שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ספירת הקולות בבחירות להסתדרות: ניסנקורן מוביל עם יותר מ-60%

זאת לאחר ספירת כ-42% אחוז מסך קולות המצביעים; הספירה חודשה לאחר שהשופט אורנשטיין, שהחליט אתמול בלילה על הקפאתה בעקבות עתירת שלי יחימוביץ', הורה היום על חידושה; יחימוביץ': "רצון הבוחר נרמס"

ליאור גוטמן 22:0425.05.17
מלאכת ספירת הקולות בבחירות לראשות ההסתדרות התחדשה היום (ה') אחה"צ והיא מתקיימת במרכז הלוגיסטי שהוקם בגני התערוכה ומנוהלת על ידי עו"ד טל קרת. נכון לשעה 22:00, לאחר ספירת כ-42.4% מסך קולות המצביעים ברחבי הארץ, מוביל היו"ר אבי ניסנקורן עם 60.67%, כש-39.33% הצביעו עבור שלי יחימוביץ'. זאת לאחר הדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שהורה מוקדם יותר היום על חידוש הספירה. העדכון הבא צפוי מחר ב-07:00. 

 

 

בשעות הצהריים התקיים הדיון בפני נשיא המחוזי איתן אורנשטיין, זאת לאחר שהוא עצמו הוציא אתמול בלילה צו שהקפיא לכמה שעות את ספירת הקולות בקלפיות. הצו ניתן במעמד צד אחד בלבד ולבקשת עורכי דינה של יחימוביץ', שטענו למערכת בחירות קלוקלת ומלאה לכאורה בזיופים. במהלך הדיון ניסה בא כוחה של יחימוביץ', עו"ד איתן לירז, לחזור על הטענות כאילו חלק מהקלפיות נפרצו או נספרו שלא כדין, אולם מה שהטריד את השופט היא השאלה מדוע העתירה אליו להקפיא את הספירה הגיעה מאוחר בלילה, כאשר לכאורה כבר היה ידוע בבוקר יום הבחירות שיש בעיות. "אדוני ידע כבר בבוקר שיש בעיה לכאורה. היית צריך לגשת כבר בבוקר. ועכשיו זה לא רק שיהוי אלא גם עלויות של מערכת בחירות", אמר אורנשטיין. ההערכות בהסתדרות הן שהשיהוי בספירה כבר עלה לקופתה כמה מיליוני שקלים, בעיקר סביב העסקת כוח אדם במטה הבחירות מעבר למועד המתוכנן.

 

שלי יחימוביץ' ואבי ניסנקורן בביהמ"ש היום שלי יחימוביץ' ואבי ניסנקורן בביהמ"ש היום צילום: אוראל כהן

 

באי כוחם של ההסתדרות וניסנקורן, עו"ד שוקי חורש ועו"ד אלון יואלי, הזימו את הטענות אחת לאחת וניפקו הסברים לכל תלונה. במהלך הדיון התברר שעד עצירת הספירה, מתוך כ-2,100 קלפיות התגלו כ-260 קלפיות חשודות (כ-12%), והן סומנו והוצבו באולם מיוחד עד שיוחלט מה לעשות איתן. לירז טען שבחלק מהקלפיות התגלו פערים בין מספר המעטפות לבין מספר המצביעים אולם בהסתדרות הסבירו שפער של חמישה קולות נחשב מבחינתם סביר, וזאת בהתבסס על פסיקות עבר של בתי המשפט השונים.

 

בסיכומו של עניין לאחר שנלקחו בחשבון עלויות השיהוי של הקפאת ספירת הקולות הודיע אורנשטיין על חידוש הספירה, תוך שמירה קפדנית על טוהר הבחירות. אורנשטיין הציע לצדדים לחזור אליו עם כלל הנתונים רק אחרי שכל המעטפות ייספרו. "אי אפשר לנהל את מערכת הבחירות בין כותלי בית המשפט. חייבים לסיים את ספירת הקולות כדי לא לגרום נזק להליך ולהוצאות הכספיות", אמר השופט. שני הצדדים קיבלו את ההצעה.

 

ח"כ יחימוביץ' הודיעה שהיא תעתור לביהמ"ש המחוזי בשנית בדרישה לפסול את הליך הבחירות כולו.

 

"מסכת בזויה של איומים והפחדות חסרי תקדים"

 

יחימוביץ' עצמה התייחס לאירועי היום ובפוסט שהעלתה בדף הפייסבוק שלה שטחה את הטענות שהשמיע המטה שלה עד היום: "רצון הבוחר לא רק שלא כובד, אלא שנרמס. קודם במסכת בזויה של איומים והפחדות חסרי תקדים על עובדים שחוששים למטה לחמם, אחר כך במסכת של זיופים סיטוניים ואלימות. גם ברמאויות שיטתיות בקלפיות עצמן, גם אחר כך במשאיות ענק עמוסות בקלפיות שנעלמות לעשר שעות וחוזרות עם קלפיות 'משופצות', ובהמשך במרכז הספירה הארצי שבו אין דין ואין דיין ואחד אלוהינו: מנגנון מושחת".

 

יחימוביץ' הזכירה ש"אתמול עתרנו להפסקת ספירתן של הקלפיות, כדי שנוכל להיערך לעתירה העיקרית של פסילת הבחירות וקיומן מחדש. להפתעתנו, אני מודה, נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין בצעד חסר תקדים – קיבל את בקשתנו ועצר את הספירה ל-13 שעות. היום הוא הורה לחדש את הספירה, אך הבהיר כי אנו יכולים להגיש את העתירה העיקרית לפסול את הבחירות ולקיימן מחדש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x