$
בארץ

עסקים פוליטיים: כשרה"מ הוא גם שר תקשורת וגם חבר של אלוביץ'

בין ההחלטות הראשונות שקיבל נתניהו עם הקמת הממשלה החדשה במאי 2015 היתה ההחלטה לאשר את המיזוג בין בזק ל־yes, שתיהן חברות בשליטתו של שאול אלוביץ'

אביב גוטר 08:2421.06.17

עם הקמת הממשלה החדשה במאי 2015 לקח על עצמו ראש הממשלה בנימין נתניהו גם את תיק התקשורת וכיהן כשר בפועל. בין ההחלטות הראשונות שקיבל היתה גם ההחלטה לאשר את המיזוג בין בזק ל־yes, שתיהן חברות בשליטתו של שאול אלוביץ'.

 

אישור שר התקשורת ניתן ביוני 2016, ארבעה חודשים לאחר שדווח בבורסה לניירות ערך על כוונת הצדדים לבצע את המיזוג.

 

עסקת העברת אמצעי שליטה בחברת התקשורת yes לידי בזק ומיזוגן, כפופה לאישור משני רגולטורים – משרד התקשורת והממונה על הגבלים עסקיים. כל אחד מהרגולטורים אמור לתת את אישורו בנפרד ואם אחד מהם אינו מאשר את העסקה היא אינה יוצאת לפועל. כשהחלו השיחות למיזוג בשנת 2014 נדרש כל אחד מהרגולטורים לספק את חוות דעתו למימוש העסקה.

 

מימין: נתניהו ואלוביץ' מימין: נתניהו ואלוביץ' צילום: עמית שעל

 

בזק החזיקה בכ־48% מ־yes. המכשול המרכזי שעמד בפני העסקה היה הממונה על הגבלים עסקיים, שהתנגד לכך שבזק תגדיל את אחזקותיה ב־yes ותחצה את רף ה־50% מחשש לפגיעה בתחרות. עם זאת במרץ 2014 פרסם הממונה על הגבלים עסקיים כי הוא מאשר את המיזוג בין החברות בכפוף לתנאים שנקבעו לאחר שימוע, בו מסרו המעורבים בשוק התקשורת את השגותיהם. התנאים נועדו לאפשר כניסה של מתחרים נוספים לשוק התקשורת והטלוויזיה הרב ערוצית על גבי האינטרנט.

 

התנאי המרכזי לאישור המיזוג אסר על בזק להגביל את נפח הצריכה באינטרנט למשתמשים וקבע כי היא תחויב לשמור על ניטרליות ולא תיתן העדפה להעברת שירותים מסוימים על גבי הרשת. עוד תנאי שנכפה על בזק הוא איסור לשווק בהנחה חבילות המשלבות טלוויזיה עם אינטרנט וטלפוניה. עוד הוחלט כי בזק לא תוכל לגבות תשלום עבור שידורי הטלוויזיה של חברות אחרות שיועברו על גבי הרשת שלה.

 

ברישיון לשידורי טלוויזיה בלוויין שניתן ל־yes על ידי משרד התקשורת, נקבע כי העברת אמצעי שליטה בשיעור העולה על 15% של חברה אשר מניותיה נסחרות בבורסה כפופה לאישור שר התקשורת, בהתייעצות עם המועצה לשידורי כבלים ולוויין. אלא שמשרד התקשורת לא קידם תקופה ארוכה את המהלך הנדרש להתייעצות עם המועצה. לבסוף נתניהו קיבל את המלצת המועצה שקבעה כי התחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית לא תיפגע.

 

כשנה לאחר שהתקבלה ההחלטה על המיזוג, נחשף כי נתניהו חתם על אישורו כשהיה בניגוד עניינים. המידע הוביל את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפרסם חוות דעת הממליצה לנתניהו להעביר את סמכויותיו בכל הקשור לעסקי אלוביץ'.

 

בעקבות כך נתניהו נאלץ לחתום על הסכם ניגוד עניינים שמנע ממנו לטפל בענייני יורוקום והחברות הבנות בהן בזק, yes, בזק בינ"ל, פלאפון, וואלה, חלל תקשורת ועוד.

 

נתניהו העביר את סמכויותיו ביולי 2016 לצחי הנגבי שקיבל את תפקיד ממלא מקום שר התקשורת לשלושה חודשים. בתום תקופת כהונתו מונה איוב קרא כשר בפועל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x