$
בארץ

בתום דיון שנמשך כל הלילה - ועדת הכספים אישרה את חוק מיסוי הדירה השלישית

המס יהיה בתקרה מירבית של 18 אלף שקל בשנה ויוטל על כל מי שיש לו יותר מ-2.5 דירות. פטור יינתן למי שמחזיק 2 דירות זולות ששוויין אינו עולה ביחד על 1.15 מיליון שקל. לבעלי דירה שלישית שימכרו אותה יינתן מענק של עד 75 אלף שקל כדי לפצות אותם על מס שבח ששלמו בעת המכירה

עמרי מילמן 07:0916.12.16

בתום דיונים שנמשכו כל הלילה, אישרה הבוקר (ו') ועדת הכספים של הכנסת את החוק למיסוי דירה שלישית, והוא יובא לאישור סופי במליאת הכנסת בשבוע הבא במסגרת אישור חוק ההסדרים כולו.

 

על פי הסיכום שאושר בהצבעה שהתקיימה רק בשבע בבוקר המס החדש יהיה בגובה של 1% משווי הדירה השלישית ותהיה לו תקרה של 18 אלף שקל (ולא 24 אלף שקל כפי שרצו באוצר תחילה). 

עוד סוכם כי במקום לקבוע כי המס יחול על מי שמחזיק 3 דירות ייקבע כי המס יחול על מי שמחזיק בבעלות של 249% כך יבטיחו כי גם מי שמחזיק מעל שתיים וחצי דירות (כולל בעלות משותפת על דירה).

 

עוד סוכם כי אם שווי שתי הדירות להשקעה שמחזיק אדם יהיו מתחת גובה של 1.15 מיליון שקל בעל הדירות לא ימוסה כלל. אם שווי הדירות יחד בין 1.15 מיליון שקל ל-1.4 מיליון שקל יהיה מס הדרגתי, ומעבר ל-1.4 תמוסה הדירה השלישית בשיעור של 1% משווי הנכס לשנה, כאמור עד לתקרה של 18 אלף שקל.

 

ההצבעה על מיסוי דירה שלישית בוועדת הכספים, הבוקר ההצבעה על מיסוי דירה שלישית בוועדת הכספים, הבוקר

 

הנוסח שאושר בוועדה קובע כי האוצר יעניק מענקים של עד 75 אלף שקל למי שימכור את דירתו השלישית עד חודש אוקטובר 2017 כפיצוי על מס השבח שישלם על המכירה אולם המענק יינתן רק למי שמחזיק היום מעל 2 דירות בהתאם לקריטריונים שייקבעו על יד שר האוצר באישור וועדת הכספים.

 

צ'ופר נוסף שיוענק למי שימכור את דירתו עד חודש אוקטובר 2017 הוא האפשרות להפקיד את הכסף שירוויח ממכירת הדירה (עד תקרה של 2.5 מיליון שקל) בקופת גמל שתהא פטורה ממס על רווחי הון, גם על משיכה הונית. מה שמהווה הטבה משמעותית ביחס לאפיקי חסכון קיימים. התנאים למשיכת הכסף הם כי הכסף יופקד אחרי 5 שנים וגיל המשקיע יהיה מעל 60. היום הגיל הממוצע של המשקיעים עומד להערכת האוצר על 57.

 

עוד סוכם כי דירות מפוצלות ייחשבו לדירה אחת על פי דרישת חברי הכנסת, מאחר ולא ניתן למכור רק את אחת מהן - ותכלית החוק היא לדחוף משקיעים למכור את דירתם. הנוסחה לפיה תקבע רשות המסים את שווי הדירה מתבססת על חישוב המשקלל את שטח הדירה, המדד החברתי כלכלי של האזור ומדד הפריפריאליות כך שכל דירה תקבל ערך בעיקר על בסיס גודלה ומיקומה, ולא על פי שווייה האמיתי בשוק.  

מס על דירה שלישית - ה"בייבי" של שר האוצר כחלון מס על דירה שלישית - ה"בייבי" של שר האוצר כחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

מחלוקת גדולה בדיון הייתה בנוגע לענישה על מי שיחמוק מתשלום המס. על פי הצעת החוק המקורית מי שנמנע מתשלום המס הסתכן בעונשי מאסר אולם בסוף אלו הומרו בקנסות כאשר על הודעת כזב ישנו גם רישום פלילי.

 

הצעה לאסור על העלאת שכר דירה בגלל המס - לא אושרה

במהלך דיוני ועדת הכספים על מיסוי דירה שלישית, כחלק מדיוני חוק ההסדרים, ביקש ח״כ רועי פולקמן (כולנו) להוסיף סעיף לחוק לפיו משכירי הדירות לא יוכלו להכניס סעיף בחוזה בו הם מתנים את העלאת הדירה עם העברת החוק. לדבריו ״לא ייתכן שבעלי בתים יתפסו את שוכרי הדירות כבני ערובה בתקופה קריטית בה אנו מרחיקים משקיעים מהשוק ורוצים לשחרר דירות באזורי ביקוש עבור צעירים, ואולם סעיף זה לא אושר לבסוף וסוכם כי יועלה לדיון נוסף במליאת הכנסת בשבוע הבא.

 

על פי החוק התוספת אותה ביקש פולקמן להוסיף תכלול גם חוזים בדיעבד שנחתמו מאז עלה חוק דירה שלישית וישלול כל תוספת לחוזה קיים שנחתם, כך שלא תאפשר העלאת שכר הדירה כתוצאה מהעברת החוק.

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני נטש את הועדה זמן קצר לפני ההצבעה על אישור החוק זאת למרות שמנכ"ל האוצר, שי באב"ד, ביקש ממנו להיות זה שמביא לאישור החוק. גפני טען כי מדובר בחוק רע. לדבריו אמנם הוא איפשר לאוצר להעביר את החוק ואף הכניס בו שינויים, אולם הוא לא תומך בו.

 

חוות דעת קטלנית של היועצת המשפטית בוועדה

 

הדיון נפתח בשעות הערב המאוחרות בנטישה של חברי האופוזיציה את הדיון במחאה על כך שלא התקיים דיון רציני על הנושא ונוסח החוק המעודכן הגיע אליהם מספר שעות לפני תחילת הדיון. מוקדם יותר הערב, הציגה עו"ד שגית אפיק, היועצת המשפטית של ועדת הכספים את חוות דעתה וטענה: "הכנסת חזרה 30 שנה אחורה, הדיונים היו לא מסודרים, החוקים לא בשלים. בחוק מיסוי דירה שלישית, לא קיימנו אפילו דיון רציני אחד. הממשלה הגישה שוב ושוב נוסחים עד שהנוסח הסופי שונה לחלוטין".

 

למרות שבדיון נכחו רק חברי הקואליציה לאורך הדיון התעוררו מחלוקות רבות וצעקות שאיימו להפיל את הצעת החוק. כך למשל ח"כ שרן השכל הגישה הסתייגויות רבות ומספר חברי כנסת הטיחו באנשי האוצר כי מדובר בהצעת חוק בעייתית.

 

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנ"צ) מסר: כי "אין גבול לבושה. הקואליציה רומסת בגסות כל מנהל תקין. שום עמדה מקצועית לא עוצרת את הבריונות. לא נסכים לתת יד לזלזול הבוטה בהליך הדמוקרטי ובחוות דעת משפטית חד משמעית וחמורה כל כך על החוק".

 

יו״ר מרצ, ח״כ זהבה גלאון: "לא יכולתנו לתת יד לפארסה שמנוהלת בחסות הממשלה. לאור חוות הדעת החשובה של היועצת המשפטית של הוועדה, שהבהירה שאין לנו שום אפשרות לחוקק תחת התנאים החמורים שנוצרו, החלטנו לנטוש את הדיון על סעיף מס דירה שלישית בחוק ההסדרים ולא לתת את ידינו להמשך מדיניות מבזה כזו".

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) מסר: ״זהו חוק שמאושר בהליך לא חוקתי, כאשר הנוסח החדש של חוק מיסוי דירה שלישית ומעלה - הועבר רק לפני שעתיים לחברי ועדת הכספים - לא ניתן לקרוא אותו במהירות בזק, לא ניתן ללמוד אותו, לא ניתן לקיים עליו דיון ובוודאי שלא ניתן להצביע עליו. שוב רומסים את הכנסת והציבור ברגל גסה ופוגעים בהליך הדמוקרטי״.

 

ח"כ רחל עזריה (כולנו) שתמכה בחוק אמרה: "היום הצבענו על מהלך דרמטי במאבק במשבר הדיור. גדל כאן דור צעיר, דור ה-Y, שאין לו איך לקנות דירה. בעשור האחרון כשהריבית נמוכה משקיעים החלו לרכוש דירות. וכך הצעירים מצאו את עצמם בתחרות על רכישת דירה מול משקיעים שלהם הון ראשוני גדול יותר. מס על בעלי דירה שלישית ומעלה יתמרץ את המשקיעים למכור את דירתם, יצנן את שוק הדירות ויביא לגידול בהיצע. היום אנחנו נותנים תקווה לזוגות הצעירים, ילידי שנות ה-80 ה-90, שלא הצליחו להגיע לדירה משלהם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x