$
בארץ

עשרות חברות מצטרפות למחאת הפונדקאות - יעניקו יום חופש לשובתים

מיקרוסופט הציעה 60 אלף שקל לכל עובד שירצה להביא ילד בפונדקאות ללא קשר למגדר, נטייה מינית, גיל או מצב משפחתי. משרדי פרסום ויח"צ הודיעו שלא ינכו יום מעובדים שישבתו ביום א'. לרשימה המלאה

כתבי כלכליסט 12:4519.07.18

בהכנת הכתבה השתתפו: עמרי מילמן, מאיר אורבך, צבי זרחיה, יואב סטולר.

 

בעקבות הצהרת האגודה למען הלהט"ב בישראל כי תפתח בשביתה ביום ראשון הקרוב בעקבות האפליה נגד הקהילה הגאה ברקע אישור חוק הפונדקאות כך שהוא אוסר על הומואים לעשות את ההליך בארץ, חברות רבות במשק הודיעו היום (א') כי הן תומכות בעובדיהן שיבחרו לשבות ביום ראשון.

  

 

מבין חברות ההייטק שהודיעו על תמיכתן לפי הנתונים שהגיעו לאגודה, נמצאות חברת מיקרוסופט, שגם מעניקה 60 אלף שקל לעובדים הומואים שפונים להליך פונדקאות בארה"ב או קנדה, לוג׳יק, נטורל אינטליג'נס, סייבריזן, נובוקיור, מיינדספייס, IBM, איירונסורס, קלטורה. גם חברות ההייטק סולוטו, Fiverr וסקיוריטי אינסיילו (enSilo)הודיעו על הצטרפותן למאבק ובתמיכה בכל עובד שיבחר לשבות ביום ראשון.

 

רשות שדות התעופה הודיעה כי עובדים המשתייכים לקהילה הלה"טבית רשאים להיעדר מהעבודה ביום ראשון הקרוב.

 

גם חברת פרומרקט הודיעה לעובדיה מקהילת הלהט"ב כי היא תומכת ומצטרפת למאבק על חוק הפונדקאות ועובדיה הלהטב"ים יוכלו לשבות ביום ראשון.

 

חברת סודהסטרים הודיעה על הצטרפות למאבק ומנכ"ל החברה, דניאל בירנבאום התחייב לתרום כ-61 אלף שקל  ל"עמותת אבות גאים".

 

כמו כן גם משרד עורכי הדין גורניצקי ומשרד האדריכלים ראסט. עוד עסקים שהודיעו על תמיכה הם סודהסטרים, חברת הביטוח הראל, בית ההשקעות אופנהיימר, באומן בר וקום איל פו ועוד. גם עיריית תל אביב ועיריית רעננה וכן קבוצת הכדורגל הפועל קטמון הודיעו על תמיכתן. מבין חברות הפרסום ויחסי הציבור נמצאות מקאן תל אביב, גיתם bbdo, בן חורין ואלכסנדרוביץ, טוויסטד, י. נתנאל, לאופר גלאון, ג׳ינג׳ר, טינק, אוסום, גו מובלין.

  

הפגנת הלהט"בים הפגנת הלהט"בים צילום: מוטי קמחי

 

 

באגודת הלהט"ב מדגישים שלמרות שהמחאה נעשת על אפליה מתמשכת של שנים, על אמירות גזעניות ולהט"בופוביות, על רישום הורות, פונדקאות, אימוץ, ביטחון ברחובות, הכרה, נישואין, גירושין. על יחס מפלה של הרשויות, על תעודות לידה, על תרומת ביציות בין בנות זוג, אפליה בתנאי מעצר, איסור על טיפולי המרה, אחוזי התאבדויות גבוהים.

 

מוקדם יותר היום הצביע ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואיתו הקואליציה נגד ההסתייגות שאפשרה לאבות יחידנים לעשות פונדקאות בישראל (כדרך להמנע מלכתוב זוגות חד-מיניים) זאת למרות שהתחייב אתמול כי יתמוך במהלך כזה.

 

בשבוע הבא צפויים להתקיים שני דיונים בבג"ץ נגד אפליה של הקהילה הגאה. הראשון עוסק ברישום במקום הליך אימוץ במקרה של הורות של נשים לסביות מתרומת זרע. בעוד שגבר כדי להירשם כאב לתינוק צריך רק עט, ולא נדרש להוכיח כלום, אשה לעומת זאת, צריכה צו הורות ולהוכיח את האמהות שלה. השני כנגד משרד הפנים בדרישה להנפיק לילדים לזוג אמהות תעודות לידה עדכניות בהן שתי האמהות רשומות.

 

60 אלף שקל לכל עובד שירצה להביא ילד בפונדקאות

 

מיקרוסופט הצטרפה כאמור למאבק. מרכז המחקר והפיתוח של החברה בישראל פרסם הודעה שבה הוא מביע אכזבה מהעובדה שממשלת ישראל אישרה את חוק הפונדקאות תוך שהיא מפלה את קהילת הלהט"ב. בהודעה כותבת החברה "זהו חוק מצער ולא שוויוני. מנכ"ל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט אסף רפופורט אף דיווח שהוא מתכוון לשבות ביום ראשון. במקביל, מיקרוסופט הציעה 60 אלף שקל לכל עובד שירצה להביא ילד בפונדקאות ללא קשר למגדר, נטייה מינית, גיל או מצב משפחתי, כולם כדברי החברה.

 

 

הודעת מיקרוסופט הודעת מיקרוסופט

 

  

גם חברת מלאנוקס הכריזה על תמיכתה בכל מי שיבחר או תבחר בתהליך הפונדקאות ע"י מענק של 60 אלף שקל. מהחברה נמסר: "מלאנוקס מאמינה כי הזכות להורות נתונה לכולם וכחברה ששמה על דגלה סובלנות ושוויון בקרב המרקם האנושי העשיר של עובדיה, החברה גאה להכריז על תמיכתה בכל מי שיבחר או תבחר בתהליך הפונדקאות ע"י מענק של 60 אלף שקל ותוספת חודש חופשת לידה. אנו מצרים על נוסח חוק הפונדקאות הנוכחי אשר באופן לא שוויוני מחריג את קהילת הלהט"ב ומקווים כי לא ירחק היום בו גם החקיקה הישראלית תאפשר שוויון אמיתי מול הזכות הבסיסית להורות. כמו כן, מלאנוקס תתמוך ותאפשר לכל מי מעובדיה שיבחר להשתתף בהפגנה אשר תתקיים ביום ראשון הקרוב".

 

מחברת IBM נמסר: "חברת IBM מתנגדת לכל צורה של אפליה, ומאז ומתמיד נאבקה למען יחס שיוויוני לכולם. אין לשלול מאף אחד את הזכות האנושית הבסיסית - הזכות להקים משפחה - בשל ההחלטה להיות נאמן לעצמו ולזהותו. אנו תומכים בכל עובדי החברה, בישראל וברחבי העולם, שמבקשים להביע סולדריות עם קהילת הלהט"ב בקריאה הנחושה לקדם חקיקה שמכילה כל אדם באשר הוא אדם. עובדים ועובדות אשר יחליטו לקחת חלק במחאה המתוכננת ביום ראשון יוכלו לקבל יום חופשה מיוחד, לאחר קבלת אישור מהמנהל הישיר".

 

קבוצת וובפאלס (Webpals), מתחום השיווק הדיגיטלי שמעסיקה כ-400 עובדים, מסרה: "החברה תומכת במאבק על הזכות המובנת מאליה של כל ישראלי להביא ילדים לעולם. כל עובד שיבחר לשבות יתאפשר לו לעשות כן שלא על חשבון יום חופש".

 

חברת נטורל אינטליג'נס (Natural Intelligence) הודיעה ביוני שנה שעברה כי היא תעניק 50 אלף שקל לעובדיה מקהילת הלהט"ב למימון הליך פונדקאות, אם יבחרו לבצע. מהחברה נמסר ל"כלכליסט" ששניים מהעובדים כבר ניצלו את ההזדמנות והחלו בתהליך. חברות היי טק נוספות שהצטרפו להפגנה הן ווינדוורד, קלטורה ומיי הריטג'.

 

מפרוקטר אנד גמבל נמסר: "יש לנו מסורת של 25 שנה בתמיכה בקהילה הלהט"בית ובישראל הודענו לפני חצי שנה שגם זוגות בפונדקאות יוכלו ליהנות מחופשת לידה בת חודש. אנו לוקחים עמדה חד-משמעית גם בנושא זה ונאפשר לכל עובדי החברה אשר ירצו לקחת חלק במאבק, לעשות זאת מבלי לאבד יום חופש".

 

קבוצת חברות התיירות גוליבר, טרווליסט וחוליו נרתמו אף הן והודיעו כי כל עובדת ועובד בחברות אשר יחליטו להקים משפחה באמצעות פונדקאות יקבלו זוג כרטיסי טיסה הלוך ושוב, למדינת היעד שבה ייערך הליך הפונדקאות . כמו כן, החברות יסייעו בסידורי הלינה ביעד. הדבר אמור לגבי כלל העובדים ללא קשר למגדר, מגזר, נטייה מינית, גיל או מצב משפחתי. כ-ו-ל-ם!".

 

חברה נוספת שהצטרפה למאבק היא רשת iStore, משווקת רשמית למוצרי אפל בישראל והמאמצת הרשמית של ארגון הנוער הגאה איגי. החברה תשבית לאות הזדהות את סניפיה בתל אביב; באר שבע -קניון הנגב; ורעננה קניון רננים ביום ראשון הקרוב למשך שעה. חיים זגורי מנכל הרשת מסר: "לא ייתכן שציבור שלם המוביל את ישראל להישגים בינלאומיים; תורם את חלקו בצבא ומכניס כסף רב לקופת מדינת ישראל - יופלה בצורה כה בוטה. בשל כך ולאור הזדהות תשבית הרשת את סניפיה לשעה ביום א' הקרוב".

 

בנוסף, שתי חברות סטארט-אפ ישראליות גדולות הודיעו כי תומכות במאבק הקהילה הגאה. חברת "מינט מדיה" (Minute Media), בעלת פלטפורמת אוהדי הכדורגל המובילה בעולם "90MIN" החליטה לתמוך במאבק הקהילה. החברה הודיעה לעובדיה הלה"טבים היום כי תאפשר להם ביום ראשון הקרוב להשתתף בשביתה שתתקיים ולא להגיע לעבודה. לחברה מרכז פיתוח בתל-אביב המונה כיום כ-100 עובדים.

 

ריסקפייד (Riskified), העוסקת במניעת הונאות בכרטיסי אשראי ברשת, הודיעה היום כי תעמוד עם הקהילה הגאה במאבקה לשוויון ותתמוך בעובדיה ובמעורבותם במאחות שיתקיימו ביום ראשון הקרוב. בחברה, המונה כיום כ-250 עובדים, מספר לא קטן של עובדים השייכים לקהילה הגאה ואף הורים למשפחות להט"ביות.

 

בחברת ריסקיפייד מוסרים: "אנו תומכים בזכותם של כל בני האדם להיות הורים ומשפחה. אנו עומדים עם הקהילה הגאה במאבקה לשיוויון ותומכים בעובדינו, חברי הקהילה הלהטב"קית ובמעורבותם במחאות ביום ראשון הקרוב

 

 

הפגנה מול קרית הממשלה בת"א במחאה על האפלייה בחוק הפונדקאות הפגנה מול קרית הממשלה בת"א במחאה על האפלייה בחוק הפונדקאות צילום: טל שחר

 

 

חברת פורטר הישראלית תעניק לכל עובד אשר ירצה להתחיל בתהליך פונדקאות 20 אלף דולר . מנכ"ל החברה מיכאל רייטבלט אמר ל"כלכליסט" שהוא שמח שחברות ההיי טק נוקטות בעמדה אשר מטרתה להביא את החברה הישראלית למקום טוב יותר. גם חברת וובפאלס תאפשר לכל עובד אשר ירצה לשבות לעשות זאת מבלי להוריד יום יחופש.

 

גם בתעשיית הפרסום, יחסי הציבור והמדיה מורגשת ההתגייסות לטובת שביתת המחאה נגד החוק המפלה בסוגיית הפונדקאות. כך, משרדי הפרסום והיח"צ מקאן תל אביב, קבוצת גיתם bbdo, באומן בר ריבנאי, בן חורין ואלכסנדרוביץ', טוויסטד, נתנאל, קום איל פו, לאופר גלאון, ג׳ינג׳ר, טינק, אוסום וגו מובלין הודיעו שיאפשרו לעובדיהם לקחת חלק בשביתה המתוכננת ביום ראשון מבלי שינוכה להם יום חופש.

 

בבולטים שבמשרדים הללו כמו גיתם ומקאן המעסיקים מאות עובדים בחרו המנכ"לים עידו הר טוב ועמית משיח בהתאמה לפרסם פוסטים נחרצים נגד החוק ולטובת המחאה. בפוסט שפרסם כתב משיח: "מספיק לזיגזג על חשבוננו. מספיק לזלזול המתמשך באזרחי המדינה בשם הישרדות פוליטית ושמירה על הכיסא".

 

הר טוב שהצטרף גם הוא לקריאות הברורות בשוק הפרסום שנחשבות לחריגות בחריפותן לשיח בתעשייה כתב מצדו: "העובדה כי חוק הפונדקאות המאפשר לכל אדם באשר הוא להקים משפחה נפל בכנסת הינה בושה וכלימה למדינה ולחברה הישראלית".

 

במשרד באומן בר ריבנאי שליווה את אגודת הלהט"ב בתכנון שביתת המחאה נקטו צעד דומה בהתאם לרוח המהלך. בעמוד הפייסבוק של המשרד פורסם פוסט עם קישור לאירוע וקריאה ברורה להפסיק לפעול בשקט. "כשהאנשים מהאגודה ישבו במשרד שלנו ושמעו את הרעיון, הם היו קצת המומים. זה בוטה, הם אמרו. זה חזק, אבל אולי חזק מדי. זה יעורר אי נוחות אצל הרבה אנשים. בדיוק, אמרנו להם. זה מעולה, הם אמרו, אבל עכשיו זה לא הזמן. זה צריך להיות בטיימינג הנכון. לא חשבנו שזה יקרה, אבל האנשים האמיצים האלה החליטו להפסיק לשתוק. כי יש גבול גם לסבלנות והסובלנות אל מול האפלה והחושך. הגיע הזמן", תיארו בבאומן את סיעור המוחות בו הוחלט על השביתה.

 

בתחום המדיה נרשמו כבר הערב עסקים ומגישים כמי שיצטרפו לשביתה. במערכת וואלה צפויים לנקוט גם כן במדיניות הענקת יום החופש למי שיבחר לשבות, כך גם בהפקה של ערב טוב עם גיא פינס. במדור הגאווה באתר מאקו מתכוונים להחשיך את המסך כאות הזדהות עם המחאה.

 

כמו כן, אנשי התקשורת לוסי אהריש המגישה תוכנית יומית ברשת ונדב בורנשטיין מקשת הודיעו אף הם שישבתו ביום ראשון הקרוב יחד עם פעילי קהילת הלהט"ב והאנשים שיצטרפו ויזדהו עם מאבקם.

 

הפגנות בתל אביב וירושלים

 

כאמור, עשרות בני אדם הגיעו הערב להפגנות בתל אביב ובירושלים במחאה על אישור חוק הפונדקאות. "כנסת ישראל פתחה היום במלחמה נגד הקהילה הגאה - והקהילה תלחם בחזרה", כתבו מארגני הצעדה בתל אביב. "הפרצופים המחויכים של ראש הממשלה בזמן שהצביע בעד השנאה ונגד הקהילה הגאה מראים את הניתוק הענק שלו ושל הממשלה מהעם".

 

המפגינים בתל אביב יצאו מכיכר הבימה בשעה 18:00 לעבר קריית הממשלה. מארגני המחאה ציינו כי הצעדה תיערך גם על רקע שני הדיונים בבג"צ שעוסקים בסוגיות של הורות להט"בית. המפגינים קראו קריאות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך נפתלי בנט ושר הבריאות יעקב ליצמן.

 

המפגינים יצרו מעגל וחסמו לזמן קצר את צומת הרחובות מנחם בגין ואליעזר קפלן בעיר, סמוך למרכז עזריאלי. המשטרה הודיעה להם כי אם לא יפנו את הצומת תוך עשר דקות - יפונו מהמקום בכוח. מוקדם יותר חסמו גם את צומת הרחובות אבן גבירול וקפלן.

 

גם הבית הפתוח בירושלים ארגן משמרת מחאה מול מעונו של נתניהו החל מהשעה 18:00 בהשתתפות חברי וחברות הקהילה, חבר הכנסת מוסי רז (מרצ) והציבור הרחב.

 

מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים, עופר ארז, אמר כי "לצערי היינו צריכים להגיע לכאן שוב. אם זה בגלל החוק ואם זה על כך שבתל אביב שוכבת טרנסג'נדרית מאושפזת במצב אנוש לאחר שהותקפה. כשבממשלה מפלים ולא סופרים אותנו זה מתורגם לרחוב. ראינו את זה בירושלים, ואתמול גם בתל אביב. בגלל זה אנחנו צועדים וצועדות בכל הארץ".

 

ביום ראשון חל צום ט' באב וגם כך יש מי שבמשק שלא עובד. עם זאת, מרבית העסקים והחברות ממשיכות להתנהל כרגיל - בייחוד בתעשיית התקשורת והמדיה.

 

הארגונים והחברות השובתים במשק (נתוני אגודת הלהט"ב):

פרסום תקשורת ויח"צ - מקאן תל אביב, גיתם bbdo, בן חורין ואלכסנדרוביץ, טוויסטד, י. נתנאל, לאופר גלאון, ג׳ינג׳ר, טינק, אוסום גו מובלין

הייטק - לוג׳יק, נטורל אינטליג׳נס, סייבריזן, נובוקיור, מיינדספייס, IBM, איירונסורס, קלטורה, פורטר, וובפאלס, סולוטו, Fiverr

תקשורת - וואלה - בבירור, מאקו גאווה - יחשיכו, ערב טוב עם גיא פינס, yes

משרדי עו״ד - גורניצקי, הרצוג פוקס נאמן

משרדי אדריכלים -  ראסט

מסעדנות - גל׳ס בייקרי

תיירות - נויה הולידייס

עסקים נוספים - 3 מקלות - הפקת אירועים, סודהסטרים, הראל חברה לביטוח, בית ההשקעות אופנהיימר ישראל

עיריות ומועצות - רעננה, תל אביב

ספורט - הפועל קטמון

אנשי תקשורת - לוסי אהריש, נדב בורנשטיין

בטל שלח
    לכל התגובות
    x