$
בארץ

ניתוח כלכליסט

משרד התקשורת לא ימהר לבטל את ההפרדה המבנית בבזק

איחוד החברות־הבנות בזק בינלאומי, פלאפון ו־yes ליחידה אחת לא רק יאפשר לבזק להציע חבילת שירותים, בדומה למתחרותיה, אלא יתפרש כסוכריה אישית לבעל השליטה שאול אלוביץ', הנחשד בביצוע מניפולציות בדו"חות yes

אביב גוטר 08:2225.06.17

ייקח עוד זמן עד שרשות ני"ע תסיים לחקור אם נעשו מניפולציות בדו"חות של yes, כדי להגדיל את התשלומים שתעביר בזק ליורוקום של שאול אלוביץ' בתמורה למניות חברת הלוויין - אולם אחת השאלות הבוערות בשוק התקשורת היא אם תהיה לפרשה השפעה על גורל ההפרדה המבנית בבזק. בזק נלחמת כבר שנים לביטול ההפרדה המבנית, המונעת ממנה להציע ללקוחות את כלל שירותי התקשורת שלה תחת מטרייה אחת, בניגוד ל־HOT, סלקום ובקרוב גם פרטנר. מי שחסמו את המהלך היו שרי התקשורת הקודמים גלעד ארדן ומשה כחלון ואגף התקציבים במשרד האוצר. אולם גם הם הבינו כי לאחר שרפורמת השוק הסיטונאי תיושם באופן מלא על בזק החל מהחודש הבא, אין מנוס מקידום מהלך שיבטל את ההפרדה.

 

 

 

בזק היא מונופול בתחום תשתיות התקשורת, כלומר היא נהנית מיתרון תחרותי בשירותי הטלפוניה והאינטרנט, ועל כן דרש משרד התקשורת מבזק להפריד את הפעילות העסקית, הטלפון הקווי, משאר החברות־הבנות בקבוצה: בזק בינלאומי (אינטרנט), פלאפון (סלולר) ו־yes (טלוויזיה רב־ערוצית).

 

 

 צילום: אוראל כהן

 

 

ההפרדה המבנית דורשת מבזק להפעיל מערכות הנהלה ושיווק נפרדות ליחידות השונות, להפריד בין נכסים, בין עובדים ולהימנע מהעברת מידע מסחרי בתוך הקבוצה. ההפרדה גם אוסרת עליה להציע ללקוחות את שירותיה בחבילה אחת.

 

בחודש שעבר הודיעו משרדי התקשורת והאוצר על הקמת צוות מיוחד לבחינת ביטול ההפרדה המבנית. עד כה לא נרשמה התקדמות משמעותית, אולם הצוות התכנס מספר פעמים במטרה לבחון כיצד מבצעים מהלך שמצד אחד יאפשר לבזק להציע חבילות בדומה למתחרותיה, ומצד שני לא יפגע בתחרותיות בשוק. על פי ההערכות בשוק התקשורת, עבודת הצוות צפויה להמשיך כמתוכנן, אולם קצב התקדמותה יהיה איטי יותר, בהתאם להתפחויות החקירה. אחד החששות הוא שקידום מהיר של ביטול ההפרדה יביא עליהום ציבורי, נוכח החשדות כי בזק שילמה מחיר מופקע עבור מניות yes, לטובת האינטרסים של בעל השליטה שאול אלוביץ'.

 

ביטול ההפרדה המבנית עד סוף 2017 צפוי להתפרש בקרב הציבור כ"סוכריה" אישית לאלוביץ'. לפי אחד הסעיפים בעסקת המיזוג בין בזק ל־yes, אם ההפרדה המבנית תתבצע ב־2017, בזק תשלם לאלוביץ' את התשלום האחרון, 170 מיליון שקל, ללא תלות בתוצאות הדו"חות הכספיים של 2017, אלא באלה של 2016, שהיו מצוינות.

 

על פי ההערכות, ביטול ההפרדה צפוי לחסוך לבזק כ־600 מיליון שקל בשנה, ואחת ההטבות המשמעותיות נוגעת לחברת yes הגירעונית: מיזוג הדו"חות הכספיים של yes לתוך בזק צפוי להעניק לבזק הטבת מס של מאות מיליוני שקלים, מה שייטיב עם שורת הרווח הנקי, שעמדה בסוף השנה שעברה על 1.24 מיליארד שקל.

 

 

 

בשבועות הקרובים צפוי לפרסם מבקר המדינה דו"ח מיוחד על התנהלות משרד התקשורת בשנתיים האחרונות. העילה לפתיחת הבדיקה היא ההודעה שפרסם מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר בסוף דצמבר, שלפיה המשרד החל בביטול ההפרדה התאגידית, שלב ראשון בביטול ההפרדה המבנית. מבקר המדינה ביקש ממשרד התקשורת לעכב את המהלך עד פרסום מסקנותיו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x