$
בארץ

פרשת בזק

שאלות ותשובות: כל מה שצריך לדעת על פרשת בזק

מה קרה אתמול בפרשה? מי מנהל עכשיו את חברת התקשורת? ומהם העונשים הצפויים לבכירים? "כלכליסט" עם השאלות והתשובות

תומר גנון ואביב גוטר 08:2107.11.17

מה התחדש אתמול בפרשת בזק?

הסתיימה החקירה של רשות ניירות ערך. שורה של בכירים בקבוצת בזק ובמשרד התקשורת עברו עבירות מרמה ודיווח לפי חוק ני"ע, וברשות סבורים שיש תשתית ראייתית להעמיד אותם לדין. עם הנחקרים האלה נמנים בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', בנו אור אלוביץ' שמכהן כדירקטור בבזק, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, מנכ”ל yes רון אילון, מזכירת בזק לינור יוכלמן ומנכ”ל משרד התקשורת שלמה פילבר.

 

במה נחשדים הנחקרים?

הם חשודים בשלוש פרשות: עיוות הדו"חות הכספיים של yes, הדלפת מסמכים לשאול אלוביץ' מתוך דיוני ועדות בלתי תלויות שדנו בעסקאות בעלי עניין, והעברת מסמכים ממשרד התקשורת לבזק לקבלת הערותיה. רשות ני"ע החלה לחקור את החשדות האלה בגלוי לפני חמישה חודשים. היא גבתה מאות עדויות וערכה חיפושים בבתי החשודים, וגם במשרדים של בזק, של yes ושל חלל תקשורת.

 

 

 

האם היו המלצות לגבי חשודים נוספים?

על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, רשות ני"ע לא מפרסמת את ההמלצות לציבור. בתיק נחקרו גם בכירים, דירקטורים ועובדים בבזק, ב־yes ובחלל תקשורת, וכן עובדים במשרד התקשורת — אבל בשלב זה לא ידוע מה הומלץ לגביהם.

 

זאת נחשבת לחקירה מהירה?

יחסית לגודלה והיקפה - בהחלט. יו"ר רשות ני"ע טען שזו אחת החקירות המורכבות והמסועפות בתולדות ברשות. כל מחלקת החקירות של הרשות גויסה אליה בחודשים האחרונים. לשם השוואה, חקירת הרצת המניות באי.די.בי אחזקות שהביאה להרשעתו של נוחי דנקנר ארכה שמונה חודשים, והיא היתה מורכבת פחות מחקירת בזק.

 

מה צפוי לקרות בעקבות המלצות הרשות?

להמלצות אין תוקף מחייב. תיק החקירה עבר אתמול למחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), והיא תבחן אם הראיות יוצרות סיכוי סביר להרשעה, ותחליט בכפוף לשימוע אם להגיש כתבי אישום. לפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, זה אמור לקרות בתוך שנה וחצי; אבל מאחר שחקירת בזק מלווה מראשיתה על ידי צוות פרקליטים שבקיא בחומר, ההחלטה צפויה בתוך כמה חודשים.

 

 

 

אם יהיו הרשעות, מה יהיו העונשים?

תלוי במה הנאשמים יורשעו. בעבירות פשע, כגון קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, וכן בעבירות חמורות של דיווח במטרה להטעות משקיע סביר, העונש המרבי הוא חמש שנות מאסר. בעבירות אחרות, כמו מרמה והפרת אמונים בתאגיד, העונש המרבי הוא שלוש שנות מאסר.

 

 

 

 

מי בעצם מנהל עכשיו את בזק?

בשבוע שעבר הוסרו התנאים המגבילים על כל החשודים, וכולם חזרו לעבוד כרגיל. אפשר יהיה להדיחם רק אם יורשעו. את תפקיד יו”ר דירקטוריון בזק ימשיך למלא בזמן הקרוב דוד גרנות. המגבלות על רון אילון הוסרו לפני כמה חודשים והוא חזר לנהל את yes כרגיל. סטלה הנדלר נהנית מחזקת החפות. אם תורשע, סביר להניח שתעזוב את תפקידה, וייתכן גם שדירקטוריון בזק ינסה לכפות עליה להשעות את עצמה או להתפטר.

 

מה יהיה על מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר?

נגד פילבר נפתח ביולי הליך השעיה ממשרד התקשורת, והוא הורחק ממשרד מתוקף צו בית משפט. כעת הוא הודיע לנציבות שירות המדינה שהוא משעה את עצמו. ההבדל נעוץ בשכר: בעת ההרחקה פילבר לא קיבל שכר; כעת הוא זכאי למחצית משכרו.

 

 

 

האם אלוביץ' חייב עכשיו למכור את בזק?

בינתיים לא. אבל אם יורשע הוא יהיה חייב למכור, כי שליטה בחברה כמו בזק שמחזיקה בנכסים אסטרטגיים טעונה היתר שליטה ממשרד התקשורת. בחזית אחרת, אלוביץ' מתמודד בימים אלה מול הבנקים, שדורשים ממנו לממש נכסים ולפרוע חובות. בזק אמנם לא עומדת למכירה, אבל הנשרים בהחלט כבר חגים מעליה.

 

 

מימין: שאול אלוביץ', סטלה הנדלר ורון אילון מימין: שאול אלוביץ', סטלה הנדלר ורון אילון צילומים: אוראל כהן, עמית מגל

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קשור לפרשה?

החקירה לא הלכה בכיוון הזה, למרות שהנושא נשקל בפרקליטות במהלכה. אלוביץ' נמצא בקשרי חברות עם נתניהו. פילבר, שמונה למנכ"ל משרד התקשורת על ידי נתניהו בעת שהוא כיהן גם כשר התקשורת, קידם על הפי הראיות אינטרס עסקי של בזק שבשליטת אלוביץ'.

 

אלא שבפרקליטות סבורים שזה לא מספיק כדי לחקור את נתניהו, כל עוד לשיטתם אין ראיות למשל לטובת הנאה ממשית שאלוביץ' נתן לנתניהו, או להנחיה ישירה של נתניהו לפילבר לקדם אינטרסים של אלוביץ'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x