$
משפט

עבריין? ייתכן שמשרד הפנים יסרב לרשום את עובדת היותך אבא לילדך

בימים אלו נידונה בפני בית-המשפט המחוזי במחוז המרכז פרשה מטלטלת אשר הוצא על פרטיה העיקריים צו איסור פרסום ספציפי וגורף. לפניכם מתי מעט הפרטים שניתן לחשוף מפרשה זו

מערכת משפטיפ 12:1013.02.17

גבר ואשה שהיכרותם התבססה על רצונם המשותף להביא ילד לעולם – עשו כן. לימים, כאשר היתה האשה בחודש התשיעי להריונה, פנו הורי העובר לבית-המשפט לענייני משפחה על-מנת שייתן תוקף של פסק-דין להסכם "הורות משותפת" עליו חתמו מבעוד מועד ואשר סיכם את עיקרי חובותיהם וזכויותיהם כלפי בנם המשותף, אשר עתיד לבוא לעולם.

 

לאור העובדה שנשוא ההסכם – בנם המשותף – טרם נולד, סירב שופט בית-המשפט למשפחה לאשר את ההסכם המדובר ושלח את ההורים לדרכם.

 

כעבור שבועות בודדים הגיח היילוד אל אוויר העולם. במשך חודשים ארוכים חלקו ביניהם ההורים את החזקתו של בנם המשותף. אולם, למרבה הצער, במשך הזמן התגלע בין הצדדים סכסוך מר שבשיאו פנתה האשה למשטרה והגישה תלונה מפורטת לפיה בנם המשותף של הצדדים בא לעולם כתוצאה ממעשה אונס שביצע בה אביו של הילד.

 

אילוסטרציה. האשה רצתה לעשות דין לעצמה אילוסטרציה. האשה רצתה לעשות דין לעצמה צילוטם: שאטרסטוק

 

בשים לב לכך שתלונתה של האשה הוגשה בשיהוי וכי בגרסתה ניכרו ספקות, מיד עם תום חקירתו שוחרר אבי התינוק בתנאים מקלים של איסור יצירת קשר עם האשה בלבד. אלא שמרגע הגשת תלונתה, החליטה האשה לעשות דין לעצמה, ולמנוע מהאב להתראות עם בנו התינוק. בתגובה, מיהר האב להגיש בפני בית-המשפט למשפחה תביעת אבהות ובצדה בקשה להתראות עם בנו.

 

וכאן אנו מגיעים לעיקר – האם הגישה כתב-הגנה שבגדרו העלתה טענת הגנה חריגה ויוצאת דופן בכל קני-מידה. האם טענה, כי אף אם יתגלה בבדיקת האבהות, שהאב הוא אכן אבי בנה, הרי שיש למנוע ממנו להירשם ככזה במשרד הפנים. לשיטתה המקורית של האם הרי שרישומו של התינוק כבנו של מי שחשוד במעשי אונס כלפי אמו עלול לתלות אות קלון על מצחו של התינוק ואף חמור מכך – עלול להעמיד את התינוק, בעתיד לבוא, ללעג ולקלס בעיני חבריו.

  

עו"ד רועי קורץ עו"ד רועי קורץ צילום: סם יצחקוב

 

בסופו של דיון ממושך, מצא שופט בית-המשפט למשפחה לקבל את תביעתו של האב ולדחות את טענות האם, תוך הטחת ביקורת נוקבת אודות אי-הרלוונטיות של חלק ניכר מטענות האם. עו"ד רועי קורץ, העוסק בתחום דיני המשפחה, אשר ייצג את האב בהליך זה, אומר כי  "מדובר בתביעת סרק אשר כל-כולה נועדה במובהק להרחיק את מרשי מבנו ולקבוע עובדות בשטח שיהיה קשה מאוד להופכן בעתיד."

 

בימים אלה, הגישה האם ערעור על פסק-הדין בפני בית-המשפט המחוזי, בו היא טוענת שפסק-הדין של בית-המשפט לענייני משפחה מסב לבנה נזק בלתי-הפיך ובשל כך היא מבקשת לבטלו. מנגד, טוען האב, באמצעות עו"ד קורץ, כי יש להותיר את פסק-הדין על-כנו "שאם לא כן נידרדר למציאות כאוטית ואבסורדית בגדרה תישלל הזכות להורות אך ורק על בסיס חשד לביצוע מעשה בלתי-חוקי."

 

לעת עתה, ועד להכרעה אחרת של ערכאת הערעור, האב נרשם במשרד הפנים כאביו של בנו ותביעתו החדשה למשמורת על בנו ממתינה להכרעת בית-המשפט לענייני משפחה.

 

עו"ד רועי קורץ עוסק בדיני משפחה

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x