$
בארץ

מעצרו של אלי קמיר הוארך עד יום חמישי; המשטרה: "חשד לשיבוש הליכים כבד"

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של היועץ האסטרטגי ב-8 ימים, השופטת רונית פוזננסקי כץ הסתפקה בחמישה בלבד: "עושה רושם שיש חשד סביר". השופטת מתחה ביקורת על המשטרה וקבעה כי "כל זמן שהחשוד עצור, יש לדאוג לכך שיקבל שעות שינה מספיקות". ראש הממשלה נתניהו צפוי להיחקר בפרשת בזק ביום שישי ולמסור עדות בפרשת הצוללת. שאול, אור ואורנה אלוביץ' הודיעו על כוונתם להתפטר מדירקטוריון בזק. עתידה של המנכ"לית סטלה הנדלר לוט בערפל

זוהר שחר לוי, גולן חזני ואביב גוטר 19:3525.02.18

תיק 4,000: כל העדכונים, כל החדשות, וכל הדיווחים על פרשת בזק וספיחיה

 

19:30 - השופטת החליטה: מעצרו של קמיר יוארך עד יום חמישי

  

מעצרו של יועץ התקשורת אלי קמיר הוארך בחמישה ימים - עד יום חמישי. זאת אף שהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של קמיר ב-8 ימים. במסגרת החלטתה קבעה השופטת רונית פוזננסקי כץ כי מעורבותו של החשוד בפרשה הנוכחית קיימת ובאופן משמעותי כזה אשר עולה בקנה אחד עם הבקשה להאריך את מעצרו. יובהר כבר עתה כי בקשת המעצר שבפניי אינה עוסקת כלל וכלל בפרשה המכונה 1270 - פרשה אשר לא נדונה בפניי ואינה קשורה למקרה דנן. עילת המעצר מחשד בפני שיבוש ופעולות החקירה כולן עוסקות בפרשה החדשה המכונה 4000. העובדה שהחשוד אינו בעל שליטה או נושא משרה בבזק הינה בעלת משקל מסוים בבקשה שלפני, אולם אין בכך כדי להוביל למסקנה כי יש להורות על שחרור החשוד בחלופה".

 

עוד ציינה השופטת: "מוצאת אני לנכון להתייחס לטענה שעלתה בפניי באופן שבו מוחזק החשוד ולטענה בשעות השינה. אין זו הפעם הראשונה שטענות אלה מועלות בפניי, במיוחד בפרשה זו. ערה אני לכך כי הגוף החוקר עובד בשיתוף פעולה עם שב"ס, הגוף האמון על החזקתו של החשוד בבית המעצר והבאתו לבית המשפט, בעוד שהגופים החוקרים אמונים על ההיבט החקירתי. לא ייתכן כי שני גופים אלו לא יפעלו בתיאום אשר ימנע מצבים דומים לאלה שהתרחשו כיום. העובדה שבית המשפט האריך את מעצרו של החשוד עד השעה 12:00 היום, ומנגד היחידה החוקרת החליטה לשחרר את החשוד לתחנה, אינה יכולה לבוא על חשבונו של החשוד שהוצא מתאו בשעה 02:00 לפנות בוקר והובא לבית המשפט רק כדי לבלות מספר שעות בתאי העצורים, ומכאן בשעות הצהריים הועבר למשרדי היחידה החוקרת שם שוחרר באופן פורמלי, שכן נעצר בתיק זה. ככל שהיחידה החוקרת יודעת מבעוד מועד כי אין בכוונתה לבקש את הארכת מעצרו של החשוד הרי שניתן להודיע לשב"ס ולחסוך את המעבר הקשה בשעות לא שעות.

 

"לצד האמור לעיל אני מורה כי כל זמן שהחשוד עצור ידאגו לשעות שינה מספיקות וכאלה שלא יפגעו ביכולתו להשיב לשאלות חקירה ולתפקד באופן תקין. לאור מכלול הנתונים אותם פירטתי, אני נעתרת לבקשה באופן חלקי ומורה על הארכת מעצר עד יום חמישי.

 

19:10 - השופטת על בקשת הארכת המעצר ב-8 ימים: "עושה רושם שיש חשד סביר"

 

השופטת רונית פוזננסקי כץ אמרה בדיון בבקשת הארכת המעצר של המשטרה ב-8 ימים, "אני לא מתכוונת להיעתר לבקשה במלואה. רציתי להציע עד יום חמישי, נראה איך פעולות החקירה מתקדמות. עושה רושם שיש חשד סביר, הוא נעצר כי יש התקדמות חקירתית, ויש עילת מעצר של שיבוש".

 

באי כוחו של קמיר, עוה"ד שרון קליינמן ומיכאל נאור: "הוא נחקר ביום שני ברשות לניירות ערך ואז נלקח לחקירה בפרשת 1270, מה שמכונה בתקשורת פרשת חפץ-גרסטל, שבקשר אליו הנחקר נעצר למשך 7 ימים. מדובר בעניין מאוד נקודתי שסובב סביב שיחה כלשהי. על הדבר הזה הוא נחקר בקצרה, כאשר בימי חמישי ושבת כלל לא נחקר, לכן הופעל עליו לחץ לשנות את גרסתו. הנחקר נצמד לעובדות ושיתף פעולה באופן מלא, ולא שמר על זכות השתיקה ולא נמנע מלענות על אף שאלה. מעצרו היה אמור להסתיים בשעה 12:00, אולם הוא לא שוחרר. בעקבות פנייתנו נערך לו דיון שחרור קצר ולאחר מכן נעצר מחדש. מפעילים עליו לחץ ומנסים לשנות את עדותו בפרשת 1270, ולדעתנו זה מה שעומד בבקשה להארכת המעצר בפרשה זו. הנחקר הוא אדם חזק, אולם התחושה שנעשה להפעיל עליו לחץ ולשנות את העדות.

 

השופטת: "למה הוא לא נעצר יחד עם כולם? כנראה שהיו התפתחויות חקירתיות. מה שהיה בתיק ההוא היה. מדובר בתיק אחר".

 

קליינמן השיבה: "מדובר באותו אדם והלחץ שמופעל עליו הוא מאוד מאוד משמעותי, ובהסתכלות על שתי הפרשות לא יכולים שלא לקשור ביניהם. במהלך שבעת ימי המעצר, ובדגש על ימי חמישי ושבת הוא לא נחקר, ולכן אם היו התפתחויות בפרשת 4000 היה ניתן לחקור אותו. לכן נשאלת שאלה מדוע יום חמישי לא שימש את הנחקר גם בנושאים החדשים.

 

אלי קמיר בדיון בהארכת המעצר היום אלי קמיר בדיון בהארכת המעצר היום צילום: יריב כץ

 

"הסכם ההתקשרות של הנחקר עם בזק נערך כחצי שנה לפני שפילבר נכנס לתפקידו, הנחקר נשכר על ידי בזק לתת שירותים בתחום הייעוץ האסטרטגי לפני שפילבר נכנס לתפקידו ולפני שנודע על החלפת מנכל משרד התקשורת.

 

"הנחקר הוא לא נושא משרה בבזק ולא בעל שליטה בבזק ולא עובד מדינה. מאחר שעילת המעצר היא חשד לשיבוש, אני מניחה שלא מוצגת כל פעולת שיבוש, ומדובר בחקירה שהחלה במחצית הראשונה של 2017, ואני לא יודעת מהם ההתפתחויות עליה מדברים גורמי האכיפה. מאחר שמנכ"ל משרד התקשורת ובכירי בזק נמצאים אף הם במעצר אין חשש לשיבוש. 

 

"חשוב שבית המשפט יפקח וייתן את הדעת על כל התלאות, אולם אומר שנמנעת מהנחקר שינה רציפה. בשעה 1 בלילה הותר לו ללכת לישון ובשעה 2 העירו אותו להארכת מעצר בפרשת 1270, אולם כאמור לא נערך דיון".

 

קלינמן: "הנחקר מבקש שוב ושוב שחקירותיו יתועדו, ושוב ושוב נעשות חקירות ללא כל תיעוד בכתב או בכתב".

 

נציגת המשטרה: "הסיבה שהחשוד לא נחקר בפרשה, אלא רק היום רשומות בפני בית המשפט ולא אוכל להרחיב יותר מכך. ישנו חשד לשיבוש כבד. לגבי הטרטורים, לא נותר לי אלא לכאוב את כאבו. העניין תלוי בשב"ס. את קמיר חוקרים שני צוותים שונים, אחד בפרשת 1270 ואחר בפרשת 4000.

 

קלינמן: "ישנו חוקר אחד שחקר אותו בשתי הפרשות".

 

נציגת המשטרה השיבה שמדובר רק מטעמי היכרות עם החשוד, מה שסותר את דבריה מלפני מספר דקות.

 

 

 

18:10 - נתניהו ייחקר ביום שישי בפרשת בזק

 

רה"מ בנימין נתניהו ימסור עדות בתיק 3000 כבר ביום שישי הקרוב בביתו. כמו כן הוא צפוי בהזדמנות זו גם להיחקר בפרשת בזק (תיק 4000).

 

18:00 - המשטרה מבקשת להאריך את מעצרו של היועץ האסטרטגי הבכיר ב-8 ימים

 

המשטרה והרשות לניירות ערך הודיעו כי החל מהבוקר נחקר חשוד נוסף בפרשה, יועץ אסטרטגי מוכר. בעוד מספר דקות צפוי להתחיל דיון בהארכת מעצרו, כאשר המשטרה והרשות מבקשים להאריך את מעצרו ב-8 ימים נוספים. החשוד הנוסף חשוד בתיווך לשוחד בתמורה אסורה לבעל השפעה, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון ועבירות כלכליות.

 

15:45 - עצור נוסף בפרשת בזק: יועץ אסטרטגי מוכר

 

ברשות ניירות ערך ובמשטרה נחקר מהבוקר חשוד נוסף בפרשה, יועץ אסטרטגי מוכר. המשטרה תבקש להאריך את מעצרו בשעות הקרובות בבית משפט השלום בת"א.

 

שאול, אור ואורנה אלוביץ' הודיעו על כוונתם להתפטר מדירקטוריון קבוצת בזק. דירקטוריון בזק התכנס לאסיפה דחופה לאחר שובו של מ"מ יו"ר הדירקטוריון דוד גרנות מחופשה בו הודיעו שאול ואור, באמצעות בא כוחם סמנכ"ל והיועץ המשפטי עמי בר לב, על כוונתם להתפטר מהדירקטוריון. אליהם הצטרפה אורנה אלוביץ', כלתו של שאול. שאול ואור נמצאים במעצר במסגרת תיק 4000. ביום חמישי האחרון הוארך מעצרם עד מחר (ב').   

 

 

הדירקטוריון לא קיבל החלטה בשלב זה על מינוי ממלא מקום למנכ"לית בזק לסטלה הנדלר, וככל הנראה ימתין לההתפתחויות מחר, עם סיום הארכת המעצר של המנכ"לית. הנדלר ומנהל הפיתוח העסקי עמיקם שורר לא הודיעו על כוונתם לעזוב את התפקיד. מאז עזיבתו של רן גוראון לתפקיד מנכ"ל החברת-בת פלאפון לפני כשנתיים, לא מונה משנה למנכ"ל בבזק ו מי שמנהל בפועל את הקבוצה הוא מ"מ יו"ר הדירקטוריון דוד גרנות, לצד הסמנכ"לים. 

 

"כלכליסט" דיווח הבוקר כי ממלא מקום יו"ר הדירקטוריון דוד גרנות מבקש לנסח נייר עמדה על תנאי הסף שבהם יצטרכו לעמוד דירקטורים חדשים בבזק ואף שכר לשם כך את שירותיה של חברת הייעוץ עמדה. כמה מבעלי המניות הגדולים בבזק ובראשם קרן אליוט והגופים המוסדיים, דרשו מבזק לפטר את בני המשפחה החשודים בפלילים מהדירקטוריון. בסדרת מכתבים שנשלחו לגרנות, דרשה קרן אליוט לשנות את הרכב הדירקטוריון ולהדיח את אלוביץ' לצמיתות. הקרן הזרה, שרכשה בחודש שעבר 4.8% מבזק, ידועה בסגנון הניהול האגרסיבי שלה ובדרישות המחמירות שהיא מציבה לחברות שבהן היא משקיעה.

 

הבוקר  שלחה חברת הייעוץ אנטרופי מכתב לדירקטוריון בזק, הדורש לכנס אסיפת בעלי מניות מיידית לצורך מינוי שלושה דירקטורים חיצוניים חדשים לדירקטוריון. הגופים המוסדיים החתומים על המכתב של אנטרופי הם מיטב דש, קרנות הפנסיה הותיקות עמיתים, כלל ביטוח ומנורה מבטחים המחזיקים יחד מעל 5% ממניות החברה. חוק החברות מאפשר לבעלי מניות המחזיקים יחד מעל 5% ממניות החברה לדרוש כינוס אסיפת בעלי מניות והגופים המוסדיים הללו החליטו שהם מסרבים להמתין לאסיפה השנתית כפי שהציע להם גרנות ודורשים את קיומה המיידי. 

 

 

שאול אלוביץ' שאול אלוביץ' צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x