בארץ

הסוף להטרדות מיניות במשטרה? פרופ' אסא כשר ינסח קוד אתי לשוטרים

כשר, ממחברי הקוד האתי של צה"ל, נשכר לייעץ לצוות מיוחד שיינסח מסמך ובו התייחסות מפורשת ליחסים המותרים והאסורים בין שוטרים ושוטרות, לאור ריבוי פרשות ההטרדות המיניות בארגון

נעמי צורף 16:2019.01.17
המשטרה תשכור את שירותיו של פרופ' אסא כשר כ"יועץ לצוות ערכים במשטרה" תמורת 30 אלף שקל. זאת לבקשתו של ניצב אלון אסור, מפקד מחוז צפון במשטרת ישראל, אשר מונה על ידי המפכ"ל לעמוד בראש הצוות. על פי הסכם ההתקשרות בין הצדדים שהתקיים ללא מכרז, כשר יגיע לכ-20 מפגשים של הצוות עד סוף שנת 2017.

 

"מדובר בתחום חשוב ורגיש, מאחר שבפני היועץ אמורים להיחשף במהלך העבודה המשותפת ערכי משטרת ישראל, שיטות העבודה, יעדי המשטרה ונושאים נוספים שלא ניתן לחשוף אלא בפני מי שכלפיו קיימים יחסי אמון מיוחדים", נכתב בפרוטוקול ועדת המכרזים שאשרה את ההתקשרות.

 

הטרדה מינית בעבודה (אילוסטרציה) הטרדה מינית בעבודה (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

בפרוטוקול תואר פרופ' כשר, ממחברי הקוד האתי של צה"ל כ"בעל שם בינלאומי בתחום האתיקה". עוד נכתב כי מעבר להיותו מוכר וידוע בתחום זה, הוא עוסק מזה שנים רבות באתיקה של ארגונים ממלכתיים וציבוריים שונים, וכן הינו בעל ניסיון בעבודה בתחום זה מול גופים ביטחוניים אחרים.

 

הוועדה אישרה את ההתקשרות בין הצדדים לאור סעיף בתקנות חובת המכרזים המתיר רכישת שירותים ללא מכרז למשרה הדורשת יחסי אמון מיוחדים.

 

יש לציין כי למשטרה יש כיום מסמך חזון וערכים בו מפורטים ערכים כמו הגנה על חיי האדם שלומו ורכושו, כבוד האדם וזכויותיו, שמירה על החוק ואכיפתו וכן דוגמה אישית ומחויבות לארגון, כך שלא ברור באילו נושאים יעסוק הצוות הייעודי. ייתכן כי מדובר בניסיון ליזום נוסח חדש למסמך זה בו תהיה התייחסות מפורשת ליחסים המותרים והאסורים בין שוטרים ושוטרות, לאור ריבוי פרשות ההטרדות המיניות בארגון.

 

בחודשים האחרונים, פורסם כי כשר מונה לגבש המלצות וקודים אתיים גם במוסדות ההשכלה הגבוהה ובשוק הדיור. שר החינוך, נפתלי בנט, מינה את פרופ' אסא כשר בדצמבר האחרון לגבש המלצות לכללי אתיקה למוסדות להשכלה גבוהה "בנושא פעילות פוליטית ואקדמית" במטרה ליצור קוים מנחים להתבטאויות פוליטיות של מרצים במוסדות אלו.

 

כאמור, כשר לקח חלק גם בכתיבת הקוד האתי בתחום השכירות שמטרתו להסדיר לראשונה את הקשר בין שוכרים למשכירים. הוא עשה זאת במסגרת ועדה של מיזם חברתי בשם "קוד השכירות", המנסה לקדם סביבה הוגנת וצודקת בתחום השכרת דירות למגורים על-ידי הסדרת היחסים בין שוכרים למשכירים במטרה להגביר מודעות ערכית שתוביל להתנהלות ראויה ביחסיהם של שני הצדדים.

 

מהמשטרה נמסר: "הצוות עוסק בערכים באופן כללי, אסא כשר הוא חבר בצוות שעומד בראשו מפקד מחוז צפון, ניצב אלון אסור. הצוות החל את עבודתו וכשיהיה סיכום נשמח לעדכן את הציבור במסקנות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x