$
בארץ

ויזל: גם אני רוצה פטור ממע"מ ביבוא מוצרים של עד 75 דולר

הבעלים של פוקס טוען לאפליה כלפי חברות ישראליות שלא זוכות להטבת הפטור ממע"מ כמו ברכישת מוצרים מאתרים בחו"ל. רון רוטר, קסטרו: "לא רוצים הטבות, רק הורדת רגולציה והגברת השוויוניות". הדברים נאמרו במסגרת מסיבת עיתונאים של איגוד לשכות המסחר

אדריאן פילוט 12:3923.01.18

אנשי עסקים ישראלים מותחים היום (ג') ביקורת על המדיניות הממשלתית ועל נטל הבירוקרטיה, במסגרת קמפיין שמוביל איגוד לשכות המסחר נגד הגברת הרגולציה הממשלתית. נשיא האיגוד אוריאל לין אמר: "חיכינו שלוש שנים כדי לבדוק אם כל החקיקה שהממשלה העבירה להפחתת רגולציה עובדת - הרגולציה לא פחתה. היא עלתה". הדברים נאמרו במטה של איגוד לשכות המסחר.

 

 

בעלי רשת פוקס, הראל ויזל, אמר: "אני רוצה לדבר על שוויוניות, אפרופו אזרחי ישראל שקונים בלי מע''מ. קראתי מחקרים בנושא הזה: יש פה חוסר שוויוניות למעמד החלשים. לא כל אחת שגרה בעיריות פיתוח יש לה כרטיס אשראי ויודעת לגלוש באתרי האינטרנט בחו''ל. למעשה, האנשים המסכנים, הם כאלו שחייבים לשלם מע''מ (לקנות בארץ - א"פ). אבל אנשי צפון תל אביב הם אלו שמקבלים הטבות. אני קורא להפחתת מע''מ גם אצלנו - עד 75 דולר, כמו אצל האתרים הזרים. בשוויוניות - אנו מתחרים מצוין", הוסיף ויזל.

 

ויזל תקף בחריפות גם את דואר ישראל שתדרך לדבריו איך לעקוף את הרגולציה הקיימת כדי לזכות בפטור ממע''מ: "דואר ישראל משתף פעולה ונותן המלצות איך לפצל את המוצר בארבע קופסאות כדי להיות מתחת ל-75 דולר. דוברת הדואר מספרת ומתדרכת בעיתון איך להתחמק מתשלום - גוף ממשלתי! איפה רשות הגנת הצרכן? איפה מכון התקנים? מה יקרה אם ילד יישרף בתוך תחפושת? זה תחפושות לל''ג בעומר". מדואר ישראל לא התקבלה תגובה לדברים.

 

הראל ויזל, פוקס הראל ויזל, פוקס

 

 

ויזל התחייב להמשיך להוריד מחירים: "עשינו פגישות עם כחלון ואלי כהן ואנו רוצים לברך אותם שעשו צעד ראשון משמעותי לשוויון בתחרות ואתמול יצאו צווים להפחתת מכסים. זה דבר מבורך. אנחנו הורדנו מחירים מיד על הנעלים. מחירים ירדו באותו יום של ההכרזה! גלגלנו את כל ההנחה לצרכן. אגב, ראינו את זה במכירות. נעשה את אותו דבר עם כל שאר המוצרים כי התחרות קשה והצרכן לא טיפש: נגלגל הכול", הוא סיכם.

 

רון רוטר, מנהל הכספים של קסטרו אמר: "החברות הישראליות לא מחפשות הקלות ולא הטבות מהממשלה - אלא רק הורדת רגולציה והגברת השוויוניות (ביטול הפטור ממע''מ על מוצרי יבוא מתח ל-75 דולר - א"פ)". לדבריו, "ברגע שנבטל את הרגולציה ואת האפליה - נוכל להוריד מחירים ונוכל להתחרות עם חברות גלובליות שלא מעסיקות כאן עובדים ולא משלמות פה מסים.

 

 

רון רוטר רון רוטר צילום: שחר פרידמן

 

 

לדברי רוטר, "המהלכים של הממשלה, בכותרת של הורדת של יוקר המחייה, רק מעלים את יוקר המחייה. אלו העובדות בשטח. יש כאן פגיעה מתוצאות עקיפות של אותה רגולציה. הדבר היחיד שעומד לנגד עינינו הוא טובת הצרכן. האמינו לי: אין אפשרות הישרדות לעסק שקיים כאן 70 שנה אם אתה לא רואה את הצרכן. הצרכן הישראלי הוא מתוחכם. הם יודעים היטב מי עובד עליו ומי לא. מי שעובד על הצרכן - הם ענפים שקשורים לממשלה. תפתרו את האי שוויון במסים, הרגולציה - ותראו. אנו לא מפחדים מתחרות".

 

רוטר סיפר על דרישת מכון התקנים, כשביקש להביא ארצה את המותג הצרפתי 'איב רושה': "התבקשנו לעבור כאן תקינה, למרות שהיא עברה תקינה של איחוד אירופי וגם ארה"ב וגם ביפן. זה לקח שנה ועלה מאות אלפי שקלים. עכשיו אנו עם אותו סיפור כי רוצים להעביר מוצרים מקיקו, חברה ממילאנו. זה יעבור, אבל זה ייקח שנה ויעלה מאות אלפי שקלים. אני קסטרו - מה קורה עם בעל עסק קטן יותר שרוצה להביא מוצרים כאלו? הם לא יוכלו. אז איך בדיוק מורידים את יוקר המחייה?". ויזל התפרץ לדבריו של רוטר ואמר: "הם עומדים על תקן ארה"ב, אירופה ויפן - מה המומחה במכון התקנים בישראל יודע שכל המומחים בארה"ב, אירופה ויפן לא יודעים?".

 

מאיר קולגהפט, יו"ר חטיבת יבואני הצעצועים, התייחס גם הוא לסוגיית התחפושות לילדים לקראת חג פורים: "כל מה שמעניין אותם זה להוריד מחירים - איכות לא חשובה. המשק לא חשוב. שלחנו חמש תחפושות שרכשנו באתרים בחו''ל למכון התקנים - ארבע מהן נמצאו לא בטיחותיות. אבל בגלל מחיר זול - מותר לשרוף ילדים".

 

מי שלא חסך בביקורת היה מוני בר, בעלי ומנכ''ל באדג'ט השכרת רכב וליסינג: "יש לי מסר לרגולטורים: ניצחתם. יש לי פניות ליזמויות חדשות בארץ - ואני מסרב לכולן. אני בארץ הזו לא משקיע יותר. אני משקיע רק בחו''ל. אני מקים כעת בניין בחו''ל תוך 12 חודשים - הזמן שעבר מאז המחשבה ועד שמקבל מפתח. כאן זה לוקח 10 שנים. אני לא שם פה עוד שקל".  לשאלה של העיתונאים 'האם באדג'ט למכירה?', השיב: "אני לא יודע".

 

ממשרד רה"מ נמסר: "הטענה כי הפחתת הרגולציה לא מיושמת, מופרכת לחלוטין. בשנתיים האחרונות נחסכו למשק מיליארדי שקלים, ולראייה, מקומה של ישראל במדד נטל הרגולציה בדירוג התחרותיות העולמי עלה מהמקום ה-98 למקום ה-41. סוגיית הפטור ממע"מ עד 75 דולר אינה סוגייה רגולטורית, והיא תחת סמכותם של רשות המסים ומשרד האוצר. משרד ראש הממשלה הציע לאיגוד לשכות המסחר לקיים שיח מקצועי וישיר בעניין הרגולציה, כפי שנעשה עם התאחדות התעשיינים, אך, לצערנו, האיגוד לא השיב לפנייה זו, ובחר להתלות בנתונים שגויים ובסיסמאות". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x