שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

המדינה והחקלאים סיכמו: יבוא אלפי טונות של דגים ללא מכס - לקראת הפסח

בנוסף סוכם על יבוא שמן זית וירקות קפואים בפטור ממכס; החקלאים יקבלו מהמדינה פיצוי של עשרות מיליוני שקלים; מגדלי תפוחי אדמה, גזר וכרוב התחייבו למכור את הירקות לרשתות השיווק במחיר מוזל של 1.5 עד 2 שקלים

רוני זינגר 19:0907.03.16

שר האוצר משה כחלון, שר החקלאות אורי אריאל והתאחדות החקלאים סיכמו היום על המתווה לייבוא מזון פטור ממכס לרגל חג הפסח.

 

על פי הסיכום ייובאו לישראל 3,500 טונות דג אמנון קפוא, ו-500 טונות בורי וקרפיון. הדגים יוכנסו לישראל ללא מכס; חקלאי הדגה הישראלי יזכו לפיצוי של עד 37 מיליון שקל.

 

בנוגע לירקות הקפואים סוכם כי ייובאו 10,000 טונות פטור ממכס, ובעבורם יקבלו החקלאים פיצוי של עד 25 מיליון שקל.

 

בענף שמן זית יוכנסו לישראל 2,000 טונות פטורים ממכס, ויצרני שמן הזית הישראלים יקבלו פיצוי של עד 16 מיליון. בעניין זה סוכם כי ועדה מיוחדת תקום לבחינת הנזקים שייגרמו ליצרני שמן הזית, שכן מדובר בשוק סבוך קצת יותר להערכת נזק.

 

שמן זית שמן זית צילום: בלומברג

 

מגדלי תפוחי אדמה, גזר וכרוב התחייבו למכור את הירקות לקראת הפסח במחיר מוזל של 1.5 עד 2 שקלים לרשתות השיווק.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בנמל אשדוד ממתינות מכולות רבות ובהן דגים וירקות קפואים, לאחר שדבר הכוונות להפחתת המכס או ביטולו כבר דלף זה מכבר ואיפשר ליבואנים להיערך בהתאם. 

 

גורם באוצר אמר ל"כלכליסט" כי בעקבות ההסכם צפויה הורדת מחירים משמעותית: "אנחנו מאמינים שההשפעה של המהלך תהיה דרמטית. ברגע שכולם ידעו שיש מהלך, אנחנו מאמינים שהצרכן לא יהיה פראייר, הוא יעשה השוואת מחירים ואנחנו מאמינים שגם הרשתות יישרו קו". עוד אמר הגורם כי "מחירי הבשר, הירקות והדגים לא יהיו דומים למה שראינו בחגים האחרונים. השר פתח לייבוא ירקות טריים, בשר ודגים ובמקביל נפצה את החקלאים שהתחייבו להורדת מחירים של ירקות נוספים מתוצרת מקומית". לדבריו, מדובר בניסיון ראשון תחום בזמן, אך "אין ספק כי מדובר בתחילתו של מהלך שעשוי להמשיך ולהפוך למשהו ארוך טווח".

 

 

ראש התאחדות החקלאים, אבשלום וילן, אמר: "הוכחנו שאנחנו בעד הורדת המחירים לצרכן אבל הבטחנו שלא ניתן שהחקלאים ינזקו. המבחן הגדול הוא אם תהיה ירידת מחירים והאם היבואנים והרשתות שיווקת יעמדו בהבטחות ובמחיר".

 

בשבוע האחרון התקיים מו"מ בין הצדדים לאחר שהחקלאים איימו כי יעתרו לבג"ץ אם שר האוצר יחתום על צווי הייבוא המעניקים פטור ממכס בלא שקיים מולם שימוע ראוי. היועץ המשפטי לממשלה התייצב לצד החקלאים, אך סיכם עם כחלון כי יש לו שבוע לקיים שימוע או הידברות עם החקלאים. כאמור, היום סוכם המתווה והצווים ייחתמו עוד הלילה או מחר בבוקר. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x