$
בארץ

מנכ"ל האוצר: "לא נעלה גיל הפרישה לנשים בלי הסכמה רחבה"

שי באב"ד התחייב היום בפני חברות הכנסת הנאבקות בנושא כי "לא יהיו החלטות בכפייה"; גלאון: "רשימת הפתרונות לא מקובלת עלינו. אנו דנים את הנשים לשנתיים נוספות של עוני ומחסור"; יחימוביץ': "יש פה בני אדם. לא טבלאות אקסל"

שחר אילן 12:1108.05.17

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מתחייב שגיל הפרישה לנשים לא יעלה ללא הסכמה עם קבוצת חברות הכנסת הנאבקות בנושא זה. לדבריו, "בניגוד לנושאים אחרים, בנושא גיל הפרישה שר האוצר לא קיבל בעניין הזה החלטות נחרצות. לא יהיו החלטות בכפייה. הכיוון שלנו הוא להגיע להסכמות רחבות".

 

גיל הפרישה לנשים היה אמור להתחיל לעלות באופן הדרגתי בראשית השנה. לקראת אישור התקציב האחרון בכנסת, דחתה ועדת הכספים את המועד לתחילת אוגוסט. במסגרת ההסדר החדש הוטל על שר האוצר להעביר לוועדת הכספים את המלצותיו בנושא גיל הפרישה לנשים עד ה-30 באפריל. הוועדה היתה צריכה לקבל או לדחות את ההמלצות עד סוף יולי. אבל שר האוצר משה כחלון לא העביר המלצות ובמקום זה ביקש מהועדה לקיים דיון ולהעביר לו את עמדתה.

 

המחלוקת בין ועדת הכספים לאוצר עוסקת בעיקר במציאת פתרונות לשני מגזרים: אחד הוא נשים בנות 60 פלוס שנפלטו משוק העובדה כלומר הן מובטלות קבועות והעלאת גיל הפרישה תותיר אותן עוד שנתיים ללא שכר, פנסיה או קצבת זקנה. השני הוא נשים שעובדות במקצועות שוחקים פיסית או נפשית והעלאת גיל הפרישה תאלץ אותן לעבוד במקצוע למשך שנתיים נוספות.

 

האוצר מציע שני פתרונות עיקריים: הכפלת מס הכנסה שלילי לנשים והארכת תקופת תשלום קצבאות האבטלה לבנות 60 פלוס ל-10 חודשים. בפועל מדובר בפתרונות לנשים שכירות בלבד או כאלו שאיבדו את העבודה רק בגיל מאוד גבוה.

 

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה ש"רשימת הפתרונות לא מקובלת עלינו לחלוטין. מציעים סכומים מגוחכים. אין פתרונות לקלוט אותן בשוק העבודה. אנחנו דנים אותן לעוד שנתיים של עוני ומחסור". נשיא לשכת העצמאים והעסקים הקטנים רועי כהן אמר ש"ההמלצות של האוצר לא רלבנטיות לעצמאיות. אין לנו דמי אבטלה. אין לנו מס הכנסה שלילי. הן עושות צחוק מהספרית והמסז'יסטית. מזלזלים באינטילגנציה שלנו. ישראל היא לא מדינת כל שכיריה".

 

גלאון. "עושים צחוק מהמסז'יסטית והספרית" גלאון. "עושים צחוק מהמסז'יסטית והספרית" צילום: חיים צח

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי דרשה לתקן כבר בימים הקרובים את טבלאות קבלת קצבת הזקנה של הביטוח הלאומי כדי ליצור ודאות במשק. "נשים צריכות לדעת האם הן יכולות לפרוש בגיל 62. אי אפשר להגיד שנחליט בעוד שלושה חודשים כי אנשים צריכים לדעת ולא ליפול יום אחד לתהום".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני אמרה ש"לא נאפשר לכם להעביר את החקיקה כל עוד לא תמצאו פתרון לשתי קבוצות הנשים". לדבריה, "האוצר מסרב להכיר בקיום המושג מקצוע שוחק. הם לא מוכנים להבין שלא דין שלי יחימוביץ' כדין פועלת בעוף הגליל שכל החיים חותכת כנף של העוף ונשים שעבודות בניקיון. יש פה בני אדם. לא רק טבלאות אקסל".

 

יחימוביץ'. "יש פה בני אדם. לא טבלאות אקסל" יחימוביץ'. "יש פה בני אדם. לא טבלאות אקסל" צילום: אלכס קולומויסקי

 

ח"כ רחל עזריה מכולנו אמרה שיש צורך להכיר בכך שהדור הצעיר יידרש לעבוד 50 שנה ולכן יש להקים מערכת של הסבה מקצועית לבני 40-50. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר ש"האוצר צריך להשקיע הרבה כסף בפתרונות, אבל זה הרבה פחות ממה שתחסוך העלאת גיל הפרישה (באמצעות דחיית תשלום קצבאות זקנה. ש"א)".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x