בארץ

ניתוח כלכליסט

אברמוביץ' צריך להגיד תודה על "חוק מילצ'ן"

המיליארדר שעלה לישראל פטור ממס מלא על הכנסות שלו מעסקים בחו"ל. עם זאת, ייתכן ובהמשך הדרך, אם ינהל את עסקיו באופן פעיל בארץ, הוא עלול למצוא את רשות המסים מתדפקת על דלתו

עמרי מילמן 14:5129.05.18

רומן אברמוביץ' עלה השבוע לישראל, אבל מבחינת תשלום מסים החיים שלו לא צפויים להשתנות בקרוב, תודות לתיקון החוק ב-2007 שזכה לכינוי "חוק מילצ'ן".

 

 

 

כעולה חדש, אברמוביץ' פטור ממס מלא על הכנסות שלו מעסקים בחו"ל. אם היתה לו פעילות עסקית בארץ, היה נדרש לשלם עליה מס, אולם לפי שעה זה אינו רלוונטי עבורו. למעשה גם בבריטניה ישנן הקלות משמעותיות לבעלי הון זרים, כך שסביר להניח שגם שם לא שילם מס על הכנסות שלו ממדינות אחרות.

 

למרות הפטור ממס, יש סיכוי שאברמוביץ' כן יידרש לשלם מס כלשהו על ההכנסות שלו מחו"ל. החלטות מיסוי של רשות המסים קבעו כי מאחר ותושב חוזר ניהל את העסקים שלו הנמצאים מחו"ל בארץ, הוא למעשה הקים פה מה שמכונה "מוסד קבע" אליו צריך לשייך חלק מהפעילות וחלק מההכנסות (כמו למשל שחברה בינלאומית משייכת חלק מההכנסות שלה לסניף מקומי). משמעות הדבר היא שמבחינת רשות המסים חלק מההכנסה הופקה בארץ ולכן עליה לשלם מס. בחודש ינואר האחרון ניתן פס"ד בבית המשפט המחוזי מרכז, המחזק את עמדת הרשות בנושא זה.

 

רומן אברמוביץ'. ביקר היום בחברת סטורדוט רומן אברמוביץ'. ביקר היום בחברת סטורדוט צילום: סטורדוט

 

דרישה להצהיר על מקורות ההכנסה בישראל ובחו"ל

 

עו"ד (רו"ח) גיא חן, מומחה למיסוי בינלאומי, אומר כי "בשלוש השנים האחרונות, אנו עדים לניסיונות של מס הכנסה במסגרת דיוני השומות והחלטות המיסוי מטעמו, לנגוס משמעותית בהטבות אלו. כך למשל, נקבע בהחלטת מיסוי, כי עולה חדש אשר מנהל מישראל חברה זרה שבשליטתו, אינו פטור ממס בגין הדיבידנדים שיתקבלו מאותה חברה.

 

"יתרה מכך, באותה החלטה גם נקבע באופן חסר תקדים, כי גם החברה הזרה עצמה חייבת לשלם מס בישראל. רשות המסים גם פועלת באופן אקטיבי, ובחודשים האחרונים שלחה לעשרות אלפי אזרחים, ביניהם גם עולים חדשים ותושבים חוזרים ותיקים, הפטורים מדיווח בישראל, דרישה להצהיר על מקורות ההכנסה שלהם בישראל ובחו"ל", אומר חן.

 

לפיכך, ייתכן ובהמשך הדרך, אם אברמוביץ' ינהל את עסקיו באופן פעיל בארץ, הוא עלול למצוא את רשות המסים מתדפקת על דלתו לקבל מס על חלק מההכנסות.

 

לא פחות חשוב מהפטור ממס, שניתן ב-2007 במטרה למשוך עולים חדשים ותושבים חוזרים, ומאז זכה לביקורת ציבורית קשה ואף כונה כ"קץ הציונות" על ידי מומחי מס מאחר וטענות התומכים בחוק הן כי עולים לא יגיעו לארץ ללא הפטור הזה), הוא הפטור מדיווח על ההכנסות.

 

במסגרת ההסכמים הבינלאומיים עליהם חתומה ישראל היא נדרשת להעביר אוטומטית מידע מרשות המסים על תושבים זרים לרשויות מס אחרות בעולם ולקבל בתמורה מידע חשבונות של ישראלים, ומידע לגבי ישראלים בתנאים מסוימים כאשר אלו חשודים בהעלמות מס.

 

אלא שאותו חוק שפוטר את אברמוביץ' ממס, גם פוטר אותו מלדווח לרשות המסים בארץ על הכנסות שלו מחו"ל, להבדיל מתושבים "רגילים" שנדרשים לדווח על הכנסותיהן מחו"ל לרשות.

 

אותו פטור מדיווח זוכה לביקורת נוקבת מצד גופים בינלאומיים, שכן הוא הופך את ישראל למקלט מס לבעלי הון יהודים. למרות הביקורת הקשה, ניסיונות שונים של רשות המסים לבטל את אותו פטור מדיווח נכשלו לאור התנגדות של שרי העלייה והקליטה בשנים האחרונות מהליכוד ומישראל ביתנו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x