$
בארץ

בדרך לקיצוץ רוחבי: למשרד האוצר חסרים עוד כמיליארד שקל

השינויים שנעשו ברגע האחרון בחוקים השונים שכוללים את חוק ההסדרים יצריכו מהאוצר לקצץ מתקציבי המשרדים ולמצוא מקורות הכנסה אחרים

עמרי מילמן 20:5717.12.16

כל השינויים שנעשו ברגע האחרון בחוקים השונים שכוללים את חוק ההסדרים מתכנסים למעשה לשאלה אחת: כמה כסף חשבו באוצר שהחוקים יכניסו לקופת המדינה. היקף השינויים לפי הערכות ראשוניות עומד על כמיליארד שקל והאוצר יצטרך לקצץ מתקציבי המשרדים ולמצוא מקורות הכנסה אחרים כדי לממן זאת.

 

 

 

מיסוי דירה שלישית היה אמור להכניס 900 מיליון שקל לקופת המדינה וכעת לאחר השינויים צפי ההכנסות ירד. הורדת תקרת המס על הימורים מ־50 אלף שקל ל־5,000 שקל שבוטלה בסופו של דבר בעקבות לחץ של שרת התרבות מירי רגב, גם כן צפויה לפוגע בהכנסות וכך גם השינויים במיסוי חברי הקיבוצים והעלאת רף הפטור על כספי פיצויי הפיטורין. כל אלה מחייבים את האוצר לבצע כעת התאמות חדשות בתקציב, אליהם מתווספות הוצאות חדשות ולא מתוכננות שהצטברו בחודשים האחרונים.

 

 

עמונה. זה יעלה עמונה. זה יעלה צילום: עמית שאבי

 

כך למשל ההתחייבויות הקואליציוניות לטובת החטיבה להתיישבות או חיזוק התודעה היהודית, שבליל אישור התקציב בממשלה לא עלו על הפרק. כעת דרישת מפלגות הקואליציה עלולות להגיע למאות מיליוני שקלים ומעבר לכך גם החלטות חדשות - טובות יותר או פחות מבחינת הממשלה, לא קיבלו מקום בתקציב המקורי. פינוי עמונה למשל שיעלה יותר מ־100 מיליון שקל (מבלי לדבר על פיצויים שהתחילו בממשלה להבטיח) מן הסתם לא נכנס בתקציב המקורי שאושר בחודש אוגוסט, וגם דחיית הפעלת התאגיד והפעלת רשות השידור עוד מספר חודשים מערכת בכ־40 מיליון שקל בשנה.

 

 

במשרד האוצר צפויים מחר (א') להעריך מה ההשלכות של כל השינויים שנעשים בימים אלו. סביר להניח שהמספרים בהם התהדרו השרים בתחילת הדרך כהישגים מרשימים יצטמצמו לפחות במעט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x