$
בארץ

ועדת החוץ והביטחון ממליצה לייבא אמוניה במכלים קטנים עד להקמתו מחדש של מכל ארצי

יו"ר ועדת המשנה להגנת העורף ח"כ עמיר פרץ: "יבוא האמוניה במכליות קטנות הוא פתרון טוב שעונה על צרכי הביטחון של מעל מליון תושבי מפרץ חיפה. הוא גם פתרון שיכול להחזיר את מפעל ׳חיפה כימיקלים׳ צפון ועובדיו לשגרת פעילות מידית"

ליאור גוטמן 20:2208.05.18

סאגת הטיפול הממשלתי בייבוא אמוניה רושמת היום (ג) פרק נוסף, זאת עם ההמלצה לייבא את חומר הגלם באמצעות מכלים ייעודיים (איזוטנקים). מי שמעביר את ההמלצה היא ועדת המשנה לנושא זה שפועלת תחת ועדת החוץ והבטחון. ועדה זו פעלה בשבועות האחרונים תחת פיקוחם של ח"כ עמיר פרץ (מחנ"צ) ואבי דיכטר (ליכוד), והערב היא מפרסמת את מסקנותיה.

 

כזכור, מכל האמוניה הושבת בספטמבר שעבר ולאחר שלוש פסיקות כנגד הפעלתו המחודשת. הממשלה ניסתה לקדם יבוא מקביל אולם סרובו של ראש עיריית חיפה יונה יהב לאשר כל פעילות שם השאירה את המפעל הצפוני של חיפה כימיקלים מושבת. זאת ועוד: עובדי המפעל הצפוני של חיפה כימיקלים נמצאים כבר חצי שנה בחופשה ללא תשלום, ורק בחמישי האחרון, ובהעדר התקדמות במצבם, ביה"ד לעבודה בחיפה האריך את החל"ת שלהם עד ליולי הקרוב.

 

מיכל האמוניה מפרץ חיפה מיכל האמוניה מפרץ חיפה צילום: זהר שחר

 

כך או כך, ועדת החוץ והביטחון טוענת ש"אלמלא התנגדותן של עיריית חיפה והארגונים הירוקים לחיבור המפעל בצפון באמצעות הזרמה ישירה מספינה הקטנה, הוועדה הייתה תומכת בפתרון ההזרמה הישירה מאונייה הקטנה, כפי שסברו הוועדות המקצועיות. מאחר והתנגדות עיריית חיפה עומדת בעינה, הרי שאנו סבורים שנכון לתמוך ולקדם את פתרון האיזוטנקים (מכלים קטנים - ל"ג) כפתרון זמני, עד שימומשו הפתרונות לטווח הארוך". עוד אומרים שם ש"בכדי לצמצם ככל הניתן את הסיכונים הקיימים בפתרון זה, אנו דוחקים בגורמים הרלוונטיים לזרז את מתן הרישיון להקמתו של מתחם איזוטנקים ממוגן. בהינתן ומתחם זה יוקם, תוכל חברת חיפה כימיקלים לשוב ולהפעיל את מפעליה ללא מגבלה משמעותית מבחינה יישומית". ההמלצה נשלחה לשורת משרדים לרבות ביטחון, הגנת סביבה, ביטחון פנים, תחבורה וראשי הערים בצפון.

 

יו"ר ועדת המשנה להגנת העורף ח"כ עמיר פרץ אמר הערב ש"יבוא האמוניה במכליות קטנות הוא פתרון טוב שעונה על צרכי הביטחון של מעל מליון תושבי מפרץ חיפה. הוא גם פתרון שיכול להחזיר את מפעל ׳חיפה כימיקלים׳ צפון ועובדיו לשגרת פעילות מידית. אני קורא לממשלה לפעול ולקדם במקביל את הפתרון הטוב ביותר לטווח ארוך להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום הארץ".

 

מעיריית חיפה נמסר ש"ראש עיריית חיפה יונה יהב מברך את וועדת החוץ והביטחון ככלל ואת חברי הכנסת פרץ ודיכטר בפרט, על האומץ להעמיק בעיניים נטולות אינטרסים ולקבל החלטה שטובת כמיליון מתושבי מדינת ישראל היא השיקול היחיד בה. אנו נמשיך להתעקש שכלל העוסקים בנושא יזיזו הצידה כל שיקול אחר מלבד טובתם וביטחונם של תושבי המטרופולין הצפוני".

 

עובדי חיפה כימיקלים, שמאוגדים בכוח לעובד, הגיבו ש"אנו מברכים את ועדת המשנה ואת העומדים בראשה חברי הכנסת עמיר פרץ ויו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר על החלטתם הבהירה באשר לחלופה למיכל האמוניה. בכך מגיעים לקיצם חודשים של חוסר בהירות לציבור של מאות עובדים ובני משפחותיהם. עובדי המפעל מעולם לא צידדו בפיתרון כזה או אחר ובלבד שהמפעל יחזור לתפקד. לאחר שהוועדה גילתה אחריות ציבורית וקיבלה את ההחלטה אנו מצפים כי המדינה, עיריית חיפה והנהלת המפעל יפעילו ליישומו המהיר של הפתרון. אין כל סיבה כי פתרון האיזיטנקים המיושם בהצלחה מזה מספר חודשים במפעל הדרומי, לא ייושם גם בצפון ויפה שעה אחת קודם

 

עמותת צלול מסכמת בברכה על המלצת ועדת חוץ ובטחון לבחור בחלופת ייבוא אמוניה באמצעות איזוטנקים כעדיפות ראשית, תוך קריאה לגורמים האחראיים לזרז את הקמת מתחם לאחסון בטוח של מיכלים אלה. זוהי הבחירה האחראית ביותר, אשר גם תאפשר פתיחה מחודשת של מפעל חיפה כימיקלים בצפון ופתרון לעובדים. ייבוא איזוטנקים על ידי אוניה שתעגון דרך קבע בנמל חיפה מסוכנת לביטחון אלפים מתושבי מפרץ חיפה, ומהווה למעשה מיכל אמוניה צף ובלתי ממוגן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x