$
משפטיפ

חשיבותה המכרעת של החקירה הנגדית במשפטי גירושין

עו"ד רועי קורץ, המתמחה בסכסוכי גירושין, מספר כי לעיתוי של החקירה הנגדית יש חשיבות מכרעת, אפילו יותר מהשימוש בחקירה עצמה

מערכת משפטיפ 15:0822.01.17

החקירה הנגדית ידועה ככלי הדיוני האפקטיבי ביותר הנתון בידיו של מי שמתדיין בבית-המשפט על-מנת להוציא את האמת אל האור. אולם רק מעטים מאתנו מודעים לחשיבותה העצומה של החקירה הנגדית דווקא במשפטי גירושין.

 

פנינו לעורך-הדין רועי קורץ, כמי שנטל חלק בלא מעט מסכסוכי הגירושין וירושה הנחושים והמורכבים בארצנו, על-מנת שיספר לנו מנסיונו אודות סגולותיה של החקירה הנגדית בתחום התמחותו.

 

לטענת עו"ד קורץ, לאו דווקא החקירה הנגדית היא זאת אשר יש בה להכריע את ההליך המשפטי אלא בעיתוי בו נוקטים בה. בהקשר זה מספר קורץ בחיוך את הסיפור הבא: "הגיע אליי, לפני מספר שנים, תיק שהרבה מאד כסף היה מוטל בו על כף המאזניים, אבל הנסתר היה רב על הגלוי. למעשה, הלקוחה שלי לא ידעה להצביע על שום פריט רכוש בעל-ערך. ניסינו לאתר נכסים באמצעות חוקרים פרטיים. החקירה איתרה נכסי מקרקעין מרובים במספר יבשות, אולם החוקרים התקשו לקשור באופן חד-משמעי את הבעל לרכוש הרב שיוחס לו. הבנתי מיד שאת עיקר המידע אני אצטרך להוציא מהבעל עצמו, לצד זאת היה ברור לי שאם אחכה למשפט ההוכחות בתביעה הרכושית אזי לבטח הבעל כבר יגיע מוכן לכל שאלה שלי ומעבר לכך, חלוף הזמן הרב ממועד הגשת התביעה ועד למועד דיון ההוכחות יאפשר לבעל להעלים לחלוטין את מרבית רכושו."

 

אולם דיונים. לעיתוי חקירות יש משמעות רבה אולם דיונים. לעיתוי חקירות יש משמעות רבה צילום: יריב כץ

 

"בנסיבות אלה", מסביר עו"ד קורץ, "החלטתי לנקוט בטקטיקה מתוחכמת. הגשתי בקשה במעמד צד-אחד לעיכוב יציאתו של הבעל מהארץ, עוד לפני שהגשתי תביעה כלשהי. לא באמת הייתי צריך את סעד עיכוב היציאה כמו את הדיון שיבוא בעקבותיו.

 

כפי שצפיתי, הבעל התנגד מיד לצו וכעבור ימים בודדים נקבע דיון בבית-המשפט במעמד הצדדים. היה ברור לי, כי הבעל אשר שכר עורך-דין רק ימים בודדים לפני מתן הצו, יגיע לא מוכן לחקירתו הנגדית ובטח שלא יצפה, כי בדיון אשר אמור לעסוק בסוגיית מתן צו עיכוב יציאה מן הארץ, אקדיש את מרבית חקירתי לרכושו וזיקתו של הבעל לכל פריט ופריט רכוש שמיוחס לו.

 

וכך היה. מיד עם תחילת הדיון עמדתי נחרצות על חקירתו הנגדית של הבעל. הבעל ועורך-דינו אשר ציפו לחקירה קצרה הנוגעת אך ורק לצורכי יציאתו של הבעל מן הארץ, הסכימו תכף ומיד.

  

עו"ד רועי קורץ עו"ד רועי קורץ צילום: סם יצחקוב

 

על-מנת להסיח את דעתו של הבעל התחלתי את החקירה שלי בשתי שאלות הנוגעות לצו עיכוב היציאה, ומיד לאחר שסיים הבעל לדקלם את התשובות שעורך-הדין שלו שינן לו, פצחתי בשורה ארוכה של שאלות נוקבות הנוגעות לרכושו של הבעל. הבעל ההמום התקשה להסוות את תחושת חוסר-האונים שפקדה אותו לנוכח שאלותיי הנוקבות, ולאחר מספר נזיפות מצדה של השופטת, נאלץ למסור את מרבית המידע שהיה חסר לי לשם הוכחת תביעתה הרכושית של הלקוחה שלי."

 

"בסופו של יום", מספר עו"ד קורץ בסיפוק, "הבעל אשר הבין, כי נתפס במערומיו וכי כל צעד נוסף בו ינקוט רק יקבור אותו עמוק יותר, מיהר להציע לי לסיים עמו את התיק במשא-ומתן מחוץ לכותלי בית-המשפט."

 

"זו דוגמה קלאסית" מדגיש עו"ד קורץ, "לכך שלעיתוי של הנקיטה בכלי החקירה הנגדית חשיבות גדולה יותר מאשר בעצם השימוש בחקירה עצמה."

 

עו״ד רועי קורץ , עוסק בדיני משפחה.

 

 

השאר פרטים לעורך הדין
*
*
* שדה חובה
שלחו
בטל שלח
    לכל התגובות
    x