$
בארץ

50 מיליון שקל נוספים יועברו לחרדים במסגרת ההסכמים הקואליציוניים

במסגרת ההסכמים עם יהדות התורה, הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון העברה של כספים למוסדות החינוך העצמאי ולתגבור לימודי יהדות

רוני זינגר 22:4214.07.16

הממשלה ממשיכה ביישום ההסכמים הקואליציוניים עם יהדות התורה וצפויה לאשר ביום ראשון הקרוב העברה של 50 מיליון שקל נוספים עבור שני סעיפים בהסכמים הקואלציוניים שחתם הליכוד מול יהדות התורה, עם הקמת הממשלה.

 

מוסדות החינוך העצמאי של החרדים יזכו בהגדלה משמעותית של תקציב, מ-63 מיליון שקל ל-80 מיליון שקל, וכן תינתן תוספת של 33 מיליון שקל עבור שנת התקציב הנוכחית לתגבור לימודי יהדות ושר החינוך נפתלי בנט יונחה לתקצב מעתה והלאה את תגבור לימודי היהדות כפי שהיה עד 2012. בכך למעשה משלימים החרדים את תיקון "גזרות לפיד" ששינה באותה השנה את תקצוב לימודי היהדות במוסדות החרדיים.

 

עד כניסתו של לפיד למשרד האוצר, תוקצבו כלל המוסדות החרדיים אותו הדבר, אך מוסדות חינוך שכללו יותר לימודי יהדות בתוכניתם - "שעות לימוד, ספרי תורה ויהדות ואירועים בנושא", כפי שנכתב בהצעת המחליטים שתעלה לממשלה - קיבלו נתח תקציבי גדול יותר. לפיד עצר את העברת התקציבים האמורה והפנה את התקציבים למוסדות החינוך הממלכתי.

יעקב ליצמן יעקב ליצמן צילום: עומר מסינגר

 

עם כינון הממשלה וגם בחודשים שבאו לאחר מכן, התבטא יו"ר ועדת הכספים משה גפני ואמר לא פעם כי ידרוש את מימוש ההסכמים הקואליציוניים בעניין זה, וחזר ואמר כי לא יוותר על השבת מבחני התקצוב כפי שהיו לפני תקופת לפיד. כעת, כאמור, תחזור חלוקת התקציב לכלל המוסדות, גם אלו החרדיים ונתח גדול יותר יקבלו אלו שיכללו יותר לימודי יהדות.

 

מה נשאר מעידן יאיר לפיד?

 

בנוסף כוללת הצעת המחליטים את ביטול החלטתו של לפיד מתקופתו כשר האוצר, ולפיה מוסדות תורניים זכו לתמיכה תקציבית בעבור אברכים שהגיעו ללמוד בהם מחו"ל, רק אם כללו לימודים של מורשת ישראל. כעת העניין יבוטל ולא יהיה עוד חובה ללמד את הנושא. כאמור בעבור זה יועברו 33 מיליון שקל לשנה זו. לצד זאת, יוגדל תקציב מוסדות החינוך העצמאי של החרדים (המוכר שאינו רשמי) ב-17 מיליון שקל, כאמור מ-63 מיליון ל-80 מיליון שקל השנה.

 

לפני כשלושה שבועות אישרה הממשלה 155 מיליון שקל לתקציב הישיבות, וגם בכך חזר תקציב הישיבות לתקופה שלפני לפיד ועומד כיום על שיא של כל הזמנים: 1.119 מיליארד שקל בשנה עבור המוסדות התורניים. לצד זאת אישרה הממשלה לאחרונה גם תוספת של 80 מיליון שקל עבור אבטחת הכנסה לאברכים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x