$
בארץ

ועדת חקירה פרלמנטרית לקריסת פישמן מתקרבת: כחלון צפוי לתמוך

נושא הקמת ועדת החקירה שתבחן את פרשת פישמן וקריסת הטייקונים צפוי לעלות מחר בפגישה שיקיימו ראשי הקואליציה. יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל: "הושגה הסכמה על הקמת ועדת החקירה - בראשותי"

שחר אילן 20:5710.06.17

שר האוצר משה כחלון צפוי לתמוך בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת פרשת פישמן וקריסת הטייקונים. באוצר מסרו שכחלון היה בשבוע שעבר בכנס ה-OECD והתעדכן על הפרשה. מחר צפוי הנושא לעלות בכנס ראשי הקואליציה וההערכה היא שכחלון יתמוך. יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן אמר, ש"מבחינת שר האוצר זה ודאי אירוע שצריך להיבדק לעומק. באופן עקרוני אנחנו בעד חקירה. זה מאוד הגיוני. השאלה מה הדרך".

 כחלון מצטרף בכך להסכמה שהולכת ונוצרת בכנסת סביב הצורך בהקמת ועדת החקירה. יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני אומר שהושגה הסכמה עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד על הקמת ועדת חקירה בראשות כבל. "אנחנו ממתינים לחזרת שר האוצר כדי לתאם את העניינים". לדבריו, התמיכה שהביעה המפקחת על הבנקים חדוה בר בערוץ 2 בקיום חקירה חיזקה אף היא את התמיכה.

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: אוראל כהן

 

כבל אמר כי ועדת החקירה לא תתמקד בשאלת פתרון משבר פישמן, אלא יותר בשאלות כגון "איפה היה בנק ישראל, האם הוא ידע ומה עשה, מי נתן את האשראי, למה הוא נתן ומי אישר". לדבריו, התוצאה צריכה להיות תיקוני חקיקה ותקנות שימנעו קריסת טייקונים למשך לפחות 20 שנה. 

 

יצוין כי במרץ האחרון כבר הייתה הסכמה בכנסת בין הקואליציה לאופוזיציה על הקמת ועדת מיוחדת לבדיקת נושא האשראי בראשות ח"כ אילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני. כפי שפורסם ב"כלכליסט", לחץ של בנק ישראל על האוצר הביא לטרפוד היוזמה. במקום זאת, הקים כבל ועדת משנה במסגרת ועדת הכלכלה לנושא האשראי. עכשיו הטרפוד עלול לעלות לבנק ישראל בוועדת חקירה.

 

חשוב לציין שעיקר מעמדה של ועדת חקירה פרלמנטרית נובע משמה, אבל סמכויותיה הן כשל ועדה רגילה של הכנסת. אין לה סמכויות של צווי הבאה לאנשים או מסמכים, לנהל חקירה בשבועה או להורות על חקירה פלילית. עם זאת, קשה לראות את הבנקים מתחמקים מזימון של הוועדה. ימי השיא של ועדות החקירה הפרלמנטריות היו בעשור הקודם, שבו מונו 15 ועדות כאלה. מאז 2008 לא מונתה אף ועדת חקירה פרלמנטרית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x