$
בארץ

המבקר אישר: אסתר בן חיים מונתה למנהלת נציבות תלונות הציבור

מבקר המדינה יוסף שפירא עיכב את המינוי במשך עשרה חודשים בהם ניסה לקדם מינוי מקורבים שלא הומלצו על ידי ועדת האיתור, אבל בסוף הסכים למינוי בן חיים - שהומלצה

שחר אילן 17:2620.11.17

הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' מינתה היום את עו"ד ד"ר אסתר בן חיים למנהלת נציבות פניות הציבור. זאת בהתאם להמלצתו של מבקר המדינה יוסף שפירא.

בכך הסתיימה תקופה של עשרה חודשים בה ניסה המבקר למנות לתפקיד מועמדים ממשרדו - שלא הומלצו על ידי הוועדה. מתוכם במשך שמונה חודשים היה התפקיד פנוי. לבסוף המליץ על מינוי בן חיים שהייתה אחת מארבעת מומלצי הוועדה. לבקשת המבקר, קצבה הוועדה את כהונתה לשבע שנים, והשנה הראשונה הוגדרה כשנת ניסיון.

 

מבקר המדינה יוסף שפירא מבקר המדינה יוסף שפירא צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

בן חיים (55) היא ד"ר למדעי הבריאות ועורכת דין. בשלוש השנים האחרונות כיהנה כנציבת קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי ובעבר הייתה גם סגנית נציב פניות הציבור של קופת חולים כללית.

 

אתמול חשף "כלכליסט" את מועמדותה של בן חיים לתפקיד, לאחר שהוועדה לביקורת המדינה ניסתה לשמור על המועמדות בסוד עד ההצבעה, בטענה תמוהה של שמירה על פרטיות.

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי אמר היום בישיבת הוועדה שהניסיון לשמור על חשאיות רק פגע במועמדת וגרם לכך ש"יש צל מעל מינוי לגיטימי". בשל קורות החיים המרשימות והכל כך רלוונטיות של בן חיים, המינוי שלה אושר פה אחד.

 

במשך התקופה הארוכה בה עיכב המבקר את המינוי, הוא התכוון בתחילה למנות את עוזר מנכ"ל משרד המבקר מתן גוטמן, מה שירד מהפרק לאחר שוועדת האיתור לא המליצה עליו. הועדה המליצה על ארבעה מועמדים. המבקר היה מעוניין באחד מהם אבל הוא הסיר את מועמדותו.

 

אחר כך ביקש המבקר להביא לאישור הוועדה לביקורת המדינה את מינויו של יועצו למאבק בשחיתות, ניצב בדימוס עמיחי שי. המינוי הזה נבלם על ידי היועץ המשפטי של הוועדה לביקורת המדינה עו"ד תומר רוזנר והיו"ר הקודמת של הוועדה ח"כ קארין אלהרר. זאת כיוון ששי אינו עומד בתנאי הסף לתפקיד, שמחייבים השכלה משפטית, וכיוון שהוא לא הומלץ על ידי ועדת האיתור.

 

במשרד המבקר טענו ש"המבקר מינה ועדת איתור למרות שלא היה חייב על פי דין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x