$
בארץ

מנכ"ל בזן: "שריפה היא חלום הבלהות של כל בית זיקוק"

מוסדות התכנון כבר נתנו אישור להרחבת בתי הזיקוק כולל שיפור תשתיות ישנות, חלקן מימי המנדט הבריטי. מנגד ארגוני הסביבה והרשויות ממשיכים כל העת במאבק להוצאת המתקנים מהאזור. ובתווך מאות אלפי תושבים חשופים לסכנת חיים

ליאור גוטמן 23:0325.12.16

בית זיקוק שנשרף אבל אף אחד לא יודע למה, משרדי ממשלה שלא ממש רוצים לטפל בבעיה ומאות אלפי תושבים ששוב שומעים תירוצים על זיהום אוויר סביר לגמרי - זהו סיכום האירוע שנרשם היום. השריפה שהתחוללה במפרץ חיפה חשפה בפעם המי־יודע־כמה את הרגישות של כלל מתקני התשתית באזור.  

כזכור, לפני כחודש התחוללה באזור שריפה שכילתה מאות בתים, והוסיפה עוד ממד ללחץ של התושבים אשר סובלים מזיהומי אוויר בלתי פוסקים ממתקני תעשיה ותשתית באזור, ומאיום מתמיד ממכל האמוניה שהנסיונות להוציאו מהאזור לא צולחים. ועכשיו השריפה בבית הזיקוק הצפוני שעד שעות אחה"צ לא הצליחו להשתלט עליה. ואם כל זה לא מספיק, ארגוני חברה, חברי כנסת ומומחים חידשו את הריטואל הקורא לסגירת מתקני התשתית לרבות בתי הזיקוק. בית הזיקוק לנפט (בזן), שבשליטת משפחת עופר, אולי מושך תשומת לב שלילית, אבל על הדרך מספק כ־60% מהביקוש המקומי לדלקים. במילים אחרות אם מחר ייסגר בית הזיקוק, בתוך מספר שבועות מספר המכוניות שנעות על הכביש, כמו גם היכולת של מערך האוטובוסים והרכבות להוביל אנשים ממקום למקום תאט עד שתעצר.

 

תחנת כוח חדשה

 

בזן יושבת על מתקנים שחלקם מימי המנדט הבריטי, ובכירים בחברה לא מסתירים את רצונם לשדרג את המתקנים בהשקעה כספית גדולה. התוכנית להרחבת שטח בתי הזיקוק אושרה בשנה שעברה וביולי 2016 נדחו כל העררים שהוגשו נגדה. בסביבת החברה מספרים שהם מחכים לחוות דעת של היועמ"ש לקראת הרחבה של 20%, זאת לאחר שמוסדות התכנון אישרו את המהלך עקרונית. ההרחבה דרושה להקמת תחנת כוח בהספק של 120 מגה וואט, ייצור קיטור ושיפור ושחלוף תשתיות ישנות. כזכור, בית הזיקוק בחיפה הופרט בשנת 2007 ועבר לידי משפחת עופר, כאשר תיקון שטח השיפוט של בתי הזיקוק ישרת במידה כזו או אחרת שלושה אינטרסים: של בית הזיקוק עצמו, של עיריית חיפה ושל מדינת ישראל.

 צילום: אלעד גרשגורן

 

בדוחות בזן לסוף 2015 ניתן לראות שמתוך סך הכנסות של כ־4.7 מיליארד דולר, כשליש מוטה ייצוא, כך שהרחבת שטח בית הזיקוק תוביל לייעול תהליכי הזיקוק, להגברת תפוקת המפעל ולהגדלת הפער, ככל שהיה, מול בית הזיקוק הדרומי של פז שממוקם באשדוד. 50% מהמכירות של בזן לחו"ל מופנות לטורקיה, ועוד כ־12% לקפריסין, כך שגם למדינה יש אינטרס לשמור את הערוצים הללו פתוחים, בנוסף להכנסות שגורפת המדינה בתחום זה.

 

הכנסות המדינה ממיסוי על דלקים הן כ־20 מיליארד שקל, וסגירה או פגיעה ביכולת העבודה בבית הזיקוק עלולה כאמור לא רק לפגוע באספקת הסולר והבנזין לשוק המקומי, אלא גם לפגוע קשות בהכנסות המדינה הנאמדות השנה בכ־40 מיליארד שקל. בזן היא ספק הדלקים הכמעט יחיד של סונול ודלק, וספק עיקרי של דור אלון. במידה ובית הזיקוק ייפגע, ייפגעו גם החברות הללו.

 

גם מגזר הרכב תלוי בעבותות בבית הזיקוק. נכון להיום כ־66% ממחיר כל ליטר (שירות עצמי, אוקטן 95) הוא מס. מכירות הרכב נמצאות בתקופת פריחה - כ־290 אלף מכוניות חדשות נמכרו במהלך 2016 (שיא כל הזמנים לשנה בודדת), ואלו חייבות בנזין כדי לנסוע.

 

מנכ"ל בזן, אבנר מימון. "מקצוענות הכוחות בשטח" מנכ"ל בזן, אבנר מימון. "מקצוענות הכוחות בשטח" צילום: עומר מסינגר

 

אז מה קרה היום? עד שעות הערב המידע לגבי מקור השריפה לא התגלה, כאשר ההשערות נעות בין כשל חשמלי לכשל מכני. בשטח עבדו שם משעות הבוקר כ־40 צוותי כיבוי מרחבי הארץ, שהוזנקו למקום במטרה להגן על המכלים הסמוכים במתחם והתושבים באזור נקראו להסתגר בבתים. בכיבוי אש הגדירו במהלך היום את המצב בבזן כ"רגיעה משמעותית", אבל לא שליטה מלאה על האירוע, ואכן לקראת 12:30 חודשה האש במכל.

 

מנטרים את האזור

 

בבזן טוענים שמדובר במכל אחד של כ־12 אלף קוב אלא שיש בו פחות מ־10% מהקיבולת וכי המכל לא נמצא בקרבת מתקנים מסוכנים אחרים. כונני המשרד להגנת הסביבה מדדו בשעות היום ריכוזים נמוכים מאוד של חלקיקים בתחנות הניטור ובניידות בשטח.

 

המדידות הללו מצביעות כי הזיהום מהשריפה אינו מסכן את האוכלוסייה - וזאת בעקבות התנאים המטאורולוגיים השוררים באזור והגשם. מכיבוי אש נמסר כי הם "מקיימים התייעצות והערכות סיכונים משותפות ומעבירים הנחיות לקרר מכלים במקומות שניתן".

 

שעתיים וחצי אחרי תחילת האירוע, חברת בתי הזיקוק דיווחה לבורסה על האירוע. לטענתה ''הבוקר, בסמוך לשעה 10:00 פרצה שריפה במכל אחסון חומרי ביניים. כוחות כיבוי פנימיים וכוחות כיבוי אש עוסקים בכיבוי הדליקה'', כאשר מבחינת החברה מתקני הייצור של החברה והחברות הבנות פועלים כסדרם כך ש''לא נשקפת סכנה לאדם או למתקני הייצור''.

 

ראש העיר חיפה יונה יהב כתב לראש הממשלה בנימין נתניהו: "מה שראינו היום הוא רק רמז קטן לאסון שעלול לקרות. אני קורא לך להפעיל את כובד משקלך למנוע את הרחבת בתי הזיקוק ולסלק את מכל האמוניה ממפרץ חיפה".

 

בשיחה עם "כלכליסט" אומר מנכ"ל בזן אבנר מימון ש"האירוע החל בבוקר מסיבה לא ברורה ואנו נתחקר את האירוע. אחרי שעתיים כובתה האש אבל היא התלקחה מעצמה בשל הטמפרטורות הגבוהות. נכון לשש וחצי בערב האש כובתה ומנטרים אחרי האזור". לדבריו, מעבר לנזק במכל ההשפעה המיידית על עבודת החברה לא משמעותית למרות התמונות הדרמטיות. "במכל שנשרף אוכסן איזומרט. זהו חומר שמשמש להכנת בנזין והיתה שם כמות של 600 מ"ק. המכל ישן והוא עובר תחזוקה מדי פעם מתקנים משפצים", אמר מימון והדגיש שעיקר המאמצים היו לקרר את המכלים הסמוכים למנוע פגיעה רחבה ולהקטין התפתחות שלילית. "בזה הצלחנו. אבל שריפה היא חלום בלהות של כל בית זיקוק. למזלנו היה כיבוי מהיר וזה מעיד על מקצוענות של כלל הכוחות שפעלו פה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x