שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרשת הצוללות

הוארך מעצרו של דוד שרן, לשעבר ראש לשכת נתניהו; חשוד בקבלת שוחד

שרן היה מועמד לתפקיד מזכיר הממשלה אך מינויו בוטל. כיום הוא משמש מזכיר קצא"א. השופטת עינת רון: "דרכה של המשטרה עדיין ארוכה". כמו כן הוארך מעצרם של היועצים נתן מור וצחי ליבר, וכן של מפקד לשעבר של יחידה מובחרת

זוהר שחר לוי 18:5303.09.17

הותר לפרסום: דוד שרן הוא המקורב לרה"מ שנעצר הבוקר בפרשת הצוללות. שרן שימש כראש לשכתו של נתניהו, היה מועמד למזכיר הממשלה אך מינויו בוטל. כיום הוא מזכיר קצא"א. שרן הובא בשעות הערב לבית המשפט - ומעצרו הוארך בחמישה ימים. הוא חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע.  

 

 

"נאסף חומר חקירה בהיקף גדול מאוד ומדובר בחקירה מסועפת ומורכבת במיוחד", אמרה השופטת עינת רון, "בחומר הראיות שנאסף כבר בעניינו יש כדי לענות על החשד הסביר הנדרש בשלב זה של החקירה ואף למעלה מכך".  

 

המשטרה ביקשה להאריך ב-6 ימים את מעצרו של שרן, החשוד בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע. לפי החשד, הוא קיבל כספי שוחד עבור פעולות שביצע בזמן היותו עובד ציבור.

 

דוד שרן בבית המשפט דוד שרן בבית המשפט צילום: עמית שעל

 

נציגת המשטרה טענה בדיון בעניינו של שרן כי יש למעלה מ-30 פעולות חקירה שיש לבצע כשהוא במעצר, מחשש שישבש את החקירה בעניינו. סנגורו של שרן, עו"ד איתן מעוז, ביקש לשחרר אותו בתנאים מגבילים. לדבריו, מדובר באדם "עם רקע מרשים של עשייה ציבורית משנת 1999". עוד ציין כי "הנושאים שנחקר לגביהם הם נושאים ישנים מאוד".

 

לדברי עו"ד מעוז, "אני מבין את גודל הפרשה וגודל העניין, ואני לא מבין למה צריך להאריך מעצר בפרשה שהעובדות הן כל כך ישנות בה. כאשר הנושאים שהוטחו בו הם מאוד מורכבים. הוא העיד כעד בתיק לפני כחודשיים, אני מבין שיש פעולות חקירה והתקבל מידע מעד המדינה, אבל עדיין ניתן לשחררו בתנאים מגבילים".

 

השופטת רון הורתה על הארכת מעצרו ב-5 ימים. "זוהי בקשת מעצר ראשונה של החשוד שמיוחסים לו עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע", אמרה בהחלטתה.

 

לדבריה, חקירתו של החשוד נערכת במסגרת חקירת פרשה נרחבת וגדולה המכונה תיק 3000 במסגרתה נחקרו ונחקרים אחרים. לפי החלטת בית המשפט "במהלך חקירה זו בוצעו על ידי המשטרה פעולות חקירה רבות מאוד, נאסף חומר חקירה בהיקף גדול מאוד ומדובר בחקירה מסועפת ומורכבת במיוחד. עם זאת, חקירתו של חשוד זה מצויה בראשיתה ממש. אומנם, בחומר הראיות שנאסף כבר בעניינו יש כדי לענות על החשד הסביר הנדרש בשלב זה של החקירה ואף למעלה מכך, אך דרכה של המשטרה בעניינו עוד ארוכה. המשטרה הציגה בפני רשימה ארוכה מאוד של פעולות חקירה לביצוע, עשרות רבות במספר, ועשרות של פעולות רק בעניינו של חשוד זה. כל הפעולות נחוצות להמשכה של החקירה, ומרביתם, הם כאלה הניתנות לשיבוש".

 

"אכן", הוסיפה השופטת, "כפי שציין בא כוחו של החשוד, יש מקום ואפילו בשלב זה של החקירה לשקול האם אין מקום לחלופת מעצר שיש בה כדי לאיין את החשש מפני שיבוש, אולם מהותה של חקירה זו, טיבה, תקפה וסוג הפעולות הנדרש הם כאלה שבשלב זה לא ניתן להסתפק בחלופת מעצר כלשהי ויש לאפשר למשטרה להמשיך בחקירתה. אם אני לא נענית למלוא בקשת המשטרה זה רק כדי לפקח".

  

מעצרים נוספים

 

בית המשפט האריך ב-4 ימים גם את מעצרו של נתן מור, יועץ אסטרטגי, החשוד כי תיווך לשוחד וכי חשבוניות שהוציא שימשו למעשה לכיסוי לכספי שוחד שהגיעו לשרן.

 

המשטרה מייחסת לו עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ותיווך לשוחד. לדברי נציגת המשטרה, מדובר בשלב ראשוני של החקירה וכי החשדות בכללותם והעבירות המיוחסות לו הוטחו בו. "הוא נחקר חקירה ראשונית והוא חשוד בשוחד", אמרה במהלך הדיון בביהמ"ש, "החקירה בראשיתה והדרך עוד ארוכה. המעורבים רבים ולכן ייקח זמן עד שהכל יוטח בפניו. הוא השיב לשאלות החוקרים אבל רוב התשובות הן שטויות במיץ עגבניות בחשוד".

 

סנגורו, עו"ד אורי קינן ציין במהלך הדיון כי הוא נעצר סתם וכי ביצוע המעצר נעשה שלא כדין. לדבריו, הלקוח שלו היה אמור לטוס לראות אירוע ספורט בארה"ב, אירוע שתוכנן כבר זמן רב. כשהגיע לשדה התעופה הוא נעצר. "ההתנהלות של החוקרים – בלשים בתיק הזה", אמר, "מקוממת וצריכה להוביל את בית המשפט היא כשלעצמה למחשבות האם יש מקום או אין מקום להורות על השחרור".

 

מור, הוסיף, השיב לכל השאלות שנשאל. ואישר כי גנור שכר את שירות משרדו "זאת לא הייתה עבודה פיקציה. זו עבודה שלקחה מספר שבועות וקיבלו עליה 50 אלף שקל. השותף של מור הביא אותו. הלקוח שלי אומר 'לא תיווכתי לשוחד ולא קשרתי קשר לפשע'".

.

"האמירות האלה של תיווך לשוחד לא נכונות לגביו", הוסיף עו"ד קינן. "הוא לא תיווך לשוחד. אפשר להגיד הרבה דברים אבל זה לא נכון. אני מבין שהדברים צריכים להיבדק, השאלה אם צריך להשאירו במעצר. אני לא חושב שיש חשד סביר בנוגע אליו ואני מבקש לצמצם את ימי המעצר שיינתנו לו אם בית המשפט לא יסכים לשחררו".

 

השופטת הורתה על המשך מעצרו וציינה כי "יש בעניינו של החשוד כדי לענות על החשד הסביר ואף מעבר לכך" ויחד עם זאת מדובר בחקירה שהינה בשלב ראשוני והתחלתי באופן יחסי. "בחנתי את פעולות החקירה הצריכות לעניין בחומרי המשטרה ואכן כל הפעולות הרבות הן דרושות להמשכה של החקירה והן מחייבות מעצר".

 

 

במקביל, בית המשפט האריך ב-5 ימים את מעצרו של צחי ליבר, יועץ אסטרטגי שעבד עם גנור ובעבר שימש כדובר מכבי. בעניינו של ליבר, שהוא שותף של היועץ האסטרגי נתן מור שמעצרו הוארך עוד קודם לכן, טוענת המשטרה כי גם הוא חשוד שתיווך לשוחד וכי חשבוניות שהוציא לגנור במסגרת ייעוץ תקשורתי, שימשו למעשה לכיסוי כספי שוחד שהגיעו לשרן. גם הוא עוכב אמש בנתב"ג ובהמשך עוכב לחקירה.

 

סנגורו עו"ד יאיר רגב ביקש לדעת כיצד הוא יכול לשבש את החקירה. "אדוני", השיבה לו השופטת עינת רון, "אתה לא יודע את ממי הולכים לחקור ולכן אתה לא יודע מה הוא יכול לשבש".

 

ליבר, הוא בנו של מפקד ימ"ר ת"א לשעבר מוטי ליבר, ובעבר שימש כדובר מכבי. לדברי סנגורו, מדובר בבחור ללא עבר פלילי, נשוי עם שני ילדים קטנים שזה מעצרו הראשון ב"נסיבות טראומטיות" כשעמד לנסוע לחו"ל. "העבירות", אמר עו"ד רגב, "המעשים המיוחסים לו, נעברו לפני זמן רב. יכולת השיבוש שלו למעשים שנעשו היא נמוכה. היחידה החוקרת בפרשה זו היתה גמישה מאוד לגבי אנשים אחרים ואפשרה להם בקשות כאלה ואחרות תוך נטילת סיכון שיש אפשרות לשיבוש החקירה. לכן, במקרה הזה, כשלוקחים בחשבון שהמוצגים העיקריים נתפסו, הגרסאות הראשונות נגבו, החשודים שמעורבים נחקרו, אפשר, עם הרבה מאמץ, לאפשר למי שלא היה מעולם במעצר שלא לשהות במעצר. כמי שלא מכיר את החקירה וחי רק מהעיתונים, עיקרה של החקירה בוצעה ואפילו אם יש פעולות נוספות, הייתי מבקש לקצר באופן משמעותי את ימי המעצר".

 

"יש למעלה מן החשד הסביר הנדרש בשלב זה של החקירה", אמרה השופטת. "בניגוד לסברתו של בא כוחו כי על המשטרה לחקור אך עדים מעטים בעניינו, הרי שהמשטרה תבצע מספר רב של פעולות אף בעניינו של חשוד זה ועניינם של אחרים הקשורים קשר אדוק לו. לא מדובר בחשש ערטילאי אלא בחשש ממשי לשיבוש חקירה".

 

מעצרו של התא"ל במיל' הוארך בארבעה ימים

 

בתוך כך, מעצרו של של התא"ל במיל', לשעבר מפקד יחידה נבחרת, הוארך ב-4 ימים. עם זאת השופטת דחתה את בקשתו לאיסור פרסום שמו ופרטיו, וניתן צו עיכוב ביצוע למשך 24 שעות כדי שיוכל לערער על ההחלטה.  לפי המשטרה, הוא חשוד כי "תיווך בשוחד והעביר כסף לעובד ציבור". גם הוא חשוד בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, לקיחת שוחד בצוותא, מרמה והפרת אמונים, עבירות על פי חוק מע"מ ובקשת שוחד בצוותא.

 

הקצין לשעבר היה מועמד לשמש כיו"ר התעשיה הצבאית אך לא נבחר לבסוף לתפקיד. הוא היה מעורב בתהליך קבלת ההחלטות לרכישת כלי השיט ונחשב למקורב לגנור. הקצין לשעבר הגיע לבית המשפט ללא עורך דין.

 

עו"ד איתי בן נון, מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר בפתח הדיון בעניינו של הקצין כי פגש בו, אך הבדיקה בעניינו העלתה כי אינו זכאי לסנגור ציבורי. "אני מציעה לך להיות מיוצג, כמו שאני מציעה לחולה לראות רופא", אמרה השופטת. החשוד השיב: "אני לא מבין שאני חולה". השופטת: "חלק מתהליך ההחלמה זה ההבנה". השופטת מינתה את עו"ד בן נון כסנגורו לצורך הדיון.

 

"הוא לא קשור כלל לפרשה המדוברת", אמר הסנגור בדיון. "מדובר באירוע נקודתי. כל הקשר שלו לפרשה זה מהיותו בקשרי חברות מסוימים עם עד המדינה מיקי גנור". לדבריו, מדובר באדם תם, שאין לו מה להסתיר, שמסר הכל ולכן גם לא רצה להיות מיוצג. לגרסתו של החשוד, הוא הקים עסק עם גנור, ואז חש שגנור לא ישר איתו והוא פנה אליו וביקש לסגור את העסק. לדבריו, הוא קיבל פיצוי מגנור לאחר שהגיעו להסכמה על הנזק שנגרם לו, והם וישבו והכינו עסקת פיצוי באמצעות עו"ד דוד שמרון.

 

נציגת המשטרה אישרה שאכן זו גרסתו, אך סירבה להשיב אם מדובר בגרסה נכונה או לא. לדבריה, החשוד נחקר ומסר גרסה ראשונית.

 

"זה אדם", אמר עו"ד בן נון, "שבעברו קריירה מפוארת, שבעברו פיקד על היחידה המובחרת ביותר והשתחרר בדרגת תא"ל, הוא לא עבריין והוא אדם כבן 65 עם ילדים ונכדים. לכן אני גם מבקש לאסור את פרסום שמו וגם לשחררו. אני לא מסוגל לחשוב על כך שהוא ישב לילה אחד במעצר, הוא לא בתחום העבריינות. הוא אמר שהוא לא זקוק לעורך דין כי אין לו מה להסתיר. בגלל גנור הוא הגיע לספסל החשודים. ביהמ"ש צריך להתייחס בזהירות רבה לעדות הזו של גנור. לכן, ביהמ"ש חייב לדחות את בקשת המשטרה. לא ייתכן שהמשטרה תעצור כל מי שפעם היה חבר של גנור. לא ייתכן שהוא ישלם מחיר של מעצר רק כדי לבדוק את אותה הפללה של גנור".

 

השופטת כתבה בהחלטתה: "ברי שבשלב זה של החקירה אין הסנגור מודע לחומר שנאסף על ידי המשטרה. הטענה כי מדובר בהפללה חסרת בסיס היא עצמה מחוסרת בסיס. שכן מדובר בחומר ראיות המהווה חומר שיש בו ראיות לכאורה. מעבר לכך, מדובר בראשיתה של חקירה ועל המשטרה לבצע פעולות לא מעטות, כולן נחוצות ויש לאפשר לה לבצע פעולות אלה מבלי שהחקירה תיפגע". 

 

בתוך כך, מעצרו של עו"ד מהצפון הוארך עד מחר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x