$
בארץ

המחאה נגד היועמ"ש: מאות מפגינים מול תחנת המשטרה בפתח תקווה

לאחר שמני נפתלי ואלדד יניב, ממארגני ההפגנות, עוכבו לחקירה - הגיעו מאות להפגין מול תחנת המשטרה. המפגינים, שהגעתם לאזור בית היועץ המשפטי לממשלה נמנעה, מחו: "הדמוקרטיה בסכנה"

גלעד מורג ורענן בן צור, ynet 21:5819.08.17

מאות מפגינים שנמנעה הגעתם לאזור בית היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מפגינים הערב (שבת) מול תחנת המשטרה בפתח תקווה. המשטרה עיכבה לחקירה את מני נפתלי, ממארגני ההפגנות, בחשד שהתכוון להפר את הסדר הציבורי. גם עו"ד אלדד יניב עוכב לחקירה.

 

המשטרה חסמה מוקדם יותר רחובות רבים בפתח תקווה כדי למנוע ממפגינים להגיע במכוניות לבית היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, נחסם מעבר המפגינים גם לכיכר גורן, שם נערכת ההפגנות מדי שבת. תושבים הורשו להמשיך סדרכם ואילו מפגינים התבקשו להסתובב חזרה. המשטרה הבהירה כי לא תאפשר הפגנה במקום משום שמדובר בהפגנה ללא רישיון. במשטרה ערוכים בכוחות מתוגברים מחשש להפרות סדר.

 

מאות מפגינים הגיעו לתחנת המשטרה בעיר, שם קראו: "הון שלטון עולם תחתון" וגם "שוטר,על מי אתה שומר". הם נשאו שלטים "הדמוקרטיה בסכנה" ו"שלטון מושחת" לצד דגלי ישראל. מולם הפגינו כמה תומכי ליכוד. אחד המפגינים סיפר: "תכננו להגיע לכיכר גורן ולהפגין בשקט לפי מה שמותר על-פי החוק. ואז ראינו שלא נותנים להיכנס, ושמני נפתלי ואלדד יניב נעצרו. אנחנו חיים עדיין במדינה דמוקרטית. עדיף שהיו נותנים לנו להפגין. לא נגרם שום שום נזק. המשטרה מנסה ליישר קו עם רוח המפקד. כיכר גורן אינה בדיוק מתחת לבית מנדלבליט, היא מאות מטרים משם". טלי שנוהגת להפגין בקביעות אמרה: "אנחנו מפגינים קבועים. אנו מוחים נגד השחיתות. המשטרה מוכיחה שמה מוחים נגדו מוצדק".

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "ארגוני השמאל בהנהגת הקרן החדשה יודעים שהם לא יכולים להפיל את נתניהו בבחירות. לכן הם מנסים מדי שבוע, בניגוד לדמוקרטיה ובניגוד לחוק להפעיל לחץ פסול על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיעמיד את ראש הממשלה לדין בכל מקרה . הם אינם מעוניינים באמת ובצדק אלא בהחלפת ממשלת הליכוד בממשלת שמאל שתבצע את מדיניותם ורוב הציבור כבר מבין".

מפגינות בפ"ת מפגינות בפ"ת צילום: מוטי קמחי

 

 

ההפגנה הערב הייתה אמורה להתקיים זה השבוע ה-40 ברציפות בשכונת כפר גנים ג' בפתח תקווה. המפגינים העריכו כי המשטרה תפנה אותם מכיכר גורן. אתמול נפגשו נציגי המפגינים, המוחים על התנהלותו של היועץ המשפטי לממשלה בחקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם מפקד תחנת משטרת פתח תקווה סגן-ניצב ברק מרדכי בניסיון להגיע להבנות על קיום ההפגנה הערב.

 

עו"ד דניאל חקלאי, המייצג חלק ממארגני ההפגנות, אמר: "לצערי, ההידברות שלנו עם משטרת ישראל לגבי ההפגנה בכיכר גורן בפתח תקווה לא צלחה. המשמעות היא שהמשטרה אינה מתירה להפגין שם". חקלאי הוסיף: "המשטרה מוכנה רק להפגנה בפארק פתח תקווה ליד בית משפט השלום, הקניון ומול בית חולים בילינסון. היא מוכנה להתיר רק ל-50 איש להגיע לכיכר גורן".

מפגינים בפ"ת מפגינים בפ"ת צילום: מוטי קמחי

 

 

במשטרה הפנו להודעה שהוציאו ביום חמישי האחרון ובה נמסר: "בהמשך לפסק הדין של בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בתיק 6386/17 שניתן בעניין פעולות המחאה המתקיימות מדי שבת בפתח תקווה, העבירה היועצת המשפטית למשטרת ישראל תנ"צ אילת אלישר מכתב לנציגי המוחים, שבו נכתב, בין היתר, כי 'משטרת ישראל לא תאשר לקיים הפגנות בקניון גנים בפתח תקווה וזאת בשל שינוי הנסיבות המהותי שחל באחרונה באופי ההפגנות והיקפן".

 

"ככל שברצונכם לקיים את ההפגנה במקום חלופי, עליכם להגיש בקשה לקבלת רישיון כדין לתחנת המשטרה הקרובה למקום שבו מבוקש לקיים את ההפגנה, והיא תיבחן בגישה חיובית ובאופן פרטני".

 

אורלי בר לב, פעילה חברתית שהגיעה להפגין, מחתה נגד התנהלות המשטרה הערב: "המקום פה חסום בטירוף ומאות שוטרים עושים בידוק לאנשים. זה לא נורמלי. מדובר בציבור נורמטיבי, שומר חוק, שקם להביע את זעקתו נגד שחיתות. יש כאן מהלך מכוון לנסות ולדכא מחאה חוקית ודמוקרטית".

 

ההפגנות נגד היועמ"ש מתקיימות מדי מוצאי שבת כבר יותר מחצי שנה. בתחילה השתתפו בהן עשרות מפגינים בודדים אך כעת מגיעים אליהן אלפים מדי שבוע. ההפגנות התקיימו עד כה ללא רישיון מהמשטרה. המשטרה הכילה את ההפגנות כל עוד לא היו הפרות סדר וכל עוד המפגינים לא צעדו לעבר ביתו של היועמ"ש.

 

בשבועות האחרונים נתנה המשטרה רישיון לפעילי ליכוד להפגין בכיכר גורן נגד המפגינים נגד היועמ"ש. אל הפגנות התמיכה בראש הממשלה הגיעו כ-400 מפגינים.

 

ההפגנות בפתח תקווה מתקיימות למורת רוחם של תושבי שכונת גנים ג', שמחו נגד הפגיעה באיכות חייהם ואף עתרו נגד המשטרה לבג"ץ בעקבות האירועים השבועיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x