$
משפט

בלעדי לכלכליסט

שנה לאחר הסגרתו: הישראלי שהוסגר לארה"ב עקב פשעי סייבר ירצה עונשו בארץ

לכלכליסט נודע כי גרי שאלון יגיש בקשה לרצות את עונשו בישראל לאחר שמשפטו בארה"ב יסתיים. הוא הואשם, יחד עם ישראלי נוסף, בפריצה למחשבים של כ־12 גופים פיננסיים, בהם הבנק האמריקאי ג'יי.פי מורגן, והוסגר לארה"ב ב־2016. משפטו טרם החל

תומר גנון 06:5505.04.17

גרי שאלון, הישראלי שהוסגר לארה"ב לאחר שהואשם בפריצה למחשבים של גופים פיננסיים גדולים וגניבת זהויות לצורך ביצוע הונאת ענק בניירות ערך (ני"ע) והלבנת הון, יחזור לרצות את עונשו בישראל לאחר שיסתיימו ההליכים נגדו. כך עולה מהתחייבות שניתנה לשאלון על ידי משרד המשפטים האמריקאי, בהתאם לחוק ההסגרה.

שאלון עצור בכלא פדרלי בארה"ב עד תום ההליכים נגדו. לאחר שהוסגר מישראל לפני כשנה, הוא יגיש בקשה רשמית לריצוי עונשו בארץ לאחר שייגזר דינו. משפטו טרם החל והוא כופר בכל האישומים נגדו. לדברי מקורב לפרשה, "ייקח עוד הרבה מאוד זמן עד שהעניין יסתיים בארה"ב".

 

לפני כמה חודשים חלה התפתחות משמעותית בפרשה. חשוד נוסף, אזרח אמריקאי בשם ג'ושוע אהרון שנמלט לרוסיה, הסגיר את עצמו לרשויות בארה"ב. חקירת הפרשה שבה מעורב שאלון המשיכה להסתעף בארה"ב במקביל להסגרתו. מלבד ה־FBI מעורבים בחקירה גם כוח המשימה למאבק בפשעי סייבר בשירות החשאי האמריקאי וכוח המשימה למאבק בהלבנת הון במחלקה לביטחון המולדת.

 

"אחת הפריצות הגדולות ביותר בכל הזמנים"

 

הפרשה שבמרכזה עומד שאלון החלה באוגוסט 2014, לאחר שהתגלתה פריצה למחשבי אחד הבנקים הגדולים בארה"ב — ג'יי.פי מורגן. לפי פרסומים בארה"ב, נגנבו מהבנק פרטים של 76 מיליון משקי בית ו־7 מיליון עסקים. הפריצה הוגדרה על ידי כלי התקשורת בארה"ב כאחת "הפריצות הגדולות ביותר בכל הזמנים".

 

בעקבות הפריצה למחשבי הבנק נפתחה חקירה מקיפה של הרשויות בארה"ב. החקירה העלתה חשד למעורבותם של חמישה אנשים בפריצה למחשבים של כ־12 מוסדות פיננסיים אמריקאיים ובינלאומיים. זאת במטרה לגנוב פרטי משתמשים לצורך ביצוע הונאות ני"ע.

 

משמאל: גרי שאלון בבית המשפט המחוזי בירושלים, 2015 משמאל: גרי שאלון בבית המשפט המחוזי בירושלים, 2015 צילום: אוהד צויגנברג

מבין החמישה, עלה החשד כי שניים הם אזרחים ישראלים המתגוררים בארץ — שאלון וזיו אורנשטיין. באמצע 2015 השניים נעצרו, לאחר שהרשויות בארה"ב גייסו שני עדי מדינה ובעקבות שיתוף פעולה מודיעיני עם חוליית אינטרפול במטה הארצי של משטרת ישראל ויחידת חקירות פשעי סייבר של להב 433.

 

בעקבות הגשת שני כתבי אישום נפרדים נגדם בארה"ב לביצוע עבירות ובהן חדירה לחומר למחשב, הימורים באינטרנט, עבירות ני"ע, הפעלת עסק בלתי חוקי והעברת כסף והלבנת הון, ובהסכמתם של השניים, בית המשפטי המחוזי בירושלים הכריז עליהם במאי 2016 כבני־הסגרה. לפני כשנה הם הוסגרו לארה"ב.

 

בכתבי האישום נטען, למשל, כי שאלון היה אחראי לתקיפות סייבר של שני מוסדות פיננסיים, E*Trade ו־Scottrade, ששרתי המחשבים שלהם נמצאים באטלנטה, ג'ורג'יה. מטרת התקיפות היתה גניבת מידע פרטי של לקוחות המוסדות במטרה להציע להם לקנות מניות שבהן סחרו השניים.

 

בכתב אישום נוסף שהוגש במדינת ניו יורק, נטען שהשניים, ביחד עם אהרון, לקחו חלק בהונאת משקיעים רחבה בארה"ב תוך שימוש בלא פחות מ־131 דרכונים השייכים ל־17 מדינות שונות וכן ב־65 מסמכי זהות מזויפים.

 

שאלון מחזיק 100 מיליון דולר בחשבונות בנק בשוויץ

 

לפי תצהירים שהגישו סוכנים מטעם הרשויות האמריקאיות בבקשת ההסגרה שהוגשה למחוזי בירושלים, לצורך הלבנת רווחי ההונאה, המעורבים עשו שימוש בחברות קש באנגליה ובאיי הבתולה ובחשבונות בנק בקפריסין ובשוויץ.

 

כפי שנחשף בעבר ב"כלכליסט", ב־FBI איתרו מסמכים שמהם עולה לכאורה ששאלון מחזיק בכ־100 מיליון דולר בחשבונות בנק בשוויץ. לפי החשד, מקורם של חלק מהכספים הוא גם מהפעלת הימורים לא חוקיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x