$
בארץ

אסון הקריסה בתל אביב: אותר הרוג שלישי, מחפשים ארבעה נעדרים

הלילה אותרה גופה נוספת באתר קריסת החניון ברמת החייל בתל אביב. נמשכים החיפושים אחר ארבעה נעדרים. "עובדים עם מספריים, פטיש ודליים, לא נצא עד שנמצא את כולם", אמרו בפיקוד העורף. אחד ההרוגים - אזרח זר

ynet 08:1506.09.16

הלילה (יום ג') אותרה גופה נוספת מתחת להריסות החניון ברמת החייל בתל אביב - ובכך עלה מניין ההרוגים לשלושה. נמשכים חיפושים קדחתניים אחר ארבעה נעדרים נוספים ומאות אנשי פיקוד העורף ממשיכים במאמץ לאתרם. באסון נפצעו 23 איש, ורובם שוחררו בינתיים מבתי החולים.

 

הלילה פעלו בשטח כ-400 אנשי פיקוד העורף ומספר דומה פועלים גם הבוקר. בפיקוד העורף אמרו כי הגופה שאותרה בלילה תחולץ בשעות הקרובות. "אנחנו בתוך יממת הזהב, יש לנו עוד 14-12 שעות ולכן אנחנו משקיעים את רוב המאמצים", אמר אמש בעומק החניון שקרס סא"ל יאיר פינטו, מג"ד גדוד "רם" של פיקוד העורף.

 

הכוחות פעלו בחשיכה, בעזרת זרקורים, גנרטורים ואתים, במטרה לאתר את הנעדרים מהאסון. ארבע שעות אחרי ההתמוטטות שוחחו המחלצים עם שניים מהלכודים בסלולר ושמעו צעקות, אבל לאחר מכן הקשר עמם אבד. כעת - יותר מחצי יממה לאחר האסון - יש חשש לחייהם, כמו גם לחייהם של הנעדרים הנוספים שעדיין לא התקבל מהם אות חיים.

המחלצים באתר המחלצים באתר צילום: דובר צה"ל

 

סא"ל יונתן רז מפיקוד העורף סיפר על העבודה: "אנחנו עובדים עם מספריים ואמצעים עדינים כמו פטיש ודליים. זו עבודה של הפרדת חול ואבנים, עבודה עדינה ואיטית מאוד". על השיחה עם הלכוד אמר: "הייתה שיחה, אבל היא הופסקה ואותו דבר טלפונים. אנחנו לא יודעים מה רמת הסוללה שהייתה לו". במהלך הניסיונות לאתר לכודים, צעקו המחלצים בעת הדממת האתר: "יש שם מישהו?"

 

"אנחנו עדיין מנסים למצוא אנשים חיים מבין ההריסות. מבחינתנו יש תמיד סיכוי, עברו 10 שעות ויש עדיין סיכוי טוב להוציא אנשים חיים מבעד להריסות", אמר אמש סא"ל פינטו, בעת שירד עם כתב ynet לעומק החניון בבנייה, שארבע קומותיו התמוטטו, ככל הנראה בעת שרכב כבד נסע בקומה העליונה.

קריסת המבנה ברחוב הברזל, אתמול קריסת המבנה ברחוב הברזל, אתמול

 

לדברי המג"ד פינטו, "אנחנו לא נרד מהאתר עד שנמצא פה את כל האנשים, אנחנו מקווים שיהיו בחיים. האתר הזה הוא באמת מורכב, אפשר לראות פה שהייתה קריסה של ארבע קומות, גם יש הרס רב. אלה שחולצו היו בקומות העליונות ויחסית קל להוציא אותם, העיסוק המרכזי כרגע בעיקר זה הקומה התחתונה, שבה יש כמה לכודים ואנחנו מנסים להגיע אליה".

פעולות החילוץ פעולות החילוץ צילום: דובר צה"ל

 

הוא סיפר על הקשר שנוצר עם שניים מהלכודים, שעדיין לא חולצו: "יצרנו קשר, בחור אמר לנו שהוא נמצא שם. אנחנו יודעים פחות או יותר באיזה אזור הוא נמצא ואנחנו עובדים בכל המרץ כדי להוציא אותם בחיים". בלילה שלפני כן הגדוד שלו עוד ביצע מעצרים ביהודה ושומרון, ומהבוקר הוא פועל בזירה ברמת החייל: "משימה זו משימה, הלוחמים עושים בדרך את הסוויץ'. יש להם ברק בעיניים, הם לא יירדו מפה. באנו לפה כדי להציל חיים".

 

מפקד פיקוד העורף, אלוף יואל סטריק, אמר כי "מיטב אנשי החילוץ והניסיון שלנו - מושקעים כאן. לא נחדל ממשימתנו זאת ככל שיידרש". מפקד יחידת החילוץ הארצית, אלוף-משנה (מיל') דודי מזרחי, הוסיף: "נפעל עד להוצאת אחרון הלכודים מבין ההריסות".

 

המחלצים בזירת קריסת החניון המחלצים בזירת קריסת החניון צילום: מוטי קמחי

 

לזירת האסון הגיע אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביטל בעקבות זאת את הגעתו למשחק הכדורגל בין נבחרת ישראל לאיטליה. לפני צאתו לביקור מדיני בן יממה בהולנד, אמר נתניהו ברמת החייל: "הפעילות כאן היא ברמה הגבוהה ביותר שיש, היעד כרגע הוא קודם כל הצלת חיי אדם. אני חושב שאנחנו גם מפיקים כאן הרבה לקחים, חלקם כבר הופקו ומיושמים בצורה מרשימה. אנחנו לא חוסכים שום מאמץ להוציא את האנשים. אנחנו יודעים איפה הם, אני מקווה ומתפלל שנגיע אליהם בזמן".

 

מוקדם יותר הגיע לזירה כדי לפקח על פעולות פיקוד העורף מי שהיה בעברו מפקד פיקוד העורף וכיום מכהן כסגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן. הוא דיבר עם הכוחות ועודד אותם להמשיך בפעילות מצילת החיים שלהם. לצד חמ"ל פיקוד העורף, פועלים בזירה החמ"לים של מד"א והמשטרה.

 

בסך הכול, כ-500 קצינים וחיילים מחטיבת החילוץ וההדרכה, מיחידת החילוץ הארצית וצוות מיחידת "עוקץ" בשיתוף עם גורמי ההצלה האזרחיים פועלים בזירה. הכוחות איתרו וחילצו חמישה לכודים מתוך ההריסות, אך חמישה אחרים עדיין נעדרים כאמור. בנוסף, מתחילת פעולות החילוץ פעלו במקום כ-160 לוחמי אש וקצינים, וכן כוחות מד"א שפינו יותר מ-20 פצועים לבתי החולים איכילוב, וולפסון, תל השומר ובילינסון.

 

כתבו: יואב זיתון, איתי בלומנטל, רותם אליזרע, איתמר אייכנר ושחר חי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x