$
משפטיפ

מהי הטרדה מינית?

לעיתים יש קושי להבחין בין התנהגות מינית לגיטימית לבין הטרדה מינית. אז מה אומר החוק?

בשיתוף משפטיפ - ע"ד חזי כהן 08:0117.08.16

בשנים האחרונות, עלתה באופן ניכר המודעות הציבורית לעבירה של הטרדה מינית, בעיקר לאור ריבוי המקרים של דמויות מוכרות מתחום התקשורת, הפוליטיקה והבידור, אשר נחשדו או הואשמו בעבירה זו. 

החוק בישראל מגדיר הטרדה מינית באופן רחב ולעיתים יש קושי להבחין בין התנהגות מינית לגיטימית לבין הטרדה מינית, כך למשל עולה השאלה, האם פלירטוט מהווה הטרדה מינית?

 

מהי הטרדה מינית?

 

נהוג לחשוב כי הטרדה מינית כוללת סוג מסוים של התנהגויות, אולם הלכה למעשה, כל התנהגות בעלת אופי מיני יכולה להיחשב להטרדה מינית, זאת כאשר הצד אליו מופנית ההתנהגות, אינו מעוניין בה ואף הביע את חוסר נכונותו להתנהגות המופנית כלפיו.

 

לעיתים מדובר באמירות מיניות, אם בעל פה ואם בכתב, לעיתים בשליחת תמונות בעלות אופי מיני, הצעות חוזרות לדייט וכיוצא בזה. כלומר, עבירה של הטרדה מינית נוצרת בשני תנאים: האחד, כי מדובר בהתנהגות בעלת אופי מיני, והשני, כי האדם אליו מופנית ההתנהגות, אינו מעוניין בה והוא הביע את חוסר נכונותו להתנהגות שהופנתה כלפיו.

 

צילום אילוסטרציה צילום אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק
פירושו של דבר הוא כי אין בכל אמירה כועסת, או בלתי נעימה, בין גבר לאישה, כדי הטרדה מינית, אלא אם היה בה סממן מיני. כמו כן, העדר עניין של הצד אליו מופנית ההתנהגות הוא סובייקטיבי ולא אובייקטיבי. כלומר, הדגש הוא כיצד הנפגע הרגיש ולא מה הייתה כוונת הפוגע. עם זאת, אין ספק כי כאשר הצד הנפגע הביע בצורה מפורשת את חוסר העניין בהתנהגות המינית, קל יותר לקבוע כי מדובר בהטרדה מינית.

 

האם פלירטוט הוא הטרדה מינית?

אחת השאלות הנפוצות שעולות בהקשר של הטרדה מינית, היא היכן עובר הגבול? מהי התנהגות מינית לגיטימית ומתי הדבר הופך להתנהגות פלילית אסורה? כך למשל, האם פלירטוט יכול להיחשב בנסיבות מסוימות כהטרדה מינית?

 

פלירטוט הוא צורת חיזור מקובלת בין גברים לנשים ולרוב הוא מכיל בתוכו סממניםי מיניים. כאשר הצד המחוזר מעוניין, לא עולה כל בעיה, הפלירטוט מחמיא מאוד ואף יכולה להתפתח מערכת יחסים בין הצדדים. עם זאת, כאשר הצד השני אינו מעוניין, פלירטוט יכול בקלות להפוך מצורת חיזור נעימה להטרדה מינית העולה עד כדי עבירה פלילית. כאשר גבר מפלרטט עם אישה, מרעיף עליה מחמאות ומציע לה לצאת, אך האישה אינה מעוניינת בכך והוא ממשיך בשלו, הרי שהתנהגות כזאת, במצבים מסויימים, יכולה לעלות עד כדי הטרדה מינית פלילית ואסורה.

 

לעניין זה נזכיר כי החוק אינו דורש מהצד הנפגע להביע העדר עניין באופן מסוים. כלומר, אם גבר מפלרטט עם אישה והיא אינה מעוניינת בחיזוריו, אין זה הכרח כי היא תביע דחייה או סלידה ממנו, אלא די בכך שהיא תרמוז בצורה שניתן להבין ממנה שהיא אינה מעוניינת. הדבר נכון במיוחד במקרים בהם יש יחסי מרות בין הצדדים, למשל, במקום עבודה, אז האישה נתונה בין הפטיש לסדן: מצד אחד, היא רוצה להבהיר כי אינה מעוניינת בחיזוריו של מי שהיא כפופה לו מקצועית, אך מצד שני, היא חוששת כי אם תדחה אותו, מעמדה בעבודה ייפגע.

   

הטרדה מינית - ענישה

המחוקק רואה בהטרדה מינית כעבירת מין חמורה ובהתאם לכך נקבעה רמת הענישה, אשר יכולה להגיע לכדי חמש שנות מאסר. החוק קובע מדרג של עבירות בהתאם לחומרתן, כדלקמן:

● הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, או התייחסות מבזה לאדם ביחס למיניותו, התנהגויות אלו דינן מאסר של שנתיים.

● התנכלות לאדם על רקע תלונה או תביעה אשר הוגשה בשל הטרדה מינית, דינה מאסר של שלוש שנים.

● הטרדה מינית הכוללת גם התנכלות, נתפסת כחמורה יותר והעונש בגינה יהיה עד ארבע שנות מאסר.

● כאשר מדובר בפרסום של תצלום, סרט או הקלטה אשר מתמקדים במיניותו של האדם והדבר נעשה ללא הסכמתו, העונש יהיה עד חמש שנות מאסר.

 

אל תוותרו על עו״ד פלילי למחיקת רישום פלילי

לאור העובדה שהטרדה מינית יכולה לעלות עד כדי עבירה פלילת שיש בה להכתים את שמו הטוב של אדם לצד עונשי מאסר מוחשיים מאחורי סורג ובריח, מומלץ והכרחי להיוועץ בעורך דין פלילי בטרם חקירה במשטרה וודאי בהליך משפטי בפני בית המשפט.

 

עו״ד פלילי חזי כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x