$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הבנקים נפטרים מקופות גמילות החסדים לחרדים מחשש לחקירות בארה"ב

ל"כלכליסט" נודע כי הבנק הבינלאומי דורש מהקופות, שמספקות בין היתר הלוואות ללא ריבית, להסדיר מעמדן מול רשות המסים עד אמצע יוני מחשש שהן משמשות להלבנת הון

עמרי מילמן ותומר גנון 19:0131.05.16

הבנק הבינלאומי דורש מהגמ"חים (קופות גמילות חסדים) שמחזיקים אצלו חשבונות, שיסדירו את מעמדם או יעזבו, זאת מתוך חשש מחקירות בארה"ב. על פי ההערכות גם יתר הבנקים שלחו מכתבים דומים ללקוחותיהם.

 

הסיבה לדרישה החדשה היא עמדה שפרסם האוצר בעקבות הוראות ה־FATCA האמריקאיות שמטרתן להעמיק את גביית המסים בארה"ב על הכנסות מנכסים מחוץ לגבולות ארה"ב. FACTA רואות בגמ"ח – לפי ההגדרות שבהסכם בין המדינות – המקבל פקדונות מוסד פיננסי מה שמעלה חשש כי הנכסים הפיננסים של אותו גמ"ח ישמשו לצורך אחזקת כספים בלתי מדווחים.

 

כעת הבנקים מבקשים למנוע כל אפשרות שיאשימו אותם בסיוע להלבנת הון או העלמת מס, שעלולה לגרור קנסות של מאות מיליוני שקלים. הגמ"חים מקבלים תרומות לא רק מישראל, אלא גם מארה"ב, מה ששם אותם על הכוונת של רשות המסים האמריקאית.

 

ל"כלכליסט" נודע כי הבנק הבינלאומי – כמו גם בנקים נוספים – שלח לאחרונה מכתב לבעלי חשבונות של גמ"חים המוחזקים אצלו בדרישה להסדיר את מעמדם החוקי מול רשות המסים עד אמצע יוני, אחרת "לא נוכל להמשיך ולנהל את החשבון".

 

המכתבים נשלחו על ידי בנק פאג"י (פועלי אגודת ישראל) שבבעלות הבינלאומי. פאג"י מוזג עם הבינלאומי אולם עדיין משמש מערך בתוך הבנק הממותג כמיועד למגזר החרדי.

כעת דורש הבנק שבמשך שנים משך לקוחות חרדים וגמ"חים מהם להסדיר את מעמדם כדי לא להסתבך בעצמו מול רשויות המס. הבנק דורש מהגמ"ח להביא אישור כי הוא מוסד ציבורי כהגדרתו בפקודת מס הכנסה, או לחילופין את מס הרישום כמוסד פיננסי (FFI) ברשות המסים האמריקאית – שעוסק בהחזקה וניהול של נכסים פיננסים עבור אחרים.

 

 

מנהל רשות המסים משה אשר. חשבונות בשווי מיליארדים מנהל רשות המסים משה אשר. חשבונות בשווי מיליארדים צילום: עמית שעל

 

קבלת אישור מרשות המסים עלולה להרתיע רבים מהגמ"חים שכן היא תחייב אותו להיכנס למערכת של רשות המסים ותחשוף אותו לביקורות של הרשות. אולם אישור כזה מביא עימו גם פטורים ממס וזיכוי ממס לתורמים. עם זאת, הסיכוי שגמ"ח יוכל לקבל אישור מרשות המסים האמריקאית לכך שהוא מוסד פיננסי, כמו בנק או חברת ביטוח, הוא אפסי, כך שלמעשה הגמ"חים עלולים כעת להיות תקועים בין הפטיש לסדן.

 

אולם יש לזכור כי מדובר בחשבונות בשווי מיליארדי שקלים כך שהבנקים לא בדיוק ימהרו להיפטר מהם. מהלך הבנקים מצטרף לשורת צעדים שנוקטים כעת בנקים בכל העולם, ובעיקר בשווייץ, במטרה להסדיר את הפיקדונות והנכסים השוכבים אצלם.בנקים שוויצרים כמו UBS ו־UBP דרשו מלקוחות ישראלים להביא אישור כי הסדירו את נושאי המיסוי שלהם מול רשות המסים הישראלית, אחרת ייאלצו לסגור את חשבונם בחודשים הקרובים.

 

מהבינלאומי נמסר כי ״הבנק פועל בהתאם לרגולציה בארץ ובעולם בכל הנוגע לפעילות של לקוחות״.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x