$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הוצאות המשרד לעניינים אסטרטגיים נחשפות: מיליונים זרמו לגופים פרטיים בשם מאבק בחרם

נחשפו חלק מתשלומי המשרד לעניינים אסטרטגיים ובהם תקציב של מיליוני שקלים בפטור ממכרז עבור המאבק בדה־לגיטימציה בישראל

עמרי מילמן 06:4816.08.17

המשרד לעניינים אסטרטגיים והסברה פרסם אתמול, בעקבות דרישה של התנועה לחופש המידע, את פירוט ההתקשרויות שלו במשך השנה וברבעון הראשון של 2017.

 

מההתקשרויות עולה כי מתוך תקציב של 58 מיליון שקל, מוקצים מיליונים כתקציב לגופים חיצוניים פרטיים שאמורים להלחם בחרם בדה־לגיטימציה של ישראל, אחת מהסמכויות שניתנו למשרד, ומה שנראה כי בעיקר מעסיק את השר, גלעד ארדן. כמה בדיוק? לא ניתן לדעת שכן חלק מהוצאות המשרד המשרד עבור ספקים הושחרו לחלוטין בנתונים שפורסמו.

 

השר לעניינים אסטרטגיים והסברה גלעד ארדן השר לעניינים אסטרטגיים והסברה גלעד ארדן צילום: מוטי קמחי

 

 

בדיקה מול בקשות הפטור ממכרז שמבקש המכרז מעלה כי ישנם עוד תשלומים לספקים שטרם נחתמו ולכן לא פורטו בדו"ח שפורסם. כך למשל קיבל המשרד פטור ממכרז עבור העברת 3.2 מיליון שקל לישיבת אש תורה "לצורך ביצוע תוכנית פעולה למאבק נגד ניסיונות הדה־לגיטימציה בעולם".

 

 

 

עוד עולה מאישורי הפטור ממכרז של המשרד כי הועברו 16 מיליון שקל לסוכנות היהודית עבור "הפעלת שליחי הסוכנות למטרות המשרד בקמפוסים מאותגרי ארגוני דה־לגיטימציה בארה"ב, אירופה ואמריקה הלטינית". עוד משלם המשרד למשל, לשטיח המעופף 463 אלף שקל עבור אירוח משלחות שמגיעות לארץ ולאיסתא 521 אלף שקל על ליווי משלחות מחו"ל.

 

בימים אלו מקדם המשרד לעניינים אסטרטגיים הצעת חוק שכבר אושרה בממשלה ובקריאה ראשונה בכנסת שמחריגה את המשרד מחוק חופש המידע.

 

מהמשרד לעניינים אסטרטגיים והסברה נמסר כי "ההתקשרויות המושחרות בגוף הדו"ח הושחרו על ידי גורמי הביטחון הרלבנטיים. כחלק מהמאבק בדה־לגיטימציה כנגד ישראל עובד המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה עם מגוון גופים, בין השאר פרטיים".

 

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע מסרה כי "דו"ח המשרד לעניינים אסטרטגיים משקף חלק קטן מאוד מהתקציב שניתן לו בסך של כ־160 מיליון שקל. כנראה שלא נדע לאן הולך הכסף שלנו. המשרד משתמש בכספי הציבור ללא כל דיווח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x