$
בארץ

משרד הכלכלה מזהיר: חוק סירוב לעבודה בשבת ירחיק חברות בינלאומיות מישראל

הצעת החוק שתמנע ממעסיק לחייב עובדים חילוניים לעבוד בשבת אושרה היום לקריאה שנייה ושלישית, למרות התנגדות חברי הכנסת מכולנו וישראל ביתנו. יוזמי החוק: "היום חילוני חייב לשקר כדי לא לעבוד בשבת"

שחר אילן 15:5219.02.18

למרות התנגדות נציגי כולנו וישראל ביתנו אישרה היום (ב') ועדת הכספים את הצעת חוק שתמנע ממעסיק לחייב עובדים חילונים לעבוד בשבת. משרד הכלכלה וחברי כנסת הזהירו שהצעת החוק תרחיק מישראלים מפעלים בינלאומיים ותפגע במפעלים קיימים. כיוון שהמתנגדים ביקוש הצבעה חוזרת (רביזיה) עדין לא ברור אם החוק יגיע למליאה כלשונו או שיעבור שינויים.

 

היום יכול עובד לסרב לעבוד בשבת רק אם הוא מצהיר שהוא דתי. על פי הצעת החוק עובדים יוכל לסרב לעבוד ביום המונחה של דתו גם אם אינו דתי וגם אם עד היום הסכים לעשות זאת. החוק לא יחול על מפעלים שבהם נהוגה עבודה במשמרות עם שני ימי חופשה שבועיים, דוגמת אינטל. תוקם ועדת שרים מיוחדת שתוסמך להחריג מהחוק מקומות עבודה.

 

מדובר בחוק שהתמיכה בו וההתנגדות אליו חוצה מחנות פוליטיים. יזמו אותו חברת הכנסת הדתית עליזה לביא מיש עתיד וח"כ מיקי זוהר מהליכוד, שנחשב גורם מוביל בתמיכה בנושאי דת בכנסת. הצטרפו אליהם חברי כנסת נוספים מיש עתיד והמחנה הציוני, חלקם חילונים. החוק עבר הכנה לקריאה ראשונה בוועדת העבודה והרווחה, אבל לבקשת זוהר הוא הועבר להכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכספים בראות ח"כ משה גפני מיהדות התורה.

 

ח"כ מיקי זוהר. מיוזמי החוק ח"כ מיקי זוהר. מיוזמי החוק צילום: אוהד צויגנברג

 

 

המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה, נעמה קאופמן, אמרה בדיון היום שמשרדה מתנגד לחוק והזהירה ש"מפעלים לא יגיעו לארץ". עוד ציינה ש"יש למעלה מ-450 מפעלים קטנים כיום שיש להם היתרים וייפגעו מהחוק". זאת, בשל היכולת של עובדים קיימים להחליט להפסיק לעבוד בשבת. לדבריה, "אנחנו לא רוצים לדחוק מפה חברות בינלאומיות".

 

ח"כ לביא אמרה ש"הצעת החוק נועדה לתקן עוול של אפליה בין עובדים דתיים לאלה שאינם דתיים, כאילו עונג שבת כיום מנוחה מותר רק לדתיים. לא ייתכן שבישראל אדם יוכל שלא לעבוד בשבת, רק אם הוא דתי. עובדים שמבקשים להפסיק לעבוד בשבת מגלים שהחוק מאפשר למעסיק שלהם לפטר אותם בלי למצמץ".

 

 

ח"כ עליזה לביא. "לתקן עוול של אפליה בין עובדים דתיים לאלה שאינם דתיים" ח"כ עליזה לביא. "לתקן עוול של אפליה בין עובדים דתיים לאלה שאינם דתיים"

 

ח"כ זוהר אמר שהיום חילוני חייב לשקר כדי שלא יחייבו אותו לעבוד בשבת. "לפי ההצעה, אם אדם אומר למעסיק שהוא לא מעוניין לעבוד ביום המנוחה בהתאם לדת שלו, המעסיק לא יוכל לפטרו. מי שאומר שבגלל זה יסגרו מפעלים זורה חול בעיני הציבור".

 

גפני טען ש"לא מפלגות דתיות הציעו את הצעת החוק הזו. זו הצעה חילונית שמטרתה לדאוג לציבור חילוני". לדבריו, דווקא "הלחצים שהמפעלים מפעילים על משרד ראש הממשלה ומשרד הכלכלה אומרים דרשני, כי יש חשש שהרבה אנשים חילונים יבקשו שלא לעבוד בשבת".

 

את ההתנגדות לחוק הובילו דווקא ח"כים מהקואליציה. ח"כ רועי פולקמן מכולנו אמר ש"זה מהלך דורסני של הכנסת, רגולציה קיצונית שתרחיק עסקים בינלאומיים". לדבריו, "חשוב לזכור שיש מקומות שלא יכולים להפסיק לעבוד, יש מפעלים שלא יכולים לכבות תנורים, טכנולוגיות שחייבות להמשיך להפעיל, יש חברות בינלאומית או מפעלים שרוצים קשר בשבת עם מפעלים מחו"ל".

 

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו האשים את גפני בקיום הצבעה חפוזה במחטף. גפני ענה שישראל ביתנו מתנגדת לכל דבר שקשור לדת. פורר אמר ש"זה חוק רע. לא ייתכן שניכנס לקרביים של בעליי עסקים. לא נפתחים פה מפעלים כי כל הזמן מוסיפים ומעמיסים עוד ועוד רגולציה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x