$
בארץ

הסתיימה השביתה במזרחי טפחות: העובדים חזרו לעבודה סדירה

בתום שבועיים של שביתה חתמו ועד העובדים והבנק על מזכר הבנות, בו הוחלט על מתווה שכר חדש המבטיח תוספות שכר לעובדים, כן סוכם כי ימשיכו לדון בנושאים נוספים במטרה להגיע עד ל-12 בספטמבר להסכמות שיאפשרו חתימה על הסכם כולל

רעות שפיגלמן 09:0016.08.17

בתום שבועיים ימים של שביתה, הסתיימה הבוקר (ד') השביתה בבנק מזרחי טפחות והעובדים חוזרים לעבודה, כך עידכנו ועד העובדים והבנק. בעקבות החתימה על מזכר ההבנות, יזכו עובדי הבנק במענק התמדה והירתמות מיוחד בשיעור של שתי 'משכורות 13' אשר ישולמו בארבעה תשלומים של חצי משכורת, בכל אחת מהשנים: 2018, 2019, 2020 ו-2021.

 

לאחר מו"מ לילי, חתמו הצדדים לפנות בוקר על מזכר הבנות. הוחלט מתווה הסכם שכר חדש בבנק לשנים 2021-2016, המבטיח תוספות שכר לכלל העובדים. פרטי הסכם השכר החדש לא נחשפו במלואם בשלב זה, אולם ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי העובדים יקבלו בממוצע 20% תוספת לשכרם בכמה פעימות.

 

סניף של בנק מזרחי טפחות סניף של בנק מזרחי טפחות צילום: עמית שעל

 

 

עוד סוכם כי שכרם של כל העובדים שקיבלו עד היום השלמה לשכר המינימום יועלה באופן שייתר את הצורך בהשלמה. מנהלי התחומים והמדורים יזכו לתוספת ניהול ייחודית של 5%.

 

נראה כי הסכם השכר החדש פחות מיטיב עם עובדים חדשים שייקלטו, כך שתוספת רכיב "הטייס האוטומטי" תהיה נמוכה יותר מזו אליה זכאים עובדים קיימים, וקצב העדכון גם יהיה איטי יותר. כך הסכימו הצדדים כי תוספת ותק (טייס אוטומטי) של כל העובדים שייקלטו בבנק החל ממועד חתימת הסכם השכר תוגבל ל-3% (במקום 4%) והמרווח בין מדרגה למדרגה יהיה אחת ל-7 שנים (במקום 5).

 

ביחס להיבט המיזוג, ככל שייחתם, מול בנק אגוד, סוכם על שקט תעשייתי מלא. זאת למרות ההתנגדות הראשונית של נציגי העובדים לנושא, שדרשו כי הסכמתם על שקט תעשייתי תיעשה רק לגבי הסכמים ספציפיים ולא באופן גורף, משום חששם לפגיעה במעמדם של חלק מהעובדים נוכח מיזוג.

 

כך, סוכם כי עובדי הבנק יירתמו לסייע בהצלחת מהלכים לרכישה ו/או מיזוג של בנק אחר על ידי מזרחי טפחות, ככל שיעמדו על סדר יומו. הירתמות העובדים תיעשה ללא עלות נוספת לבנק.

 

ביחס להתחשבנות בגין ימי השביתה סוכם כי 60% מימי השביתה, קרי 7.2 ימים, ינוכו מיתרת ימי החופשה של העובדה, ויתר הימים, קרי 4.8 ימי עבודה, ינוכה משכרם באופן פרוס עד לסוף 2017.

 

יש להדגיש כי הצדדים טרם הספיקו לדון ולסכם בכלל ההיבטים, ולכן בתום הדיון סוכם כי ימשיכו לדון בנושאים נוספים במטרה להגיע, עד ליום ה-12 בספטמבר, להסכמות שיאפשרו חתימה על הסכם כולל. הסכם השכר מתייחס לתקופת הזמן החל משנת 2016 כאשר לגבי הסכם השכר לשנים 2005-2015 נמצא הנושא עוד בבוררות.

 

מנכ"ל הבנק, אלדד פרשר, ויו"ר ארגון העובדים דניאל דהן בירכו על ההגעה להסכמות והחתימה על מזכר ההבנות. "זו בשורה משמחת לבנק, לעובדיו וללקוחותיו. ההסכם החדש ישפר משמעותית את שכרם של עובדי הבנק שלהם יש חלק מרכזי בהצלחתו לאורך כל השנים האחרונות, ויבטיח כי לקוחות הבנק ימשיכו ליהנות משירות בנקאי איכותי, מקצועי ואנושי – ברמה הגבוהה ביותר. ההבנות שהושגו יאפשרו לבנק לעמוד ביעדיו העסקיים, להמשיך לצמוח ולשגשג ולהיערך באופן ראוי לאתגרים העתידיים של עולם הבנקאות".  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x