• תפריט
בארץ

משרד הבריאות מעביר לקופות החולים את האחריות על המזון הייחודי

הצעת מחליטים של משרד הבריאות להעברת האחריות למתן מזון ייחודי לקופות צפויה לעבור בשבוע הבא. המדינה תעביר לקופות 5.2 מיליון שקל ב־2018

ספי קרופסקי 08:3311.07.17

הממשלה צפויה לאשר בימים הקרובים הצעת מחליטים שהונחה על שולחנה ביום רביעי האחרון על ידי משרד הבריאות שמבקש להעביר את האחריות למתן מזון ייחודי לקופות החולים. עד כה המשרד סבסד ישירות מזון מותאם לאלו הסובלים משורה של בעיות רפואיות שדרשו סוגי מזון מיוחדים. כעת האחריות צפויה לעבור לארבע קופות החולים, והמדינה תעביר להן במסגרת התקציב השנתי הקיים 5.2 מיליון שקל בתחילת 2018.

 

משרד הבריאות מבקש להעביר את הצעת המחליטים בהתאם לחוק בריאות ממלכתי שנחקק ב־1994, שיסודו העברת האחריות לאספקת השירותים מהמדינה לקופות. למעשה, הדבר דומה לתרופות שנכנסות ויוצאות מסל הבריאות, כלומר המדינה מפסיקה לסבסד אותן.

 

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב צילום: עומר מסינגר

 

מדובר בשישה סוגי מזונות ייחודיים, שהמדינה סבסדה חלק מסוים מהם. בין סוגי המזונות נמצאים נוטרמיגן 1 ו־2 לתינוקות עם הפרעות ספיגת חלב, אלרגיה ורגישות לחלב שיקבלו דרך הקופות מימון של 50%. החלק הנותר ימומן בהשתתפות עצמית. מזון נוסף לתינוקות שסובלים מבעיות דומות הוא פרוג'סטמיל, שכמו הפריט הראשון גם כן יצריך השתתפות עצמית של 50%. עוד יסופקו בקרוב על ידי הקופות נאוקייט אדוונס לפעוטות מגיל שנה עם הפרעות ספיגה, אלרגיה ורגישות לחלב במימון ציבורי של 80%.

 

בנוסף להם מדובר באליטרק, מזון אלימנטלי לחולים עם הפרעות בספיגת מזון כמו תסמונת המעי הקצר ומחלות דלקתיות של מערכת העיכול, שיקבל מימון ציבורי של 80% ו־20% השתתפות עצמית; אלמנטל־L, אף הוא מזון אלימנטלי לחולים עם אותן בעיות כמו עם הפריט הקודם, וגם כן במימון ציבורי בגובה 80%; וכן שמן MCT שהוא רכיב תזונתי עבור חולים עם בעיות ספיגת שומנים כמו סיסטיק פיברוזיס, גם כן במימון ציבורי של 80%.

 

בהנחה שלא יהיו לה מתנגדים, ההצעה תאושר בשבוע הבא.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x