$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רשות החברות בוחנת את השעייתו של פילבר מדירקטוריון תעש

הרשות פנתה ליועמ"ש כדי לקבל את חוות דעתו בנוגע להשעייתו מתעש של מנכ"ל משרד התקשורת המושעה החשוד בעבירות מרמה בתיק בזק. בתוך כך, ארי הרו, ראש הסגל לשעבר של נתניהו, מסר עדות בפרשה

אביב גוטר 07:0412.11.17

הצרות של מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר לא נגמרות. ל"כלכליסט" נודע כי רשות החברות הממשלתיות בראשות ינקי קוינט בוחנת את השעייתו של פילבר מדירקטוריון תעש. רשות החברות פנתה לאחרונה למשרד המשפטים כדי לקבל את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בנושא. הסיבה לכך היא החשדות שהצטברו נגדו בפרשת בזק, שבה הוא חשוד בביצוע עבירות של מרמה ובקידום האינטרסים של בזק שבבעלות שאול אלוביץ'.

 

 

 

בשבוע שעבר העבירה רשות ני"ע לפרקליטות את תיק החקירה בפרשת בזק. לפי רשות ני"ע, התגבשה תשתית ראייתית להעמיד את פילבר לדין.

 

השעה עצמו לפני שהושעה

 

פילבר, שנכנס לתפקידו במשרד התקשורת ביוני 2015, מכהן כדירקטור בתעש כבר ארבע שנים. לפני כשבועיים הוא הודיע לממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה כי הוא משעה את עצמו מתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת ללא צורך בשימוע, על רקע פרשת בזק.

 

מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר ומנהל רשות החברות הממשלתיות ינקי קוינט מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר ומנהל רשות החברות הממשלתיות ינקי קוינט צילום: עמית שעל, עומר מסינגר

 

 

בכך הקדים פילבר את הנציבות, שבחודש יולי האחרון פתחה בהליכים הנדרשים להשעייתו ממשרד התקשורת בשל פרשת בזק. בעקבות חקירת הפרשה הורחק פילבר ממשרד התקשורת במסגרת התנאים המגבילים שהוטלו עליו על ידי בית המשפט לבקשת רשות ני"ע. ההבדל המרכזי בין הרחקה מהמשרד מכוח צו בית משפט להשעיה זמנית מטעם הנציבות הוא שבזמן ההשעיה הוא זכאי לקבל חצי משכרו.

 

החשד המרכזי נגד פילבר הוא שפעל לקידום אינטרסים של בזק ואלוביץ' על חשבון האינטרס הציבורי. מאז נכנס לתפקידו במשרד התקשורת פעל פילבר לביטול חובת ההפרדה המבנית בין בזק לחברות־הבנות שלה — yes, פלאפון ובזק בינלאומי. ביטול ההפרדה שווה לבזק הרבה כסף, גם משום שהוא יאפשר לה לקזז רווחים כנגד הפסדי מס צבורים של yes וגם משום שהוא יאפשר לה למכור את כל שירותי התקשורת שלה תחת מטרייה אחת. נוסף על כך, ביטול ההפרדה המבנית שווה לאלוביץ' באופן אישי עשרות מיליוני שקלים, שיוכל לקבל לפי התנאים שנקבעו במסגרת עסקת בעלי העניין שבה בזק רכשה מיורוקום, שבבעלותו גם כן, את אחזקותיה ב־yes.

 

לפי הראיות שאספה רשות ני"ע, פילבר והעוזרת הבכירה שלו עדי קהאן עשו שימוש בתיבות הדואר האלקטרוניות הפרטיות שלהם כדי להדליף מסמכים פנימיים וחסויים של המשרד לגורמים בבזק, בהם המנכ"לית סטלה הנדלר, שהחזירה את המסמכים עם הערות ותיקונים שקיבלו ביטוי בנוסח הסופי שלהם. לפי החשד, המסמכים נשלחו מתיבות דוא"ל פרטיות כדי להסוות את הפעילות האסורה.

 

ארי הרו מסר עדות בפרשה

 

בתוך כך, בסוף השבוע נודע כי עד המדינה בתיק 1,000 ותיק 2,000 ארי הרו, ראש הסגל לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשאל במהלך חקירותיו בתיקים אלו אם יש בידיו מידע רלבנטי על נחקרים מרכזיים בפרשת בזק, כמו אלוביץ'. ככל הידוע, עדותו לא תרמה לקידום החקירה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x