$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ממחר: רופאים עלולים להישאר ללא ביטוח רשלנות רפואית

שינוי שנקבע בחוק ההסדרים וייכנס מחר לתוקף קובע שמבוטחי הקופות יבחרו מנתח רק מתוך רשימת הרופאים שבהסדר עם הקופה שלהם. ארגון רופאי המדינה כתב אתמול לרופאים שהשינוי עלול למנוע מהם כיסוי ביטוחי עבור ניתוחים פרטיים

רחלי בינדמן 06:4930.06.16

החל ב־1 ביולי רופאים רבים עלולים לאבד את הביטוח לרשלנות רפואית בעת שיבצעו ניתוחים בקליניקה פרטית למטופלים שיהיו זכאים למימון הניתוח דרך ביטוחי השב"ן (ביטוח משלים).

 

 

 

שינוי שנקבע בחוק ההסדרים ייכנס לתוקף, לפיו מבוטחי קופות החולים לא יוכלו לבחור עוד להיות מנותחים על ידי רופא שלא נכלל ברשימת ההסדר של הקופה שלהם, לממן את הניתוח ולקבל עליו החזר מהקופה. כיום, קופת החולים שאצלה עובד הרופא או ארגון רופאי המדינה (אר"מ) כיסו את הביטוח לרשלנות רפואית ואת הניתוח, שכן במסגרת הפוליסה הרופא זכאי לכיסוי גם בפרקטיקה פרטית. אך כעת, יוכלו המבוטחים לבחור רק מנתחים שנמצאים בהסדר של הקופה, שתשלם עבור הניתוח.

 

ממחר, הניתוח לא יחשב כפרקטיקה פרטית, שכן הרופא יהפוך לרופא הסדר, והקופה תממן את הניתוח. רופא שינתח בבאופן פרטי ויקבל תשלום מקופ"ח אחרת במסגרת הסדר המבוטח, יצטרך לרכוש כיסוי נפרד, כי שלא מדובר בפרקטיקה פרטית.

 

במכתב שהגיע לידי "כלכליסט" ששלח אר"מ, המתנגד לשינוי בחוק, לרופאים בארגון, נרמז כי הפוליסה של רופאי הארגון לא תכסה את עבודתם במסגרת ההסדר של קופות חולים.

מנכ"ל שירותי בריאות כללית אלי דפס מנכ"ל שירותי בריאות כללית אלי דפס צילום: עמית שעל

 

החשש שעולה הוא שהמנתחים לא ירצו לרכוש את הביטוח וינתחו באופן פרטי בלעדיו, מה שיחשוף אותם לתביעות ויותיר את המבוטחים ללא כתובת לתביעה. במכתב ששלחה אתמול מכבי למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב נכתב שהיא תספק ביטוח לרופאיה הנמצאים בהסדר בקופות חולים אחרות ושרופאים שאינם שלה יהיו מחויבים לרכוש ביטוח. עוד הם טוענים שכללית ואר"מ לא מאפשרים לרופאיהם לקבל אישור ביטוח ממכבי, לכן היא תכלול רק את רופאי ההסדר שלה. לפי הערכות, הסיבה שקופות החולים ואר"מ עשויים לסרב לדאוג לכיסוי לרופאים שלהם במסגרת ניתוחי השב"ן של הקופות היא משום שהדבר יקטין את היקף תביעות הביטוח ועלויות הביטוח ירדו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x