שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדה של משרד הפנים המליצה: לא לאחד בין היישובים צור יצחק לכוכב יאיר-צור יגאל

הוועדה לא שללה חיבור בין היישובים בעתיד. המליצה כי המועצה האזורית דרום השרון תעביר ליישוב אלעד, שבקשיים כלכליים, הכנסה שנתית של 3 מיליון שקל

דותן לוי 10:1510.10.16

ועדת גבולות שמונתה על ידי משרד הפנים לפני כשנתיים על מנת לבחון איחוד בין המועצה המקומית כוכב יאיר־צור יגאל והיישוב צור יצחק, ששייך למועצה האזורית דרום השרון, המליצה להימנע מאיחוד כזה. בראש הוועדה עמד יוסי רענן, והיא בחנה מלבד אפשרות של איחוד בין שני הישובים הסמוכים, גם חלוקת הכנסות בין עיריית אלעד לבין המועצה האזורית דרום השרון והמועצה המקומית כוכב יאיר – צור יגאל.

 

בנוגע לאיחוד הישוב צור יצחק עם המועצה המקומית כוכב יאיר-צור יגאל, המליצה הוועדה שלא לאחד בין הישובים. צור יצחק הינו ישוב חדש אשר הוקם בשנת 2005 ומשתייך למועצה האזורית דרום השרון, הישוב מונה כ-1,300 משפחות (נכון לאפריל 2014) ועתיד להמשיך ולהתרחב. אחת הסיבות לבחינת איחוד של הישוב עם כוכב יאיר הסמוכה נבעו מכך שכיישוב עירוני בתוך מועצה אזורית גדולה שרובה כפרית, הוא זוכה לתקציבים נמוכים. צור יצחק מנוהל על ידי ועד שפועל בהתנדבות, ותושביו משלמים מסים גבוהים, אך אינם מקבלים תמורה הולמת לכך.

צור יצחק. משלמים מסים גבוהים ולא מקבלים תמורה הולמת צור יצחק. משלמים מסים גבוהים ולא מקבלים תמורה הולמת

 

הוועדה המליצה בהקשר זה שלא לאפשר איחוד בשלב זה. בהמלצה ציינו חברי הוועדה, כי הישוב צור יצחק טרם הגיע למיצוי יכולת הפיתוח שלו ולכן מוקדם מידי לבצע בו שינויים מוניציפאליים, אם כי לא שללו חיבור בין הישובים בעתיד ואף צינו כי מדובר בחלופה שיש לה היתכנות. לסיכום נכתב, כי חלופת האיחוד לא תפתור את סוגיית היעדר השטחים העסקיים של היישוב המאוחד וכי המצב הקיים הינו החלופה ה"פחות מזיקה" כפי שהגדירה זאת הוועדה.

 

כאמור, הסוגיה השנייה עסקה בחלוקת הכנסות עם הישוב אלעד. מדובר בישוב דתי חרדי אשר קצב הריבוי הטבעי בו עומד על 2.9% בשנה לעומת ממוצע מחוזי של 2.3% וכן הוא כולל מספר גבוה של תושבים (43 אלף) כאשר שטחו המוניציפלי של הישוב עומד על 2,500 דונם בלבד, זאת לעומת כ-30 אלף תושבים המתגוררים במועצה האזורית דרום השרון המשתרעת על פני שטח של 100 אלף דונם. באלעד השטח המניב ארנונה שאינה ממגורים עומד על 2% בלבד ולישוב לא נותר הרבה לאן להתפתח, כמו כן מצבו הכלכלי של הישוב אלעד דרש הליך של ארגון מחדש והוא טרם הגיע לאיזון תקציבי. ההערכות הן כי גם אם יגיע לאיזון כזה, הוא לא יישמר לאורך זמן.

 

לגבי אלעד, המליצה הועדה כי המועצה האזורית דרום השרון תעביר 50% מהכנסותיה ממחצבת חצב, חלוקת הכנסות אשר כבר סוכמה קודם למינוי הוועדה על ידי שתי הרשויות. בניגוד לסיכומים הקודמים, הוועדה המליצה להיטיב בהסכם זה עם הישוב אלעד ולא להתנות את העברת הכספים בירידה בהכנסות משכירות. הסכום השנתי שדרום השרון תעביר עומד על כ-3 מיליון שקל.

 

במועצת כוכב יאיר צור יגאל התנגדו נחרצות למהלך של איחוד ואף ניהלו מאבק ציבורי בנושא. לדברי ראש המועצה שימי אליאל "איחוד שכזה היה מביא לפגיעה חמורה באיכות חייהם של תושבי כוכב יאיר צור יגאל, פוגע באיתנות הכלכלית של המועצה וברמת השירות לתושב. משמעות החלטת ועדת הגבולות מבטיחה כי המועצה תשמור על צביונה הכפרי הייחודי, המבוסס על ערכי הקהילה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x