$
בארץ

היועמ"ש: ראש הממשלה לא יוכל לעסוק בעניינים הנוגעים לשאול אלוביץ'

על פי חוות דעת שהעביר היום היועץ המשפטי לממשלה נתניהו - המשמש גם כשר התקשורת - יהיה מנוע מטיפול בעניינים הנוגעים לבעל השליטה בקבוצת החברות הכוללת את בזק, yes, בזק בינלאומי, חלל תקשורת ויורוקום, וזאת בשל קשרי החברות בין השניים

משה גורלי, אלירן מלכי ורוני זינגר 10:4215.06.16

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע שעל ראש הממשלה בנימין נתניהו להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות שבשליטת שאול אלוביץ' וזאת על מנת למנוע טענות לניגוד עניינים ומחמת הנראות הציבורית. אלוביץ' הוא בעל השליטה בקבוצת חברות הכוללת בין היתר את חברות התקשורת בזק, yes, פלאפון, בזק בינלאומי וחלל תקשורת וחברת ציוד התקשורת יורוקום ("קבוצת בזק").

 

בין נתניהו ואלוביץ' שוררים יחסי חברות שמתבטאים במפגשים משותפים, משפחתיים לעתים, מדי מספר חודשים.

 

היועץ קיבל את טענת נתניהו שאלוביץ' לא תרם לו כספים, אך הטיל שתי הגבלות על נתניהו: 1. "כשר התקשורת, עליך להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות מקבוצת בזק ובעניינים המשפיעים עליהן באופן מהותי. 2. כשר התקשורת, עליך להימנע מלטפל בתחומים שבהם בזק מהווה מונופול, או בתחומים שבהם היא עומדת בתחרות בלעדית (או כמעט בלעדית) עם חברה אחרת מקבוצת HOT ויש להעביר את הסמכויות בעניין זה לשר אחר".

 

המשמעות של החלטת היועץ המשפטי לממשלה היא שנתניהו לא יוכל למלא את תפקידו בתחומי הסלולר, הטלוויזיה, תשתיות התקשורת ומיזם הסיבים - כלומר כמעט בכל החומים בהם עוסק שר התקשורת.

 

נתניהו פנה כבר לפני כשבועיים לשר התיירות יריב לוין וביקש ממנו ליטול ממנו את הטיפול בנושא בזק בשל קשריו עם אלוביץ׳. ואולם השר לוין השיב אז בשלילה. בקשתו הראשונה של נתניהו מלוין נעשתה עוד בטרם פירסם היועץ המשפטי לממשלה את החלטתו בעניין איסור העיסוק של נתניהו בנושא. לא ברור מה ידע נתניהו באותה העת ומדוע מיהר להציע את העברת הסמכויות בנושא ללוין ואולם כאמור רק היום התפרסמה החלטת היועמ״ש בעניין נתניהו כשר התקשורת ואלוביץ׳.

 

נכון לעכשיו טרם נעשתה פניה מלשכת נתניהו אל לוין בנושא ולא הוצע לו שוב לקבל עליו את העיסוק בנושא בזק, אך פניה כזו לא תפתיע איש. עדיין לא ידוע האם לוין ייעתר הפעם לבקשה.

 
החלטת היועץ המשפטי עשויה לעכב היא דו"ח פילבר (הוועדה להסדרת הרגולציה בשידורים) שאמור לצאת שבוע הבא ופרק ממנו עוסק בחיוב הפקות מקור לחברת הלוויין yes שנמצאת בשליטת אלוביץ'. במשרד מקווים שעד שבוע הבא מסקנות ועדת פילבר יפורסמו.
 

אלוביץ'. חוות הדעת מבקשת למנוע ניגוד עניינים
אלוביץ'. חוות הדעת מבקשת למנוע ניגוד עניינים צילום: יובל חן

 

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, אמר בתגובה להחלטת היועץ המשפטי לממשלה: "המשרד ימשיך בעבודתו כפי שעשה עד היום. בסופו של יום אנחנו פקידים שבאים לשרת את הציבור ואין זה משנה מבחינתנו מי הוא שר התקשורת".

 

איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, אמר כי "לפתחה של ועדת הכלכלה בראשותי ישנן סוגיות רבות אשר דורשות את החלטתו ושיתוף הפעולה של שר התקשורת במשרה מלאה. לצערי שר התקשורת הנוכחי מקדם את ענייני המשרד אך ורק מאחוריי הקלעים ואף נמצא בניגוד עניינים חריף אשר דורש ממנו השהייה מחלק נכבד מן הנושאים האמורים. ניגוד עניינים זה מעקר למעשה את שר התקשורת מתפקידו ועל כן אני קורא לו למנות שר תקשורת במשרה מלאה בהקדם אשר ימנע את גלי ההדף מן המצב האמור".

 

מבזק סירבו להגיב.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x