שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל הדסה נגד החש"כלית: "האגו שלך מעוור אותך"

פרופ' זאב רוטשטיין תוקף את החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו במכתב חריף במיוחד, וטוען כי היא מסכלת את הליך ההבראה של בית החולים. האוצר: המנכ"ל מסרב לשתף פעולה עם החשב מטעם המדינה

ספי קרופסקי 06:5111.09.16

עימות חריף ביותר פרץ בסוף השבוע בין מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין לבין החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי־בויאנג'ו, והגיע לכדי האשמות אישיות שלא נהוגות בדרגים הללו. במכתב ששיגר לחשכ"לית, שאליו כותבו גם שר הבריאות יעקב ליצמן ושר האוצר משה כחלון, יצא מנכ"ל הדסה במתקפה חריפה נגדה, וטען כי היא מנסה לסכל את הליך ההבראה של בית החולים, על מנת לפגוע בו אישית. במשרד האוצר אומרים כי "אגף החשב הכללי לא יירתע מהתקפותיו של רוטשטיין וימשיך לתמוך בבית החולים הדסה מתוך אחריות לבריאותם של המטופלים".

 

"תקצר היריעה מלתאר את הנזקים שאת והחשב המלווה גורמים להדסה ולציבור המשתמש בשירותי בית החולים", הטיח פרופ' רוטשטיין בחשבת ובחשב המלווה מטעמה רז זוטנג, שאותו הגדיר לאורך המכתב "זוטנג שלך". במכתב, ששיגר רוטשטיין בתגובה למכתב שהחשבת עצמה שלחה לחברי דירקטוריון הדסה, תהה "מה עוד יכולת לעשות כדי להזיק לבית החולים ולא עשית?" והאשים אותה בעיכוב כספים המגיעים לבית החולים באופן מכוון: "את בעצמך אחראית לכל הפגיעה הזאת בתזרים, מנסה ליצור את המשבר כמו פירומן שמצית את האש ורץ ראשון להזניק את מכבי האש!".

 

במכתבה לדירקטוריון טענה עבאדי־בויאנג'ו כי הנהלת הדסה מפרה "באופן גורף ויסודי את הסכם ההבראה" כשאינה מאפשרת לחשב המלווה לבצע את עבודתו, וכי בקשותיו של המנכ"ל לסיוע כספי "עומדות בסתירה להסכם ההבראה".

 

"תשלומים שערורייתיים"

 

"מפליא עד כמה חכמה ופיקחית את יכולה להיות מחד ואיך המגה־אגו שלך מסוגל להעביר אותך על דעתך מאידך", כותב פרופ' רוטשטיין. "פעילותך מאחורי הקלעים בנציבות שירות המדינה ואצל היועץ המשפטי לממשלה כבר פורסמה לכל, אבל אגו כמו שלך לא יודע לראות את היתרון הגדול שבמינוי שלי למוסד בעייתי ומורכב כל כך כמו הדסה. עד כדי כך מעוור אותך האגו שלך, שטחו עיניך לראות את המהפך העצום שחל בשמונת החודשים שבהם אני מכהן כמנכ"ל".

 

הדסה הדסה צילום: אוהד צויגנברג

 

בהמשך המכתב מאשים מנכ"ל הדסה את החשכ"לית בכך שאף שהיא יודעת שבית החולים נדרש למחוק גירעון תפעולי של 200 מיליון שקל לשנה, "כל מה שהובטח מצד המדינה להדסה מוּקש על ידייך בקפדנות. מרגע ששמעת שאני עומד להגיע להדסה, עיכבת 25 מיליון שקל שהיו צריכים לעבור בדצמבר 2015 במטרה להכין לי קרקע חרבה". לדבריו, עד היום עצורים תקציבי פיתוח של 150 מיליון שקל ומעוכבים תשלומים מובטחים בגין פרישת עובדים. עוד הוא מאשים כי תוכנית לצמצום כוח אדם נבלמה על ידי אנשי החשבת, אף על פי שבעבר אישר אותה החשב המלווה מטעמה, שבהמשך המכתב כותב פרופ' רוטשטיין כי החשבת אישרה לו "תשלומים שערורייתיים של 4.3 מיליון שקל לשנה".

 

סכסוך אישי ולא רק מקצועי

 

מדובר בפרק נוסף, אגרסיבי במיוחד, בסכסוך מלא דם רע בין פרופ' רוטשטיין לבין החשכ"לית והחשב המלווה מטעמה. החשבת טוענת שהנהלת הדסה אינה משתפת פעולה עם החשב המלווה ולא מקיימת את חלקה בהסכם ההבראה, ואילו הנהלת בית החולים טוענת מנגד כי החשב המלווה הוא שמפריע להליך ואין סיבה לעכב את הכספים. ואולם, ניכר כי הסכסוך כבר מזמן אינו רק מקצועי וענייני, אלא אישי.

 

מהאוצר נמסר בתגובה: "במשך שנים משתלח רוטשטיין בכל שומר סף שמעז לעמוד מולו, ובכלל זה אנשי משרד הבריאות, עובדי מבקר המדינה, נציבות שירות המדינה ועובדי אגף החשב הכללי. במקביל הוא מנהל מוסדות ציבוריים במחשכים וממשיך קו פעולה שאפיין אותו בתפקידו הקודם. כולנו זוכרים את הניתוחים הפרטיים שבוצעו ללא היתר, את הקמת מנחת המסוקים ששימש גם לחניית מקורבים בהיותו מנכ"ל שיבא ואת הכניסה הבלתי מורשית לקרקעות של אחרים מהעת האחרונה. מאז כניסתו לתפקיד המנכ"ל הוא מסרב לשתף פעולה עם החשב המלווה, שעובד מכוח הסכם ההבראה במטרה להציג תמונת מצב אמיתית על הנעשה בבית החולים ולאפשר את התמיכה התקציבית בו. אגף החשב הכללי ימשיך לפעול להגברת השקיפות, הבקרה והמינהל התקין במגזר הציבורי, גם אם רוטשטיין ימשיך להשתלח ולנסות לעקוף את החוק".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x