$
בארץ

חשיפת כלכליסט

החברים מאמריקה שהשאירו אצל ארי הרו מיליון שקל

פרטים חדשים מחקירת ראש הסגל לשעבר של רה"מ: ארי הרו מכר את חברת הייעוץ שלו לזוג רופאים אמריקאים מפעילי ידידי הליכוד בארה"ב, שבינם לבין ייעוץ פוליטי אין כל קשר. המכירה בוטלה, הכסף לא חזר וכעת המשטרה מייחסת להרו חשד לקבלת שוחד. הרו ובני הזוג טוענים כי העסקה וביטולה כשרים ואין בהם היבט פלילי

תומר גנון ונעמי צורף 07:0030.11.16

לפני שלושה שבועות זומן ארי הרו, ראש הסגל של ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך שנת 2014, לחקירה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלוד. על פניו, עוד חקירה במסגרת החשד שהתעורר נגדו בסוף 2015, לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים סביב עסקה שביצע בטרם החל בתפקיד. עסקה שמטרתה המוצהרת בפני משרד המשפטים היתה למכור את חברת הייעוץ שבבעלותו H3 גלובל (ראו מסגרת) למי שאינו בן משפחתו כדי להימנע מניגוד עניינים אפשרי בין תפקידו הציבורי לעסקיו הפרטיים.

 


 

הרו, שלאחת מחקירותיו הקודמות נלקח היישר משדה התעופה בן גוריון, שמר על קור רוח. אלא שהפעם ציפתה לו הפתעה — עם תחילת החקירה הוא הוזהר על ידי החוקרים שהוא חשוד גם בביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון ומס. עבירות שלא היה להן זכר עד עכשיו בחקירותיו.

זאת לא היתה ההתפתחות היחידה בפרשה. בחדר נוסף במשרדי היחידה נחקר לראשונה באזהרה בחשד לרישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון ה' — עורך דין ירושלמי שערך את החוזה למכירת חברת הייעוץ של הרו. חוזה שהיה לפי החשד של המשטרה פיקטיבי, והכיל לטענתה מעין "גלולת רעל" שמטרתה לדאוג שהרו יקבל חזרה את החברה כשיעזוב את לשכת ראש הממשלה, מה שאכן קרה בפועל.

 

 

עו"ד ה' ייצג בעסקה גם את הרוכשים: שני רופאים אמריקאים, בעל ואשה, שלפי החשד היו אנשי קש. המשטרה חושדת כי תפקידם של השניים לא הסתכם בלהיות רק ניצבים בעסקה הסיבובית, וזאת מכיוון שהם העבירו להרו לא פחות ממיליון שקל בתקופה שבה עבד בלשכת ראש הממשלה.

 

הכסף היה לכאורה עבור החברה שרכשו ממנו, אלא שמסתבר כי כסף זה נותר בסופו של דבר בידיו של הרו גם לאחר שהעסקה בוטלה, לכאורה בגלל עיכובים בתשלומים וחוסר שביעות רצון מביצועי החברה בפועל.

 

בשבוע שעבר, ולאור החשדות הנוספים, קיבלה המשטרה את אישור בית המשפט להקפיא להרו נכסים שמקורם לכאורה בביצוע העבירות: 5.1 מיליון שקל שעברו לקרן החילוט (הלבנת הון) בניהול האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים, ושני בתים השייכים לו בעיר מודיעין־מכבים־רעות.

 

הקשרים נוצרו בעמותת ידידי הליכוד בארה"ב

 

שמות הרוכשים שלהם נמכרה חברת H3 גלובל לא מוכרים בכל בית בישראל. אולם מבדיקת "כלכליסט" עולה שלפחות אחד מהם, ששמו נחשף כאן לראשונה, הוא דמות ידועה בקרב תומכי הליכוד בארה"ב. מדובר בד"ר ג'ראלד (ג'רי) פלאט (Gerald platt), הנשיא הניו־יורקי של עמותת ידידי הליכוד בארה"ב (AFL).

 

מדובר בארגון אמריקאי ללא מטרות רווח שמטרתו לשמור על קשר עם חברי הליכוד בארץ. באתר הארגון מודגש כי "הארגון אינו שלוחה של מפלגת הליכוד בישראל, והכספים המגויסים במסגרת הארגון מיועדים רק למימון התוכניות והאירועים של הארגון ולא מועברים למפלגת הליכוד, לשרים או לחברי הכנסת מטעמה".

 

אולם, על פי דו"ח מבקר המדינה ב־2015, הארגון היה אחד המממנים של טיסותיה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. "בתקופת כהונתו של מר נתניהו כשר אוצר התלוותה אליו רעייתו לרוב נסיעותיו בחו"ל. מרבית נסיעותיה של רעיית השר מומנו על ידי גורמים זרים בסכום כולל של יותר מ־50 אלף דולר עבור טיסות בלבד. המימון שמעניק גורם זר לנסיעתה של רעיית השר המתלווה לנסיעותיו עשוי לגלם מרכיב של טובת הנאה", נכתב אז בדו"ח.

 

בין הרו, ילדי ארה"ב ומנכ"ל AFL לשעבר, לבין פלאט ישנה היכרות של שנים רבות מפעילותם עבור מפלגת הליכוד בצפון אמריקה. על פי פרסומים בארה"ב, פלאט הוא גם הרבה יותר מעוד תומך נלהב של הליכוד בארה"ב. הוא מארגן, למשל, סיורים עבור תומכי הליכוד ביהודה ושומרון, בין היתר בחברון.

 

בינואר 2014, טרם כניסתו של הרו לתפקיד הרגיש במשרד ראש הממשלה, פלאט ואשתו ד"ר ויקי ג'ו דויטש (Vicki jo deutsch) רכשו את החברה של הרו. העסקה בוצעה באמצעות חברת VJD Holdings LLC שהקימו. שמה של החברה הוא ראשי התיבות של ויקי, שעובדת כרופאה בבית חולים בניו יורק.

 

פלאט, שעל פי מקורביו אינו עוסק כיום בפרקטיקה רפואית אלא פנה לעסקים, חשב שחברת הייעוץ של חברו הרו היא הזדמנות עסקית טובה. לחוקרי ה־FBI, שהתבקשו על ידי משרד המשפטים לסייע למשטרה, הוא סיפר בחקירתו בחודש דצמבר 2015 שסבר שהוא רוכש עסק מצליח, ואם הוא גם עוזר על הדרך לחבר, זאת ממש לא נראית לו בעיה.

 

מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הסגל לשעבר בלשכתו ארי הרו מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הסגל לשעבר בלשכתו ארי הרו צילום: אלכס קולומויסקי

 

קיבל מיליון שקל אף שלא מכר את החברה

 

אלא שהחשד של המשטרה הוא שהרו מכר את החברה לפלאט ודויטש רק על הנייר. זאת על מנת ליצור מצג שווא שהוא עומד בדרישות משרד המשפטים למניעת ניגוד עניינים. בפועל, לפי החשד, הרו המשיך ליהנות מרווחי החברה גם בתקופה שבה כיהן בתפקיד ראש הסגל של ראש הממשלה.

 

לפי מקורב לחקירה, ההתנהלות סביב העסקה הותירה שובל ארוך של נורות אדומות. כך, למשל, העובדה שפלאט הוא בכלל חברו של הרו במשך שנים וגם שלתחומי העיסוק של פלאט ודויטש אין כל קשר לתחום הייעוץ הפוליטי שבו פועלת H3 גלובל — בני הזוג הם הרי רופאים, מה להם ולייעוץ? תהו החוקרים.

 

גם מוסר התשלומים הקלוקל לכאורה של השניים להרו עורר את חשד המשטרה. מתחילת ההסדר, התשלומים שהעבירו חרגו באופן משמעותי ושיטתי ממה שסוכם בחוזה. בשורה התחתונה, הם העבירו מיליון שקל בלבד במקום יותר ממיליון דולר שהתחייבו להעביר על פי אבני הדרך של העסקה, וזאת בטרם בוטל ההסכם. מדובר בפער של יותר מ־2.5 מיליון שקל — סכום לא מבוטל כלל.

 

ההפרות האלה היו לכאורה הסיבה לביטול הסכם המכירה והשבת החברה להרו לאחר כמה חודשים. אבל כאן החשד שמשהו לא בסדר, ומדובר בעצם בתוכנית שנהגתה מראש כדי להשיב להרו בעתיד את החברה, דווקא התחזק במשטרה. שהרי ביטול העסקה התבצע באוקטובר 2014, סמוך לסיום כהונתו של הרו במשרד ראש הממשלה. יד המקרה? במשטרה חושדים שלא.

 

אבל מעל לכל מה שמטריד את החוקרים הוא כמובן הכסף. לאחר ביטול הרכישה, הרו לא השיב לפלאט ודויטש את מיליון השקלים שהעבירו לו עד ביטול העסקה. כלומר הוא קיבל מיליון שקל על עסקה שבסופו של דבר בכלל לא יצאה לפועל.

 

לפלאט היה הסבר לכך. הוא טען שהרכישה של החברה התבררה בדיעבד כלא כל כך מוצלחת ושתזרים ההכנסות הצפוי היה נמוך בהרבה מהצפוי. על כן הכספים שהעביר להרו היו נמוכים מהחוזה, וכאשר הוחלט על ביטול העסקה, הצדדים סיכמו שהכסף שהרו קיבל יישאר אצלו, שהרי בני הזוג משכו באותה תקופה כספים מהחברה.

 

השאלה שבודקים כרגע במשטרה היא האם לבני הזוג היו אינטרסים כלשהם בישראל או ארה"ב שהם רצו לנסות לקדם באמצעות ראש הסגל של ראש הממשלה בנימין נתניהו. האם זאת הסיבה שהם הסכימו לקחת חלק בתרגיל הסיבובי לכאורה, שבסופו נותר הרו גם עם החברה שלו וגם עם מיליון שקל בכיס.

 

לא עמדו בתנאים והעסקה בוטלה

 

גם הרו וגם עו"ד ה' מכחישים בתוקף את החשדות של המשטרה. הרו, למשל, טוען לפי מקורביו כי מדובר במצב שנוצר משום שהרוכשים לא עמדו בהתחייבויות וששום תכנון מוקדם לא היה, אלא רק גלגול של עסקה שנכשלה. מקורביו אף טוענים שהוא פנה לעורך דין אחר לקבלת ייעוץ משפטי בעניין הפרת תנאי העסקה, וזאת רק לאחר שסיים את תפקידו בלשכת ראש הממשלה. בין היתר טוענים מקורביו שבידיו חשבונית שקיבל מאותו עורך דין עבור הייעוץ המשפטי בנושא, אשר מוכיחה את טענתו.

 

בנוסף טוענים מקורביו של הרו שההסכם והסדר התשלומים נבחנו גם על ידי המחלקה המשפטית של משרד ררש הממשלה. לדבריהם גם היה נאמן לעסקה שדיווח לאותם גורמים על כל תשלום ותשלום שהוא קיבל עבור הרו. השקיפות של העסקה וגלגוליה, כך הם טוענים בנוסף, באה לידי ביטוי בכך שהרו התכתב בנושא עם גורמים נוספים רבים, למשל אחיו ג'וש או עו"ד נגה רובינשטיין ממשרד גולדפרב־זליגמן. האם סביר שמישהו שרוצה להסתיר עבירה פלילית ידבר באופן חופשי עם הסובבים אותו על הנושא? תהו מקורביו.

 

אלא שבשלב זה הרו צריך לשכנע את חוקרי המשטרה ולא את מקורביו ובהמשך, למקרה שיוחלט לזמנו לשימוע בטרם הגשת כתב אישום, גם את המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, שמלווה את הפרשה.

 

מעו"ד דרור ארד־איילון המייצג את ד"ר דויטש וד"ר פלאט נמסר כי "בני הזוג נענו להצעתו של חברם ארי הרו לרכוש את חברת H3 גלובל לקראת כניסתו לתפקיד בלשכת ראש הממשלה. זו היתה עסקה כשרה ולגיטימית שהיתה אמורה להניב להם רווח משמעותי. עד מהרה הם מצאו שהעסקה אינה עומדת בציפיותיהם ואינה מניבה את ההכנסות המקוות, ולפיכך הודיעו על הפחתת התשלומים בגינה. לנוכח זאת, הודיע מר הרו שהוא מבטל את העסקה.

 

"לאחר דין ודברים הוסכם שהמניות יוחזרו אליו והם יהיו פטורים מיתרת התשלומים. אין ולא היה בעסקה זו כל היבט פיקטיבי או פסול, והרעיון שמדובר בעבירה כביכול הוא מבחינתם אבסורד גמור. נראה שהמשטרה אינה מתעניינת באמת כלל. החשדות שהובאו בכתבה לא הוצגו למר פלאט בחיקור הדין. מאז לא פנה אליו איש מהרשויות בישראל, וככל שתהיה פנייה כזו, הוא ישמח לשוב ולהציג את הפרטים".

 

עורך דינו של הרו, רועי בלכר ממשרד גולדפרב־זליגמן, מסר כי "הואיל ומדובר בחקירה תלויה ועומדת, אין ביכולתי להגיב לגופו של עניין. אני משוכנע שלאחר שרשויות החקירה יסיימו את מלאכתן, תגיע הפרקליטות למסקנה שלא נפל רבב במעשיו של הרו".

 

מי אתה, ארי הרו?

מהילדות בארה"ב, דרך גולני, ועד ללשכת רה"מ

 

ארי הרו נולד וגדל בלוס אנג'לס, קליפורניה. ב־1985 עבר עם משפחתו לישראל, השלים את לימודיו בתיכון והתגייס לשירות כלוחם בגולני. בהמשך חזר לארה"ב ולמד לתואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטת ניו יורק. לאחר מכן, השלים תואר שני במדע המדינה באוניברסיטת תל־אביב.

 

ב־2002 החל לשמש יועצו של בנימין נתניהו לקשרי חוץ. ב־2003 הוא חזר לארה"ב, ועד 2006 שימש מנכ"ל ארגון ידידי תנועת הליכוד. בהמשך שב לארץ וניהל את לשכת נתניהו כיו"ר אופוזיציה וכראש ממשלה עד לשנת 2010. באותה שנה פרש מהתפקיד בשל בעיות בריאות, מהן התאושש, והקים את חברת הייעוץ הבינלאומית H3 גלובל.

 

הוא ניהל את החברה עד ששב ללשכת ראש הממשלה במרץ 2014. לאחר מכן שימש ראש הסגל של משרד ראש הממשלה. בינואר 2015 עזב הרו את משרד ראש הממשלה והודיע שהוא מצטרף לצוות קמפיין הבחירות של נתניהו. בדצמבר 2015 נחקר הרו באזהרה במשך שעות ארוכות בחשד שפעל בניגוד עניינים.

 

חברת הייעוץ של ארי הרו

מומחיות ביצירת קשרים ויחסי ציבור

 

H3 גלובל של ארי הרו היא חברה המציעה תכנון וייעוץ אסטרטגי לפוליטיקאים ומנהלי תאגידים בכל העולם. בחברה ישנם מומחים בממשל, במגזר העסקי ובתקשורת, מה שמביא לשיטתם להבנה כוללת ולייעוץ ברמה הגבוהה ביותר. באתר החברה נכתב כי "לאחר שעזרנו להפוך את ישראל למעצמה עסקית גלובלית, אנחנו יודעים לזהות ולספק את הפתרונות הכלכליים המדויקים הדרושים כדי לדרבן צמיחה כלכלית". באתר החברה מוצגות דוגמאות לגורמים שלהם ייעצה החברה: בנימין נתניהו וראש ממשלת ספרד לשעבר חוסה מריה אסנאר שפעל לקידום יוזמה שתתמודד עם ניסיונות לדה־לגיטימציה של מדינת ישראל. בנוסף מציעה החברה שירותים בתחום יחסי הציבור ויצירת דעת קהל.

 

בספטמבר 2014 פורסם ב"ידיעות אחרונות" כיצד התערבה החברה במטרה לקיים ביקור של נשיא מדגסקר בישראל. על פי הפרסום, חברת NIP גלובל ביקשה לארגן לנשיא מדגסקר ביקור רשמי בישראל ובמסגרתו פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. במשרד החוץ סירבו בטענה שלוח הזמנים לא מתאים. בעקבות הדחייה, פנתה החברה ל־H3 גלובל. לאחר מכן נשלחה לנשיא מדגסקר הזמנה רשמית למפגש בחתימה ראש הממשלה והפגישה יצאה לפועל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x