$
בארץ

עוד הישג לחרדים: 100 מיליון שקל בשנה ישוחררו להבטחת הכנסה לאברכים

לאחר שבשבוע שעבר אישרה הממשלה 155 מיליון שקל לישיבות, הממשלה מקדמת את החוק לפיו כל אברך יקבל 1,040 שקל בחודש אם יעמוד בקריטריונים; כדי לעמוד בעיקרון השיוויוניות כ-5,000 סטודנטים חילוניים שיעמדו בקריטריונים שונים יזכו לסיוע דומה

רוני זינגר 21:1323.06.16

הממשלה מקדמת את חוק הבטחת ההכנסה לאברכים שיעמוד על 100 מיליון שקל. מדובר בשלב נוסף של מימוש הסכם קואלציוני בין יהדות התורה לממשלה. בשבוע שעבר אישרה הממשלה 155 מיליון שקל לתקציב הישיבות. "שחרור" ההסכמים שהיו תקועים במשך חודשים נעוץ לא מעט בפתרון משבר מתמשך שהיה בין יו"ר ועדת הכספים משה גפני לשר האוצר משה כחלון והפקידות המקצועית של משרד האוצר. גם המשבר שהיה סביב תשלום הבטחת ההכנסה עם שר החינוך נפתלי בנט, שמשרדו הוא שמשלם את התקציב, נפתר.

 

במשך שנים שילמה המדינה הבטחת הכנסה לאברכים, כלומר תלמידי ישיבות בעלי משפחה, אך הדבר נעשה מכוח המחלטת ממשלה. ב-2010 בג״צ קיבל את עתירת התאחדות הסטודנטים ופסל את מתן התקציבים הלא שיוויוני ומינואר 2015 האברכים לא זוכים עוד להבטחת הכנסה.

 

עם כינון הממשלה הנוכחית דרשו המפלגות החרדיות לעגן בחקיקה את החזרת הבטחת ההכנסה לאברכים. מזה כשנה שהממשלה לא קיימה את שהתחייבה, וח"כ גפני החל לקדם הצעת חוק פרטית בנושא, אך עצר את קידומה בהמתנה לחקיקה הממשלתית. הערב הופץ תזכיר החוק בעניין, שצפוי לעלות לוועדת שרים לחקיקה באמצע יולי ואחר כך להגיע לאישור הכנסת. מדובר למעשה על מתן של עד 1,040 שקל לכל אברך שאין ברשותו דירה, שאשתו לא מרוויחה יותר מ-1,200 שקל ושיש לו שלושה ילדים. הקצבאות אמורות למממן מדי שנה כ-10,000 משפחות חרדיות. במקביל ובכדי לשוות להצעת החוק שיוויוניות, יזכו לתמיכה דומה כ- 4,000-5,000 סטודנטים חילוניים שיצטרכו לעמוד בקריטריונים שונים שיקבעו שמצבם הסוציו-אקונומי מתאים לקבלת הסיוע.

 

 

אברכים בישיבה בבני ברק. כ-10,000 משפחות חרדיות יוכלו להנות מההטבה אברכים בישיבה בבני ברק. כ-10,000 משפחות חרדיות יוכלו להנות מההטבה צילום: שאול גולן

 

בנובמבר האחרון אישרה הממשלה את ההחלטה לקידום הצעת החוק. ל"כלכליסט" נודע אז כי שר הבריאות יעקב ליצמן הצליח להכניס ברגע האחרון הקלה בקריטריונים ולפיהם במקום 45 שעות לימוד שבועיות יספיקו רק 40 בשביל לזכות במענק החודשי. עוד נודע כי בשבועות האחרונים התקיימו בנושא דיונים בין חברי הכנסת לאנשי אגף התקציבים באוצר שם התעקשו שהכסף יחולק רק בתמורה לעידוד יציאת חרדים לשוק העבודה ואולם חברי הכנסת החרדים התעקשו לקיים את ההסכם הקואליציוני במלואו שאינו מתנה את קבלת הסיוע בעידו יציאה לעבודה. על פי החלטת הממשלה המקורית יוקצו לתכנית הסיוע הכוללת - זו של האברכים וזו של הסטודנטים 160 מיליון שקל. כעת כאמור הופץ תזכיר החוק המתייחס לתקצוב האברכים.

 

בכך למעשה משלימות המפלגות החרדיות את החזרתם של אותם תקציבים שנלקחו מהם בשנים האחרונות, בין אם בגלל החלטות בג"צ ובין אם בשל החלטות שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. תקצוב הישיבות כפי שאישרה הממשלה בשבוע שעבר הוא הגבוה ביותר אי פעם ויעמוד על 1.1 מיליארד שקל וכאמור גם תקצוב האברכים צפוי לחזור כעת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x