שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עסקת מזרחי-אגוד תבוטל? כולנו הגישה הצעת חוק שתחייב אישור שרים למיזוג בין בנקים

לפי ההצעה, מיזוג של בנקים המחזיקים במצטבר ביותר מ-10% מנתח השוק, ידרוש אישור של שרי האוצר הכלכלה; ח"כ פולקמן: "יש משמעות לכל שחקן בשוק הבנקאות, כגורם מגביר תחרות"

שחר אילן 18:1206.12.17

יו״ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן הגיש הצעת חוק שלפיה עסקה למיזוג בנקים בעלי היקף פעילות רחב תדרוש אישור שר האוצר ושר הכלכלה. ההודעה מציינת שההצעה זוכה לתמיכתו של שר הכלכלה אלי כהן אבל אינה מציינת תמיכה של יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון. ברקע: המיזוג בין מזרחי טפחות לאגוד, שכחלון הביע התנגדות לו.

 

לפי הצעת החוק, מיזוג של בנקים המחזיקים במצטבר ביותר מ-10% מנתח השוק, ידרוש אישור של שרי האוצר והכלכלה. זאת כדי למנוע פגיעה בלקוחות ויצירת ריכוזיות יתר במגזר הבנקאי. כרגע, הסיכויים לגייס להצעה רוב קואליציוני להצעה אינם ברורים, וייתכן כי מדובר בסוג של לחץ על המפקחת על הבנקים.

 

פולקמן אמר כי "המגזר הבנקאי בישראל מאופיין בריכוזיות רבה. במקביל, מספר השחקנים בשוק קטן. לפיכך, יש משמעות לכל שחקן בשוק, ובפרט לשחקנים קטנים, כגורם מגביר תחרות". כהן אמר כי "מיזוג בנקים הוא בניגוד לרוח החוק להגברת התחרות בבנקאות והמלצות ועדת שטרום".

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), שלח אמש פנייה למפקחת על הבנקים, חדווה בר, והממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין בה הביע התנגדות לרכישת בנק אגוד על ידי מזרחי טפחות. כבל עומד בראש ועדת החקירה לאשראי הטייקונים שתדון בין היתר בסמכויות הפיקוח על הבנקים.

 

רועי פולקמן ואלי כהן רועי פולקמן ואלי כהן צילום: עומר מסינגר

במכתב ציין כבל כי "מזה זמן מה מסתמנת מגמה מדאיגה של נגיסה בתהליכים אשר נועדו להתמודד עם הריכוזיות הגבוהה בענף הבנקאות ובראשם חוק נתוני אשראי והחוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל, הידוע גם כ'חוק שטרום'. משמעות אישור האיחוד היא פגיעה קשה בתחרותיות וקבירת חוק שטרום עוד בטרם יציאתו לדרך".

 

לדבריו, "אגוד הוא בנק קטן ונחשב לשחקן מחולל תחרות בשוק הבנקאות הריכוזי ש-95% ממנו מוחזקים ע"י חמישה שחקנים. בליעתו ע"י בנק מזרחי תהווה פגיעה משמעותית בתחרותית ובמידה רבה תחסל כל סיכוי כניסה של שחקנים חדשים לענף".

 

כבל ציין כי בספטמבר השנה הגיש אגף התקציבים באוצר חוות דעת מפורטת "ממנה עולה באופן ברור כי מיזוג בנק איגוד עם בנק מזרחי תוביל לפגיעה משמעותית ברמת התחרות בשוק הבנקאות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x