$
בארץ

בנק ישראל: הבנקים מבינים כי הסיכון מאשראי לדיור מתעצם

לפי פרוטוקול דיוני הריבית, חברי הוועדה המוניטארית צופים צינון בביקוש למשכנתאות, והדבר קשור בין היתר להעלאת הריבית עליהן

מיקי פלד 16:0411.07.16
חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, בראשות הנגידה קרנית פלוג, צופים צינון בביקוש למשכנתאות - כך עולה מפרוטוקול דיוני הריבית לחודש יולי שפורסם היום (ב'). בין היתר נכתב כי "הריבית על המשכנתאות עלתה בשנה האחרונה ובמקביל חלה התמתנות מסוימת בהיקף המשכנתאות בחודשים האחרונים - שני דברים אלו יתרמו לצינון מסוים בביקושים".

 

 

 

לדברי חברי הוועדה, "התפתחויות אלו נובעות מהפנמה של המערכת הבנקאית כי הסיכון הנובע מהאשראי לדיור מתעצם, הפנמה שבאה בין השאר כתוצאה מהאפקט המצטבר של הפעולות הרגולטוריות בהן נקט הפיקוח על הבנקים בשנים האחרונות".

 

 

נדין בודו טרכטנברג. הפתיעה נדין בודו טרכטנברג. הפתיעה צילום: עדי כהן צדק

 

כמו כן, חברי הוועדה ציינו לגבי שוק הדיור את רמת הפעילות הגבוהה בו, המתבטאת במספר גבוה של עסקאות, היקף מכירות של דירות חדשות, מלאי דירות חדשות והיתרי בנייה. הם ציינו כי היקף התחלות הבנייה השנתי נותר גבוה, כ-47 אלף, אך הוסיפו שמסתמנת ירידה במספרן, וכן בגמר הבנייה.

 

 

 

המשנה לנגידה, נדין בודו טרכטנברג, אמרה בחודש שעבר כי עלות דירה חדשה עלתה ב-229 אלף שקל בשנה שעברה, בין השאר בשל העלייה בריבית המשכנתא. לדוגמה, ריבית ממוצעת במגזר השקל הלא צמוד ל-20 שנה עומדת על 4.11% כיום לעומת 3.2% בשנה שעברה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x