שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כץ: "ביצוע העבודות ברכבת בסופ"ש היה נדרש והכרחי"

שר התחבורה התייחס לעבודות בנתיבי איילון, שגרמו לחסימת הכביש במהלך סוף השבוע, וגם לעימות עם הסיעות החרדיות

ליאור גוטמן 20:0727.08.16

"אני מצטער על הטורח שנגרם לציבור הנהגים, אבל עשינו את המקסימום כדי לצמצם את הפגיעה. ביצוע העבודות בסוף השבוע היה נדרש והכרחי בהתאם לכל השיקולים המקצועיים ובהתאם לחוות דעת חד משמעית של משטרת ישראל שקבעה שביצוע העבודות ביום חול יביא לסיכון חיי אדם ולנזק כבד, ואני שמח שהעבודות שבוצעו בסוף השבוע הסתיימו בשלום מבלי לסכן את הציבור ומבלי לגרום לכאוס תחבורתי במטרופולין הגדול בישראל",כך סיכם היום (שבת) שר התחבורה ישראל כץ את הפיאסקו הקואליציוני שאפף את עבודות רכבת ישראל במרכז תל אביב במהלך והעימות עם הסיעות החרדיות בעניין. הדברים נאמרו בביקור שקיימו במקום במוצ"ש כץ ומנכ"ל הרכבת בעז צפריר.

 

 

 

כץ הוסיף שהוא פעל בהתאם לחוק והסטטוס קוו הנהוג בישראל. לדבריו, "לא הסכמתי להורות על ביטול העבודות, שאושרו על ידי הגורמים המוסמכים, למרות כל הלחצים הכבדים שהופעלו מכיוונים שונים. אני אדם מסורתי ובהחלט תומך בשמירת ציביונה היהודי-דמוקרטי של מדינת ישראל ובקיום הסטטוס קוו, ומקפיד על כך בכל התחומים הנתונים לאחריותי, אבל זה מחייב את כל הצדדים להתפשר ולנהוג בהתאם לחוק כדי לאפשר חיים משותפים. אני מצטער על עמדת ראשי המפלגות החרדיות, אני אוהב ומכבד אותם ואת הציבור ששלח אותם אבל לא היה מקום לדחות את העבודות לאמצע השבוע. אני שמח שבסופו של דבר גם הם השתכנעו והבינו שאין מנוס ותמכו בקיום העבודות".

 

 

שר הפנים אריה דרעי שר הפנים אריה דרעי צילום: אלכס קולומויסקי

 

החרדים תפסו טרמפ על הרכבת

רכבת ישראל דיווחה שסיימה את השלב הראשון בבניית טרמינל נוסעים חדש במחלף "השלום" שבנתיבי איילון. העבודות שם כללו בין השאר הצבת שני מבני ענק בגובה של כ-6.4 מטרים, באורך של כ־60 מטרים ובמשקל כולל של 560 טון, שישמשו בעתיד כבסיס לרצפת אולם הטרמינל הדרומי.

 

העבודות שם תוכננו זה מכבר ודווחו לציבור, אולם מי שהתעורר בדרישה להפסיקן היו הסיעות החרדיות. אלו פנו במהלך ימי חמישי ושישי לכץ ולראש הממשלה בנימין נתניהו כדי שימנעו את העבודות בשל פגיעה בקדושת שבת.

 

ברקע הדברים ניתן לציין את הדרישה של המפלגות החרדיות לקבל את השליטה על נושאים הקשורים לשבת בחזרה. בעבר ההחלטה אלו עסקים ייפתחו בשבת היתה נתונה בידי שר הפנים. השר לשעבר סילבן שלום סירב לדון בנשוא בטענה של ניגוד עניינים ולכן הטיפול עבר לוועדת מנכ"לי משרדי הממשלה (הכלכלה, הפנים, המשפטים, הדתות ומשרד ראש הממשלה) שגיבשה המלצות שונות שטרם אושרו. החרדים חוששים שחלק מההמלצות ישנו את הסטטוס קוו כיוון שהן כוללות פתיחה של כ־160 עסקים בשבת, רק בתל אביב, כמו גם חנויות נוחות ומתחמים שונים. רק בשבוע שעבר התכנסו הסיעות החרדיות וביקשו לקבל חזרה את הנושא לתוך משרד הפנים שבראשו עומד יו"ר ש"ס, אריה דרעי, והנה נפלו לידיהן עבודות הרכבת בשבת כפרי בשל - להוציא מהמגירה את התירוץ על פגיעה בקואליציה.

 

כדי להתחמק מעימות עם החרדים נתניהו נשען בסופו של יום על חוות דעת של היועמ"ש של המשטרה. זו נמסרה בחמישי וקבעה שעבודה באמצע השבוע "תגרום לפקקי תנועה ולחסימות בכל גוש דן. לכך יש להוסיף שכוחות ההצלה ־ כיבוי אש ומגן דוד אדום ־ לא יוכלו לנוע באזור דבר המהווה סכנת חיים ממשית לכלל האזרחים". לפיכך, המשטרה מבקשת להשאיר את ביצוע העבודות במועדן - "מועד זה נבחר בקפידה על מנת למנוע סיכון חיי אדם", אומרים שם, ומזכירים שבסופ"ש התנועה דלילה יחסית.

 

 

 

השורה התחתונה היא שהעבודות ברכבת בתל אביב התייקמו כסדרן ואילו אחרות שלא היו נחוצות (עתלית ובית יהושוע) בוטלו. עוד החליט נתניהו להקים ועדת שרים שנייה לבחינת עבודות תשתית בסופי שבוע, אולם לכולם ברור שהקרב על השבת רק יצא לדרכו

בטל שלח
    לכל התגובות
    x