$
בארץ

250 עובדי חיפה כימיקלים עתרו לבג"ץ: מנעו פיטורינו

לפני כשבועיים התיר ביה"ד האזורי לעבודה בחיפה לחברה להוציא מאות עובדים לחופשה ללא תשלום, מבלי לנקוב בתאריך סיום, והעובדים מבקשים עיכוב ביצוע

שירות כלכליסט 14:2820.11.17

כ-250 עובדי חיפה כימיקלים עתרו היום (ב') באמצעות ארגון כח לעובד לביה"ד הארצי לעבודה בדרישה למנוע את פיטוריהם מהעבודה. לפני כשבועיים התיר ביה"ד האזורי לעבודה בחיפה לחברה להוציא מאות עובדים לחופשה ללא תשלום, מבלי לנקוב בתאריך סיום. פרוש הדבר שמאות עובדים נשלחו הביתה מבלי לקבל משכורת ועם אפשרות להתפטר עצמאית.

 

 

 

עובדי המפעל הצפוני המושבת הגישו בקשה לעיכוב ביצוע כיוון שלטענתם גם אם המפעל יחזור באורח פלא לתפקד בעוד כמה חודשים לא תינתן לעובדים (שליש מהם מעל לגיל 50 ומרביתם עובדים עשרות שנים במפעל) זכות ראשונים בקבלה לעבודה.

 

הפגנה של עובדי חיפה כימיקלים (ארכיון) הפגנה של עובדי חיפה כימיקלים (ארכיון) צילום: אמיר זיו

 

טענה נוספת של העובדים היא שהחברה כלל לא קיבלה החלטה רשמית לסגור את המפעל הצפוני והיא אף לא מכרה מתקנים וציוד מהמפעל הצפוני. המתקן היחידי שהחברה הציעה למכירה הוא מתקן CN – מתקן שאינו קשור כלל לאמוניה, ואולם, מתקנים שכן קשורים לתוצרת העיקרית של המפעל, שכן קשורים לאמוניה – לא נמכרו ולא הוצעו למכירה, עדות לכאורה לטענת העובדים שהמפעל לא באמת נסגר ומתוכננת לו המשך פעילות מלאה בתקופה הקרובה.

 

טענה שלישית שעלתה היא שחיפה כימיקלים לא החזירה לחברת נמלי ישראל (חנ"י) את הקרקע והציוד של המפעל בצפו ן- לא את הקרקע השייכת לה ולא את הציוד השייך לה ואף לא הודיעה לה על כוונה כלשהי לעשות כן.

 

"מהלך פיטוריהם של עובדי חיפה כימיקלים צפון מהווה מקרה חריג שבו הלכה למעשה אחד השיקולים העיקרים של ההנהלה אם לא העיקרי בסגירה הפיקטיבית של המפעל הצפוני לעומת הדרומי הייתה בזהות ארגון העובדים שמייצג את העובדים ובבחירת העובדים איזה ארגון מייצג אותם. כוח לעובדים בצפון לעומת ההסתדרות בדרום. ההנהלה נכשלה בניסיון לספק הסבר כלשהו המניח את הדעת להבדלים בין המפעלים. העדים שזימנה ההנהלה התקשו לספק עדות הקוהרנטית ביחס למעשיה כלפי העובדים המאורגנים, ולכן לטעמנו שגה בית הדין, וניתן היה למנוע את הדרמה המתחוללת עתה בחייהן של 200 משפחות". אומרת עו"ד סיגל פעיל שמייצגת יחד עם אדר שוורץ (פעיל ושות') ועו"ד אלי נידם (נידם מזרחי ושות') את העובדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x