$
משפט

חקירת עדי צים: "יש ראיות שידע לכאורה כי מקור ההמחאות שנפרטו - בעבירה"

כך לפי גורם המקורב לחקירת איש העסקים שנעצר במסגרת פרשת הונאת המס והלבנת ההון הגדולה; לפי גורם אחר, בוצעו האזנות סתר למעורבים בפרשה

תומר גנון וזוהר שחר לוי 18:5421.06.16

המשטרה ביצעה בחודשים האחרונים האזנות סתר לטלפונים של חלק מהמעורבים בפרשת הונאת המס והביטוח הלאומי, שבמסגרתה נעצר ונחקר אתמול (ב') בעל השליטה בחברת האשראי החוץ בנקאי אס.אר אקורד, עדי צים, בחשד לביצוע עבירות מרמה, מס והלבנת הון. כך אמר ל"כלכליסט" גורם המקורב לחקירה.

 

 

 

לטענת גורם נוסף המקורב לחקירה, "הראיות שנאספו מעידות שצים ידע לכאורה" שמקור ההמחאות שנפרטו באס.אר אקורדהוא בעבירות מרמה שביצעו המעורבים - מנהלים ועובדים בחברות כוח אדם קטנות כגון מוקד אריק, יהלום, בטר קלין, א.מ לימה ול.ש. המודעות למקור הכספים "השחורים", כך הגורם, מעלה חשד שצים ביצע באמצעות אס.אר אקורד עבירות של הלבנת הון. כלומר שצים "כיבס" עבורם את הכספים כאשר הסכים שההמחאות שקיבלו במרמה מהרשויות יומרו למזומן.

 

 

עדי צים עדי צים צילום: תומי הרפז, גוגל מפות

 

עם פתיחת החקירה אתמול בבוקר, נערכו חיפושים בבתיהם של 19 חשודים ובמשרדיהם, וכן במשרדי אס.אר אקורד ברמלה. החוקרים החרימו מסמכים, חומרי מחשב וכן כלי רכב של החשודים ובהם הב.מ.וו של צים. במהלך שעות הערב הובאו החשודים להארכת מעצר.

 

שופט בית משפט השלום בראשל"צ, רפי ארניה, כתב בהחלטתו אתמול להורות על המשך מעצרו של צים עד יום ראשון הבא כי "החשדות הן שהחברות של החשוד (צים, ת.ג וז.ש.ל) שימשו מצע לביצוע עבירות על ידי צדדים שלישיים, כאשר החשוד ידע והיה מודע לכך. מהחומר שבפני עולה כי יש בסיס לחשדות נגד החשוד. אין מדובר בהפרחה סתם לחלל האוויר. מהחומר עולה לכאורה כי קיימת מעורבת של החשוד ועומקה והיקפה צריכים להתברר".

 

"עניין מורכב"

 

"מדובר בעניין מורכב", אמרה עו"ד פנינת ינאי, המייצגת את צים, לשופט ארניה טרם החלטתו להאריך את המעצר,"עומדים פה כמה אינטרסים. החלטת המעצר היא חשובה. צים שיתף פעולה, ונתן לחפש ולקחת מה שמבקשים. מדובר באדם שהוא בעלים של חברה בורסאית שמגלגלת 4 מיליארד שקל בשנה. יש משקיעים רבים. בעולם בו אנו חיים להחלטה על מעצר יש השפעת רוחב על החברה. זה אדם שמחזיק לצידו משרד עורכי דין. כשהוא מכר את העסק הקודם שלו (רשת המרכולים כמעט חינם, ת.ג וז.ש.ל) הוא בא ונתן המחאה לרשות המסים. אם היו האזנות סתר בתיק הן יוכיחו שמדובר באדם ישר. איזה אינטרס יש לו לסכן חברה ציבורית ו-1,500 לקוחות בשביל עבריין?".

 

 

מה דעתך על מניית אס אר אקורד:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

שאר החשודים שמעצרם הוארך אתמול לפרק זמן של 6-4 ימים, הם עובדים ומנהלים בחברות כח האדם שהוציאו לכאורה את הכספים במרמה מהמדינה, וכן בעלים של חברת ניכיון צ'קים נוספת שדרכה הולבנו לכאורה כספי ההונאה. שיטות המרמה להוצאת כספים מקופת המדינה, כך טוענים במשטרה וברשות המסים, היו מגוונות. בין היתר ניפוח עסקאות והפקה וקיזוז של חשבוניות פיקטיביות מול רשות המסים, וכן באמצעות מצגי שווא שגרמו להוצאות קצבאות מביטוח לאומי עבור עובדים שקיבלו במקביל שכר. על פי החשד עומד היקף העבירה המוערך על למעלה מ-200 מיליון שקל. כאמור, כספי המרמה הולבנו, כך נטען, על ידי צים באמצעות אס.אר אקורד.

 

לחשודים בפרשה מיוחס חשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע, עבירות על חוק איסור הלבנת הון, עבירות על חוק המע"מ ועבירות על פקודת מס הכנסה, ועבירות של זכויות עובדים.

 

היום דיווחה אס.אר לבורסה כי הרשויות הקפיאו את הפעילות בחלק מחשבונות הבנק שלה, בעקבות החקירה שמתנהלת נגד בעל השליטה. החברה הוסיפה כי עובד נוסף שאינו נושא משרה בחברה נעצר במסגרת החקירה. אחרי שצנחה אתמול בלמעלה מ-40%, המניה עלתה היום ב-% 7.9.

 

 

 

"נכון למועד הדיווח", כתבה החברה למשקיעים, "ישנן מספר מגבלות על פעילות החברה בחלק מחשבונות הבנק של החברה. יו"ר הדירקטוריון, יאיר פודים, ומנכ"ל החברה, יהודה ניר, פועלים כדי להחזיר את הפעילות בכלל חשבונות החברה להמשך פעילותה העסקית של החברה".

 

מחברת אס.אר אקורד נמסר בתגובה לדברים כי "מאחר שהפרשה נחקרת בידי המשטרה, לא נוכל בשלב זה להתייחס למידע כזה או אחר. דירקטוריון החברה יתכנס בשעה הקרובה לדון בעניין וימסור את החלטותיו. יודגש כי חברת אס.אר אקורד הינה חברה ציבורית מוערכת וידועה בשוק ההון המתנהלת בשקיפות מלאה במצופה וכנדרש מחברה ציבורית מפוקחת. בהמשך לכך, אנו סמוכים ובטוחים שאין לעדי צים כל נגיעה לחשדות המיוחסים לחברת כוח האדם וכי התמונה בעניין תתבהר בהקדם".

 

עו"ד ינאי המייצגת את צים מסרה בתגובה כי "שרבוב שמו והצגתו כחלק מהקשורים בפרשה נובעת אך ורק בשל היותו דמות מוכרת בתחום שוק ההון והעולם הכלכלי, והיא פסולה ונפסדת. צים היה ספק של שירותי מטבע לאדם אשר מסתבר היום לפי החשדות כי התנהל בצורה בלתי כשרה. הוא  בטוח כי פרטי החקירה יתבררו במהרה, ואז יובהר כי אין לו לא היה כל כל קשר לחברות המעורבות בפרשה. עדי צים משתף פעולה עם גורמי החקירה והוא מוכן לסייע ככל שיידרש".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x