$
בארץ

עשרות עובדי חיפה כימיקלים מונעים כניסה למפעל בצפון

מנסים למנוע מהנהלת החברה לקיים שימוע לפני פיטורים לכ-400 עובדים. הוועד: "להנהלת החברה השולחת עובדים מסורים לאבטלה, רגע לפני החגים, אין מינימום הגינות"

ליאור גוטמן 09:4927.08.17
כמה עשרות מעובדי חיפה כימיקלים מנסים למנוע הבוקר (א') כניסת עובדים למפעל הצפוני, זאת כדי למנוע מהנהלת החברה לקיים שימועים לפני פיטורים.

 

בימים האחרונים שלחה החברה מכתבי שימוע לכ-400 עובדים עם תאריך ביצוע להיום. בוועד העובדים תקפו קשות את המהלך ואמרו ש" ילדי עובדים קמו בבוקר וגילו כי הוריהם מפוטרים. ההנהלה דבקה בעמדתה קרת הלב - מינימום של הגינות אין להנהלת החברה השולחת עובדים מסורים לאבטלה, רגע לפני החגים, מבלי להסתכל להם בעיניים".

 

הפגנה של עובדי חיפה כימיקלים (ארכיון) הפגנה של עובדי חיפה כימיקלים (ארכיון) צילום: גיל נחושתן

 

 

חלוקת הזימונים נעשתה מספר ימים לפני תום תקופת הקפאה של שלושה שבועות למכתבי פיטורים עליהם התחייבה הנהלת החברה לוועדת הכספים.

 

"אנחנו למודי ניסיון במאבקים מול ההנהלה הזו", אמר בסופ"ש האחרון אלי אלבז, יו"ר ועד העובדים. "מנכ"ל החברה טוען שהוא מפסיד מליון דולר ביום? לפני שש שנים, שבתנו במחאה על פערי השכר בין עובדי דור א' ועובדי דור ב' . אז היה המנכ"ל מוכן לעמוד בשביתה של חצי שנה (!) בכדי לשבור אותנו - ונכשל. גם הפעם הוא ייכשל. ב-40 שנה ראיתי הנהלות באות והולכות. בסופו של דבר חיפה כימיקלים זה אנחנו", סיכם.

 

מהלך הפיטורים מתבצע לאחר שחברת חיפה כימיקלים הודיעה בשבוע שעבר על סגירת המפעל הצפוני שלה. מדובר במתקנים שנהנו מאספקת אמוניה שאוכסנה במכל שמוצב שם, אולם על רקע הוראת ביהמ"ש העליון להשביתו עד 18 בספטמבר, ותחת העובדה שמשרדי הממשלה לא מצאו פתרון לאספקת אמוניה לצפון החליטה החברה לסגור את האתר שממוקם בקרבת חיפה.

 

הפתרון הממשלתי היה הבאת אוניות קטנות של 2,000 טונה למפרץ חיפה, אולם התברר שאלו יעגנו שם ארבעה ימים תמימים, מהלך שעיריית חיפה לא מוכנה לאשר בנימוק שאין הבדל בין תפעול מכל האמוניה לבין הצבת אוניה עם מטען אמוניה למשך כמה ימים. 

 

מחיפה כימיקלים נמסר כי "לאחר חמישה חודשים בהם החברה עמדה מושבתת וללא הכנסות, אך הקפידה לשלם לעובדיה משכורות, החליטה הממשלה על פתרון לאספקת אמוניה לצרכי תעשיית הדשנים, שהוגדר על ידי כל המומחים וגורמי הבטחון כבטוח ביותר. אף על פי שהממשלה הגיעה להחלטה, ראש עיריית חיפה יונה יהב החליט למנוע מהממשלה ומהתעשייה ליישם אותה וסירב לתת רישיון עסק לצינור שיוביל את האמוניה מהאוניה למפעל ללא כל ביסוס מקצועי וכנגד 400 עובדים. בניגוד לכל ראש עיר אחר בישראל שנלחם על פרנסת עובדיו, יהב כפה על חיפה כימיקלים ועל עובדיה פיטורים וגורלם נמצא אך ורק בידיו. ההנהלה מבינה ללב העובדים אך לא נותרה בידה ברירה, הפיטורים אינם גזירת גורל וצר לנו שהדברים הגיעו לידי כך שוועד עובדי הצפון לא מפנה את מאבקו אל יהב - האדם היחיד שיכול להציל את מקום עבודתם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x