ערכו הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, ומפקד עוצבת "שועלי האש", תת-אלוף יהודה פוקס, הערכת מצב עם המפקדים בגבול רצועת עזה וסיירו בגזרה.

 

במהלך ההפגנות ברצועה, התבטא לראשונה מנהיג הג'יהאד האיסלאמי זיאד נחאלה, ואמר כי "התוקפנות הישראלית על צעדות השיבה וההרג החוזר צריכים להיפסק. כוח ההתנגדות חייב לקחת אחריות על כך. להתנגדות יש את היכולת להפוך גם את עוטף עזה ואת ההתנחלויות למקום לא ראוי לחיים. אנחנו אומרים לאבו מאזן: אי אפשר לדבר עם האויב ההיסטורי של עמנו במונחי שלום ופשרות ולדבר איתנו במונחים של מלחמה וסנקציות. עמלנו בתקופה האחרונה כדי לחזק את היחסים עם כולם, בייחוד עם חמאס".

 

בינתיים, שבע שריפות התלקחו בגזרת עוטף עזה משעות הבוקר כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מהרצועה. כל הדליקות נמצאות תחת שליטה.

 

 

מהומות בגבול עזה מהומות בגבול עזה צילום: רויטרס

 

 צילום: רויטרס

 

 צילום: איי אף פי

 

 צילום: איי אף פי

 

 

המהלך מגיע לאחר שמוקדם יותר היום, על רקע תגבור כוחות רחב בגזרה, שיגר שר הביטחון אביגדור ליברמן מסר למנהיגי חמאס ברצועת עזה. "עברנו את חודש חגי תשרי בדיוק כפי שתכננו, ללא התלקחות ותוך גביית מחיר כבד מהמתפרעים בגבול עזה. 'אחרי החגים' הגיע. אני אומר לראשי חמאס: 'קחו את זה בחשבון'". ליברמן הודה לחייל צה"ל וסיים את הציוץ באיחולי "שבת שלום".

 

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, שיגר מכתב לתושבים: "כולנו ערים למידע בדבר אפשרות של הסלמה ביטחונית. החלטת האלוף להגדיל את כוחות צה"ל כולל ההחלטה להציב כיפות ברזל ממחישה לנו את החשש מהסלמה. צה"ל אימץ נוהל של התמודדות עם אתגרים ביטחוניים אלה והפעילות הינה יומיומית. אנו במועצה עוקבים מקרוב אחר ההתרחשויות. אני נמצא בקשר יומיומי עם גורמי הצבא וכוחות הביטחון.

 

"ההנחיות לעת הזו הם: "נוהל שיגרה". הרבשצ"ים וצוותי החירום ביישוביים מעודכנים במידע. במידת הצורך, אנו ערוכים להעניק סיוע ליישובים, לתושבים ולכל אלו הזקוקים לכך".

 

אתמול קיים ליברמן הערכת מצב בנוגע למתרחש ברצועת עזה, יחד עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וגורמי ביטחון נוספים. "שר הביטחון עמד על מוכנות הכוחות סביב רצועת עזה והנחה את צה"ל לשמור על דריכות מקסימלית לכל תרחיש", נמסר.

 

בצה"ל אמרו אתמול כי הוחלט על "המשך המדיניות הנחושה לסיכול פעילות הטרור ומניעת חדירה לישראל במרחב גדר המערכת ברצועת עזה. צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה".

 

בתוך כך, אחרי ארבעה ימי דיונים עם בכירי המודיעין המצרי, סיימה אתמול משלחת חמאס בראשות סגן מנהיג הארגון סאלח אל-עארורי את ביקורה בקהיר. הדיונים עסקו בסוגיות הפיוס עם פתח וההסדרה בעזה, שכוללת בין היתר הסכם רגיעה מחודש עם ישראל. עם זאת, תוצאות הדיונים עדיין לא ידועות. חלק מחברי משלחת חמאס שבו למקום מושבם בחו"ל ואחרים לרצועת עזה.

 

אתמול שיגרו ועדות ההתנגדות העממית בעזה איום כלפי ישראל לקראת המהומות הצפויות על הגדר והחשש מנפגעים בקרב המפגינים - והבהירו כי "דם ייענה בדם" וכי "לא נהיה סובלניים עוד להרג מפגינים". לפני כן ערכו פלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, מפגן צבאי ברצועת עזה שבו הציגו רקטות או רקטות דמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x