$
בארץ

ש"ס מקדמת חוק שיכול להגדיל את הכנסות הארנונה של ביתר עילית ומודיעין עילית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק המאפשרת לחלק הכנסות מארנונה והיטלי השבחה בין רשויות בקו הירוק ומחוץ לו. כך ניתן יהיה לחלק הכנסות מארנונה של אזורי תעסוקה במועצות האזוריות מטה יהודה וחבל מודיעין ובעיר מודיעין, עם הערים החרדיות העניות ביתר עילית ומודיעין עילית, השוכנות מחוץ לקו הירוק

שחר אילן 15:2315.11.17

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס, המאפשרת לחלק הכנסות מארנונה והיטלי השבחה בין רשויות בקו הירוק ומחוץ לו.

 

 

 

ההצעה אושרה ברוב של 42 תומכים מול 37 מתנגדים. המשמעות המעשית של ההצעה היא שניתן יהיה חלק הכנסות מארנונה של אזורי תעסוקה במועצות האזוריות מטה יהודה וחבל מודיעין ובעיר מודיעין, עם הערים החרדיות העניות ביתר עילית ומודיעין עילית, השוכנות מחוץ לקו הירוק.

 

פקודת העיריות מאפשר לשר הפנים לחייב רשות מקומית לחלק את הארנונה מאזורי תעסוקה הנמצאים בתחומה עם רשויות סמוכות. זאת, לאחר מינוי ועדת חקירה שתבחן את ההצדקה למהלך. כך למשל קבע שר הפנים אריה דרעי מש"ס במרץ השנה שהמועצה האזורית דרום השרון תחלוק בהכנסות ממחצבת הנסן בסך שבעה מיליון שקל עם העיר החרדית אלעד, ביחס של 50%:50%. היום החוק אינו מאפשר חלוקה כזו עם ישובים שמעבר לקו הירוק.

 

ההצעה זכתה לשם "הצעת חוק לתיקון פקודת העיריות (צדק חלוקתי בכל הרשויות המתוקצבות במדינת ישראל), התשע"ז-2017". מקדם אותה ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס ולא חברי הכנסת המזוהים בדרך כלל עם נושאים הקשורים ליהודה ושומרון. עם זאת, אחד מהם, ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, הצטרך אליה. חתומים עליה עוד חברי כנסת מהקואליציה, ביניהם יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש מהליכוד, ויו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן.

 

 

ביתר עילית ביתר עילית צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

עד היום חל סעיף חלוקת ההכנסות בפקודת העיריות רק על רשויות מקומיות בתחומי הקו הירוק. ההצעה של ש"ס תאפשר להחיל את ההסדרים בין מועצות סמוכות משני עברי הקו. בפועל סביר להניח שהיא מכוונת בעיקר לשתי הערים החרדיות העניות בשטחים, מודיעין עילית וביתר עילית ולרשויות המקומיות הסמוכות אליהן: המועצה האזורית מטה יהודה שליד ביתר עילית והעיר מודיעין והמועצה האזורית חבל מודיעין שליד העיר מודיעין עילית.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נטען: "המשאב המרכזי שבו מחזיקות הרשויות המקומיות, המהווה גורם משמעותי לפערים בחברה, הינו הארנונה העסקית. רשויות הנעדרות הכנסה זו פוגעות באופן ישיר באיכות ובטיב השירות הניתן לתושב". עוד נטען בדברי ההסבר, ש"הצעת חוק זו נועדה לתמרץ 'צדק חלוקתי' בכלל הרשויות המקומיות במדינת ישראל ללא הבדל בין רשויות מחוץ לקו הירוק לרשויות שבתוך הקו הירוק, שכן אין המדובר בנושא מדיני אלא בעניין מוניציפלי בלבד".

 

ח"כ מלכיאלי טען בדיון במליאה ש"המצב היום שמעשירים את הרשויות העשירות גם ככה ואילו הרשויות החלשות לא מקבלות תקציבי ארנונה. ההצעה הזו תעשה סדר. מה ילד שגר מחוץ לקו הירוק אשם שהוא לא מקבל את אותם התנאים כמו ילד שגר שני קילומטרים ממנו בתוך הקו הירוק"?.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x