$
בארץ

עיריית גבעתיים תחזיר 10 מיליון שקל ארנונה שגבתה בניגוד לחוק

ב-2010 הגישה קבוצת תושבים עתירה נגד העירייה על גביית ארנונת שירותי כבאות בסך 200 שקל בשנה לכל נכס. שופטת המחוזי מיכל אגמון פסקה כי הגבייה שנעשתה ללא אישור שרי האוצר והפנים נעשתה בניגוד לחוק

עמרי מילמן 14:4810.08.17

עיריית גבעתיים הפסידה בתביעה ייצוגית נגדה על גביית ארנונה מהתושבים בניגוד לחוק. השופטת מיכל אגמון מבית המשפט המחוזי בתל אביב פסקה כי העירייה תשיב לציבור כ-10 מיליון שקל שנגבו כארנונת כיבוי בניגוד לחוק.

 

ההשבה תבוצע באמצעות עו"ד עדי מוסקוביץ שייצג את הקבוצה שכלל את כל מי ששילם ארנונה לעירית גבעתיים בשנים 2009-2010.

 

העתירה הוגשה נגד העירייה הוגשה ב-2010 בעקבות גביית ארנונה חדשה: ארנונה מיוחדת - שירותי כבאות. אלא שאותה תוספת חריגה שעמדה על 200 שקל בשנה לנכס לא קיבלה אישור של שר האוצר ושר הפנים כפי שהחוק מחייב.

 

העירייה טענה כי החוקים החלים על ארנונה רגילה לא חלים במקרה של ארנונה על שירותי כבאות, ובלאו הכי מדובר בהמשך של אגרת השירותים והאשפתונים שגבייתה החלה כבר בשנות ה-80, ולכן אינה כפופה לחוקים שלא מאפשרים לרשות לגבות ארנונה בלי אישור של משרדי האוצר והפנים.

 

 

גבעתיים גבעתיים צילום: תומי הרפז

 

 

בית המשפט לא קיבל את טענה זו, שכן התכלית של אותה גבייה שונתה ומדובר למעשה בגבייה חדשה לגמרי. עוד ביקר בית המשפט את עצם הגבייה האחידה לגבי כל בעלי הנכסים בגבעתיים, שכן ארנונה אמורה להיות תלויה בגודל ובמיקום של הנכס.

 

ב-2013 הופסקה גביית הארנונה לאחר ששירותי הכבאות יצאו מהרשויות המקומיות והוקמה הרשות הארצית. המהלך הוביל את העירייה לטעון כי אין תועלת לציבור בעקבות העתירה, אולם בית המשפט ביקר בחריפות את טענה זו, שכן מדובר במיליוני שקלים שנגבו מהציבור בניגוד לחוק.

 

בסופו של דבר פסקה אגמון כי העירייה תשלם 8.2 מיליון שקל לכל מי ששילם את הארנונה ב-2009-2010 (שכן הייצוגית חלה רק שנתיים אחורה) וכי העותרים יקבלו 300 אלף שקל ומייצגיהם יקבלו מהעירייה שכ"ט של 1.2 מיליון שקל.

 

לדברי עו"ד מוסקוביץ שייצג את העותרים יחד עם עו"ד דביר גליזר - המשמעות היא שרשות מקומית לא תוכל לגבות כספים בניגוד לחוק ואחר כך לנסות להלבין כספים אלה באמצעות הסכמי פשרה בתביעות ייצוגיות ולקוות לרחמי בית המשפט.

 

מעיריית גבעתיים נמסר: "אנו לומדים את פסק הדין ונשקול את צעדינו בהתאם. בכל מקרה יצויין כי מדובר בגבייה שבוצעה למשך תקופה של כשנה לפני למעלה משבע שנים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x