$
בארץ

פרשנות

הטיול הלילי לחוק ההסדרים: ככה זה כשאין מה שיאתגר את הקואליציה

ביטן וגפני טיילו בדרך להעברת החוק כי יש בו מעט גזירות והאופוזיציה מפולגת; כך למשל פרישת חבריה מהדיון על חוק מיסוי דירה שלישית מעידה בין היתר על ההכרה בכך שאין מה לעשות בעניין

שחר אילן 16:2316.12.16
הכנסת הזו כולה היא סוג של טיול מבחינת הקואליציה, שמאוחדת בברית של אף אחד לא רוצה בחירות. זה הסלים אחרי שישראל ביתנו הצטרפה. העברת חוק ההסדרים היתה מבחינת יו"ר הקואליציה דוד ביטן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני סוג של טיול לילי. אם לדייק שני טיולים: בליל חמישי ובליל שישי עד שלוש לפנות בוקר. ככה זה כשאופוזיציה כל כך מפולגת ובחוק ההסדרים יש כל כך מעט גזרות.

 

 

 

אי אפשר לומר שהמחנה הציוני לא ניסתה. היא יזמה את קמפיין המסים הסמויים בשבוע שעבר. אבל הוא לא הספיק אפילו להמריא כדי שיוכל להתרסק. היה רגע בליל שישי שחברי האופוזיציה מחו על כך שלא קיבלו מראש את הנוסח המעודכן של חוק המיסוי על דירה שלישית ופרשו מהדיון. הנטישה מעידה בין היתר על ההכרה בכך שממילא יש לקואליציה רוב ברור ואין מה לעשות בעניין. איפה זה ואיפה מלחמת החפירות שניהלה האופוזיציה של הממשלה הקודמת לחוק מע"מ אפס שניסה יאיר לפיד להעביר. אבל אז הקואליציה היתה מעורערת והאופוזיציה מלוכדת.

 

 

הדיון הלילי בוועדת הכספים הדיון הלילי בוועדת הכספים צילום: עמית שאבי

 

המצב חמור במיוחד מבחינת האופוזיציה משום שמדובר בתקציב דו שנתי, כלומר אין הזדמנות נוספת לערער את יציבות הממשלה בעוד שנה. עם נשיא כל כך אוהד בארצות הברית למשטר הרפובליקאי בישראל סביר שגם לחצים משם לא יסכנו את הממשלה הזו. כל מה שנשאר לאופוזיציה זה להתפלל שהחקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו יסלימו.

 

אל החלל שהותירה האופוזיציה נדחקו חברי הקואליציה שכמעט כל הוויכוח על חוק מס דירה שלישית התנהל ביניהם. "יש פה פליבסטר בתוך הקואליציה", טענה למשל ח"כ רחל עזריה מכולנו, נציגתו של שר האוצר משה כחלון בוועדת הכספים במהלך הדיון בליל שישי לאישור חוק דירה שלישית.

 

אנשי הקואליציה הם גם אלה שהציגו לאחר העברת החוק רשומון על המשמעויות שלו. "מהלך דרמטי בנושא הדיור. אנחנו נותנים תקווה לילידי שנות ה-80 וה-90", כתבה עזריה. מרכז הקואליציה בוועדת הכספים ח"כ מיקי זוהר מהליכוד היה הרבה פחות נלהב וסיפר ש"החוק רוכך ונוספו בו תיקונים רבים על מנת למנוע פגיעה בשכבות החלשות". ואילו בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי טען ש"זהו חוק רע שלא יוריד בשקל אחד את מחיר הדיור. כחלון אנס את הקואליציה. עמלנו קשה על מזעור הנזקים".

 

 

 

חברי הקואליציה הם גם אלה שעשו שרירים במהלך הדיונים על חוק ההסדרים. כלומר, לא ממש עשו שרירים אבל במידה שתספיק לכל אחד מהם לכל אחד מהם להחתים את עצמו על הישג או שניים: זה כלל בין היתר את גפני (קצבאות לאברכים), מירי רגב (תקציבים לספורט), מיקי זוהר (תקציבים לפריפריה) ובצלאל סמוטריץ' (תקציבים להתנחלויות). כל ההישגים האלה עולים לקופת המדינה מאות רבות של מיליוני שקלים. אבל אפשר לשער שאי שם באוצר יש מסמך שבו המשרד העריך מראש מה תהיה עלות העברת חוק ההסדרים ושהסכום שרשום שם נמוך מהעלות בפועל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x