$
בארץ

ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה: נכים יקבלו סיוע שיאפשר להם לקחת משכנתא

כיום נכים המבקשים לקנות דירה מתקשים לקבל משכנתא, כיוון שדורשים מהם פרמיות מאד גבוהות על ביטוח חיים. לפי ההצעה, הנכים יקבלו השתתפות בדמי הביטוח בסכום של עד 3,600 שקל. יוזמת החוק ח"כ אלהרר: המצב הנוכחי הוא כתם על החברה

שחר אילן 15:2627.02.17

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ב') לקריאה ראשונה, הצעת חוק, שתאפשר לבעלי מוגבלויות לקבל משכנתאות, גם אם חברות הביטוח מסרבות לבטח אותם. על פי הצעת החוק, הנכים יקבלו השתתפות בדמי ביטוח החיים בסכום של עד 3,600 שקל בשנה מתקציב משרד השיכון. ההצעה אושרה פה-אחד, אך משרד האוצר מבקש לצמצם את היקפה. היא צפויה לעבור במליאה בקריאה ראשונה עוד במהלך כנס ההחורף של הכנסת.

 

היום נכים שמבקשים לקנות דירה מתקשים לקבל משכנתא, כיוון שחברות הביטוח אינן מוכנות לבטח אותם, או דורשות פרמיה מאוד גבוהות. נציג ארגון נכי צה"ל, שי פלבר, טען בדיון ש"ברוב המקרים חברות הביטוח לא מסרבות לתת ביטוח חיים, אלא קובעות פרמיות כל-כך גבוהות שבעלי מוגבלויות פשוט מוותרים. יש מקרים שאנשים נדרשים להחזר חודשי על המשכנתא בסך 2,500 שקל והפרמיה שלהם על ביטוח חיים עומדת על 2,000 שקל בחודש. בפועל המשמעות שלא ייקחו משכנתא".

את הצעת החוק יזמה יו"ר הועדה לביקורת המדינה של הכנסת ח"כ קארין אלרר מ"יש עתיד". ההצעה המקורית קבעה שנכים יוכלו לקבל מהבנקים משכנתא גם ללא ביטוח חיים. אלא שכדי לזכות לתמיכת ועדת השרים לחקיקה, התחייבה אלהרר לקדם את ההצעה בתאום עם משרדי הממשלה. בחודשים האחרונים התקיימו מגעים ממושכים לגבי הפתרון.

 

ח"כ קארין אלהרר. "לא מבקשים דירות במתנה" ח"כ קארין אלהרר. "לא מבקשים דירות במתנה"

 

אלהרר אמרה שהמצב הנוכחי הוא "כתם על החברה. מדובר באנשים עם מוגבלות, שיש להם יכולת החזר. לא מבקשים דירות מתנה". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר ש"התופעה הזו שבה אדם אינו יכול לקבל משכנתא ולרכוש לעצמו קורת גג רק בשל היותו מוגבל, היא תופעה פסולה ואסור שיהיה דבר כזה במדינה יהודית".

 

רכזת שיכון באגף תקציבים באוצר, מעיין נשר: אמרה ש"יש קבוצה גדולה מאוד של אנשים שיכולים להיכנס תחת הכותרת של בעלי מוגבלויות. אנחנו חושבים שיש צורך מהותי לצמצם את הקבוצה". נציגת הלשכה המשפטית באוצר,עו"ד שחר הראלי, המשיכה את דבריה: "50 אלף בעלי מוגבלויות הינם בפוטנציאל לקבל את ההטבות הללו ולכן יש צורך לצמצם את הקבוצה הזו". גפני הבהיר שהתיקונים בחוק יבוצעו בהכנה לקריאה שנייה ושלישית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x