$
בארץ

בדיקת משרד העבודה והרווחה: בענף הביטוח משכורת נשים היא מחצית מזו של גברים

בדיקת נציבות שיוויון הזדמנויות בעבודה מעלה כי הייצוג של עולי אתיופיה וערבים בענפי הצווארון הכחול גדול מחלקם באוכלוסיה ובענפי הפרסום, בענף תיקשורת והייטק נדיר למצוא עובד בן 45 ומעלה

מיקי פלד 16:0018.12.16

גם במקומות בהם הייצוג של נשים שווה יחסית לזה של גברים, הן עדיין משתכרות הרבה פחות, כך עולה ממדד הגיוון התעסוקתי של נציבות שיוויון הזדמנויות בעבודה במשרד העבודה והרווחה. כך לדוגמה בענף הביטוח שיעור הייצוג הנשי הוא הגבוה ביותר (39% יותר מאשר חלקן באוכלוסיה העובדת) אך הוא גם הענף בו רמת השוויון בשכר היא הנמוכה ביותר, ולמעשה השכר הממוצע של אישה בו הוא כ-53% מזה של גבר. ענפים נוספים בעלי ייצוג נשי בולט הם במשרדי עו"ד ורו"ח (29% יותר מאשר שיעורן באוכלוסיה העובדת), טקסטיל (23%) ושירותים פיננסיים (19%). פערי שכר גבוהים בין גברים לנשים נרשמו גם בתחומים כמו מחקר מדעי ופיתוח (אישה משתכרת בממוצע 54% מהגבר הממוצע), טקסטיל (55%) וייצור מחשבים (58%). עורכות המדד מסבירות כי נתון זה נובע ככל הנראה מתקרת הזכוכית, המשפיעה על כך שנשים מועסקות בתפקידים זוטרים ובדרג הביניים ומאיישות פחות תפקידי ניהול.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: עמית מגל

 

המדד בדק גם את הייצוג של מגזרים שונים באוכלוסיה – עולים חדשים, ערבים, חרדים - בענפי המשק השונים. כך לדוגמה גילה כי הפערים הגדולים ביותר הם בקרב ילידי אתיופיה. ביחס לגודל שלהם בסך האוכלוסיה העובדת, הם הקבוצה הבולטת ביותר במקצועות צווארון כחול בהם משתכרים שכר נמוך: בשירותי תחזוקה וגינון (609% יותר מאשר חלקים באוכלוסיה העובדת) או בייצור מזון (254% יותר). בענפים בעלי רמת השתכרות גבוהה, דוגמת ענף ההפקה, ענפי מחקר מדעי ופיתוח ותכנות מחשבים, ייצוג ילידי אתיופיה נמוך במיוחד ולמעשה לא קיים בראשון, ובודדים בלבד עובדים בשני הענפים שלאחר מכן.

 

מטבע הדברים תמונה דומה עולה גם כאשר מסתכלים על האוכלוסיה הערבית. אך במקרה שלהם יש להם ייצוג קטן גם בענפי צווארון לבן דוגמת ענף הביטוח, תכנות מחשבים וייצור מחשבים. במקומות הללו הם מהווים 8%-16% מהעובדים (ביחס לחלקם באוכלוסיית העובדים הכללית) אך השכר שהם משתכרים בממוצע הוא פחות או יותר מחצית מזה של שכר העובד היהודי הממוצע.

 

במקרה של עובדים חרדים נמצא כי הם בייצוג חסר בענפים שבהם רמת ההשתכרות גבוהה מאוד כמו מחקר מדעי ופיתוח, ייצור מחשבים ותרופות, וכן בענפים שבהם השכר נמוך מאוד כמו גינון ותחזוקה. יחד עם זאת, מבחינת השוויוניות בשכר, מצבם של החרדים טוב יותר ממצבם של ערבים וילידי אתיופיה והפערים בינם לבין יהודים לא חרדים נמוכים יותר מאשר בשאר המגזרים.

 

המדד בדק גם את הייצוג של בני 45 ומעלה בענפים השונים וגילה כי שכירים בני 45 ומעלה סובלים מייצוג נמוך בענפים בעלי יוקרה ובולטות ציבורית דוגמת פרסום (35% מהשכירים ביחס לחלקם באוכלוסיית העובדים הכללית), שירותי תקשורת (35%), תיכנות (41%) ושירותים משפטיים וחשבונאות (57%), זאת לעומת ייצוג גבוה בענפי "צווארון כחול" דוגמת תעשיות מתכת

 

(21% מעל חלקם באוכלוסיה) וייצור טקסטיל (10%). יחד עם זאת, כמעט בכל הענפים, למעט שניים (שירותי תעסוקה, תחזוקה וגינון), שכרם הממוצע גבוה ביחס לשכירים צעירים יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x